Golden Eighties

Window Shopping

Komedie

Francie / Belgie / Švýcarsko, 1986, 96 min

Má první dokoukaná Akerman. Z komentářů tu a z několikerého pokusu o Jeanne Dielman jsem měl obavu, že Akermanové kino nebude pro mě, že půjde trochu o vznešenou nudu. V případě Golden Eighties to tak ale není. Je to příjemná limonádka s příjemně inteligentním uhýbáním dramaturgickým klišé, zjevně inspirovaná Demym (a to nejenom Paraplíčky a Slečinkami, ale i Jedním pokojem ve městě), Rivettovými zápletkami (a proti Haut-bas fragile je o třídu výš), ale Akerman podle mě viděla i Dámu na kolejích - alespoň scény z kadeřnictví tomu odpovídají. Moc mě bavila práce s ansámbly - a že jich bylo! Jemná ironie v pohledu na zaprděné měšťáky a vzápětí za ní taky ironizace revolt proti ní - většinou jsme všichni zbabělci, když jde o to něco změnit. Jen vraiment amour nás na chvíli vytrhává... Nejslabší na tom všem je hudba - je tam sem tam dobrý song a Seyrig zpívat viděti je mazec. Ale osmdesátková aranžmá nejdou zkousnout dodnes a písničky by stačilo utnout po druhé sloce. Delphine Seyrig tu má pár opravdu silných scén. Nejsem si zdaleka jistý, zda byla opravdu dobrá herečka - rejstřík jejích gest je omezený a úsměv se mění snadno v grimasu. Má v sobě ale něco s příslibem, jakousi intencionalitu: bez dechu sleduji, co udělá v další sekundě.(28.4.2016)