Reklama

Reklama

Hôtel Monterey

Experimentální / Dokumentární
Belgie / USA, 1972, 65 min

Režie:

Chantal Akerman

Scénář:

Chantal Akerman

Obsahy(1)

Experimentální film zachycuje vnitřní život laciného hotelu Monterey na newyorském Manhattanu. V dlouhých statických záběrech a pomalých jízdách kamery prokazuje Akerman cit pro kompozici a perspektivu, využívající linií a prvků architektury samotného hotelu. S použitím přirozených barev, neinscenovaných situací a absencí zvukové stopy jsme postupně seznámeni s budovou a jejími obyvateli, od prvních pater až po střechu a bezprostřední okolí. Snímek vznikl pod vlivem tzv. strukturálního filmu. (Dionysos)

(více)

Recenze (4)

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

S Chopinovými nokturny to uteklo docela rychle :). Ne že bych desítky záběrů prázdných chodeb považoval za nějaké velké umění, ale svůj účel to vlastně splnilo, takže proč ne. Experimentovat se musí. ()

Dikaiarchos 

všechny recenze uživatele

Mozek si rád tvoří rámce, vrstvy, soustavy, a mentální rovnice; při projekci Chantalina snímku vygeneroval jednu metaforickou. Dosadil do ní dvě proměnné: rozparcelované, do sebe zahleděné uvnitř - zalidněné i pusté, bloudivé i ponoukané směrovkami, strnulé i rozpohybované - a panoramatické, nedozírné vně. Je „jasné“, metaforou čeho jsou uvnitř a vně hotelu; méně zřejmé je, a jde o otázku, kterou nastoluje až moje interpretace filmu, které operace zvolit, aby se obě strany rovnice (záokenní uvnitř a záokenní vně) ustálily ve vzájemné rovnovážnosti. // Aby mi rovnice vyšla (nebo aby vyšlo najevo, že by žádná existovat neměla), dotočil jsem si v hlavě závěrečnou sekvenci – pohled na hotel a okolí z troposféry (s jejím autentickým zvukem). ()

Reklama

Reklama