Michael Collins, muž a film, se nemusí hrbit. Muž je hrdina, jehož taktika boje se stala vzorem pro ostatní zápasy 20 století, státník, který sjednal odtržení Irska od Velké Británie, politický mučedník, zavražděný pro velký cíl, za nějž žil a dýchal. Film je epický triumf, „stejně odvážný a upřímný jako Statečné srdce“ (Jack Mathews, Newsday)... (Magic Box)

misterz

Priznám sa, o Michaelovi Collinsovi som doteraz vedel prakticky veľkú nulu, takže prínosom je, že som po filme do istej miery informačne bohatší. Na druhú stranu je ale otázne, do akej miery tam niektoré udalosti boli prifarbené. Ale to je vedľajšie, pretože aj napriek snahe o dramatizáciu, je na celom filme najlepšia hlavne charizma Liama Neesona a záver, aj keď sa určite mnohí diváci musia čudovať, prečo jednal tak nerozumne.  Bolo jasné o čo ide. Samovražda? Ťažko povedať. Celkovo rozporuplné dojmy, čakal som viac. Priemer. 60/100 ()

rikitiki

Terorista, patriot a vrah bojující s Angličany, vlastními lidmi a sám se sebou v ilustračním snímku o historické postavě. Film popisuje legendu, nikoliv živého člověka, má spoustu rysů heroického vyprávění: hrdinný boj Davida s Goliášem, zrada nejbližšího spolubojovníka, smrt ze zálohy z rukou zbabělce. atd. Není to špatný film, spíš průměrný, i když kazí to povinný milostný motiv. Možná kdyby tu holku hrál někdo jiný, než okoukaná hvězda J. Roberts. Nic proti ní, ale na tenhle typ snímku se nehodí. /16. 4. 13./ ()

Arsenal83

"Urobím z vás armádu, aj keby ma to malo stáť život", povedal Michael Collins a jeho prianie sa osudu stalo rozkazom. A aj v tom, že až história posúdi jeho prínos, je pravdou. Prešlo sto rokov a jeho odkaz nebol naplnený, pretože časť ostrova stále okupujú tí, čo im tam radi priniesli hladomor, útrapy a pre svet vymysleli aj koncentračné tábory. Angláni nemali nikdy s nikým zľutovanie a ich história je celá o ponižovaní národov, ktoré oni považujú za menejcenné, to znamená skoro všetky. Pritom prídeš na ich ostrov a vidíš, že na vidieku je to komplet od koreňov zincestované. V každom prípade film je historickou skôr fikciou, ktorá sa drží pevných základov pravdivých osobností, udalostí a dátumov, no niektoré fakty si zdramatizoval alebo prispôsobil. No ako historické kino spred skoro 30 rokov to je kvalitka. ()

Morholt

Výborné drama o počátcích IRA a jejím zakladateli Michaelu Collinsovi. Ačkoliv z ústřední čtveřice herců nemusím Robertsovou, Quinna ani Neesona, tak tady mi ani jeden z nich vůbec nevadil a Neeson podal skvělý živelný a pravděpodobně i životní výkon. Společně s Ve jménu otce nejlepší film zabývající se problematikou IRA. 90% ()

Freemind

Collinsův životopis je historicky přesný a poměrně objektivní, i přes poměrně nataženou stopáž ale rozhodně nenudí. Jordanovi se podařilo hezky vyvážit akční scény se soukromými dramaty jednotlivých postav, poutavý je především ústřední konflikt mezi Collinsem (Neeson) a de Valerou (vynikající Rickman). Povinná četba pro každého, kdo se zajímá o dějiny Velké Británie a Irska. ()

• Hoci inde sa film vysielal od 15 rokov, v Írsku urobili výnimku a schválili ho od 12 rokov, a to kvôli historickému významu. Cenzor sám uviedol, že film je medzníkom v írskej kinematografii a že „vzhľadom na tému by rodičia mali mať možnosť rozhodnúť sa, či ich deti film uvidia alebo nie“. (Arsenal83)
  • Počas scén Veľkonočného povstania v Dubline vidíme Collinsa (Liam Neeson) v uniforme poručíka, avšak počas povstania bol Collins kapitán, nie poručík. (Arsenal83)