Historické drama Anthropoid, které viděl každý, bez jediné ceny? Historické drama Masaryk, které viděl jeden kinosál a pár vybraných novinářů, vytvoří rekord a pobere většinu cen za minulý rok? Pokud předávání cen devalvují samotní producenti Masaryka jen jako vypočítavé promo před premiérou, k čemu takové předávání cen vlastně je? Tato praktika v nasazování filmu do kina na jedno promítání se dělá i u Oskarů, ale my skutečně nejsme Hollywood a těch doslova pár kvalitních filmů za rok bychom si měli patřičně hýčkat a řádně je oceňovat. Jak mohu ocenit ceny pro Masaryka, když má premiéru (zcela náhodně) pár dní po zisku ocenění pro nejlepší film minulého roku? Co se týče zábavnosti večera, na mnohem skromnější a ironické ceny filmové kritiky to nemělo v ničem. Tohle byla vážně jen dvouhodinová suchá reklama na nový film v kinech, kde komparzisty dělali tučňáci v obleku. 60 %(4.3.2017)

Druhý Anděl Páně, Teorie tygra, Rodinný film, Učitelka, seriál Pustina, britsko-český Anthropoid a další, které jsem dosud neviděl. Loňský rok byl na české poměry slušný, i když (ostatně jak na samotném předávání zaznělo) lepší by bylo natáčet méně a kvalitněji. Protože těch beztvarých výkřiků bylo rovněž až nezdravě moc. Moderátorka Adéla Banášová několikrát sympaticky (vkusně) zažertovala, třeba o podobě sošky, byla přirozená, uvolněná a pohotová, jen vzpomeňme na hodně strojenou Lucii Výbornou. Slovenština mi vůbec nevadila, ona na pódiu zněla poměrně často i tak. Dobrým krokem byl i živý a hlavně funkční doprovod dvou pianistů Ondřejů. Hluchých míst bylo tak naštěstí pomálu. Horší je to se samotným vítězem. Dva roky zpátky akademici úplně ignorovali výborné drama Fair Play nebo Mádlův debut Pojedeme k moři, letos snad viděli jen jediný film a byla to až nezdravá sólo jízda. Ale na Masaryka se těším. Reklamu získal slušnou. Fuj za to!!(5.3.2017)

Jasně, není to něco jako předávání Oscarů, to je nesmyslné srovnání, ale vzhledem k předchozím ročníkům mi tohle přišlo jako skutečně vhodné předávání filmových cen, kde sice nebyl prostor pro nic moc navíc. Překvapila mě volba moderátorky, ale ta ukázala, že slovenština vůbec nevadí, navíc byla vtipná!(6.3.2017)

Podezřívám akademiky, že viděli jenom jeden film (a pokud jich bylo víc, na většinu z nich v průběhu roku zapomněli). Vítězství Masaryka v technických kategoriích se dalo očekávat, ale scénář a režie? Jinak mi přijde symbolické, kolikrát během večera moderovaného (velmi pohotově a místy vtipně) slovenskou moderátorkou a prostoupeného narážkami na to, že by velká filmařská rodina měla držet při sobě, bodovali Slováci (kostýmy, kamera, film). O něco svižnější než předchozí dva ročníky, s funkčním zapojením živého hudebního doprovodu a vesměs bez hluhých nebo nechtěně trapných míst (děkující Kaiser se dopředu jaksi naplánovat nedal), ale počtem kategorií pořád zbytečně nafouknuté, což je zvlášť patrné, když všechny válcuje tentýž vítěz.(5.3.2017)

Předně jsem byl šokován výběrem moderátora. Paní Banášovou si totiž vybavím pouze jako tehdejší porotkyni v Talentmánii. Navíc jsem toho názoru, že když je to ČESKÝ lev měl by ho moderovat ČECH. Ale je pravda, že krom Marka Ebena mě nikdo použitelný nenapadá a Boučka či Mareše opravdu nechci. Nakonec mě paní Banášová tedy příjemně překvapila. Neměla tolik prostoru, ale i tak se dokázala zviditelnit poměrně vtipným a milým mluveným slovem. Večer rozhodně nezkazila, ba naopak. Klidně bych ji roli moderátora ještě nechal další rok. Výborná je možná dobrá hlasatelka v rádiu, ale na Lva se nehodila. Takže s moderátorem jsem spokojený. Jinak klavírní doprovod byl vskutku výborný nápad a taky bych se přimlouval za to aby se zachoval i další rok. Obvzlášť klavírní souboj s melodiemi ze slavných českých filmů, večer příjemně zpestřil. Studio možná bylo moc obyčejné, ale zase si nemusíme hrát na halywůůůd, že ano? Co se týče nominací a výher, musím si alespoň tady rejpnout. Masaryk bude určitě velmi dobrý film a těším se nazhlédnutí. Ale vadila mi ignorace trháků jako Anděla Páně nebo Teorii tygra. To něčím zavánělo. Ale zase jsem rád, že si Anthropoid ani neškrl. Ne kvůli tomu, že by to mohl být špatný film ale není český. A tudiž, nemá v této ankétě vůbec co dělat. Jinak ještě na okraj, Kaiserova řeč mě dostala. Vetchý a Eben taky nezklamali. Celkový dojem je příjemný. Jen tak dál!(5.3.2017)