Bez data, bez podpisu (festivalový název)

• Írán

(festivalový název)

Írán, 2017, 104 min

Vahid Jalilvand

Ali Zarnegar

To, že to Iráncom v poslednej dobe na filmovom nebi ide netreba zvlášť rozpisovať. Príbehy bývajú dramatické avšak mnohokrát bez zvratu, bez údernej pointy. V úvode načrtnú problém a ten sa potom rieši, ale dejovo vás ničím neohúria. To je i tento prípad. Čo si však na nich cením sú herci. Tí hrajú o dušu a tak verne prenesú vnútorné prežívanie mizérií na plátno, že to treba poriadne uznať. Z nosnej scény, kde Mohammadzadeh vybavuje účty po úmrtí syna mi padala sánka. Taktiež matka syna v podaní Alirezy Ostadi bola vynikajúca, oplakávanie úmrtia bolo srdcervúce. Doktor v podaní Amira Aghaeia bol zahraný v poriadku, len dejová linka s kolegyňou občas pôsobila menej verne, skrátka dlhoročná kolegyňa sa nesprávala občas dostatočne "dlhoročne". Kvitujem režisérov zámer ponechať záver na posúdení divákovi.(14.11.2017)

Na rozdíl od předchozího režisérova dramatu mi to tentokrát přišlo za hranicí uvěřitelnosti. Soudní patolog mezi sebemrskačstvím a egoismem ve chvíli, kdy to už pro žádnou z ostatních postav nemá význam, potřebuje zjistit, zda způsobil smrt osmiletého chlapce on, i když ví, že by dotyčný hoch stejně nejdéle do tří dnů zemřel na otravu botulinem. A pokud takovémuto typu filmu neuvěříte, postrádá pro vás smysl. Netuším, jak se k filmu vztahuje jeho název.(19.3.2018)

(Lumiere - 11.11.2017 - IFFBA)(3.12.2017)

Ďaľšia ukážka, že v Iráne sa žije podobne ako u nás a zároveň, že ich kinematografia má čo povedať. "Bez dátumu, bez podpisu" je kvalitná dráma o pocite viny v situácii, v ktorej sme možno nevinne a možno by sme žiadnu vinu pociťovať nemali. Režisér Vahid Jalilvand natočil iba druhý film, no má silu, aj odkaz, aj super hercov (hrali tak prirodzene, že by som až povedal, že to ani herci neboli!). Stojí za to vidieť. Cena FIPRESCI a cena pre Najlepšieho herca na IFF Bratislava, Zlatý Hugo v Chicagu, cena za najlepší Scenár v Stockholme a dve ocenenia v Benátkach za Réžiu a Herca. Plus cena FIPRESCI a špeciálne ocenenie poroty v Thessalonikách. (IFF Bratislava 2017)(17.12.2017)

Farhádí lite, se vším všudy. Navrch desaturovaný vizuál a festivalový úspěch zajišten. Neznat Rozchod Nadera a Simin hodnotím to výš, takhle je to fakt jen solidní derivát.(16.3.2018)