• Irsko

Drama / Horor

Velká Británie, 2017, 98 min

Zhruba 80 minut je to nadprůměrný horor, který se, ale v posledních zhruba 18 minutách absolutně podělá. Celý film se skládá ze 3 povídek (k tomu se ještě dostanu) , které ´´ vyšetřuje,, chlápek, který si založil image na tom popírat nadpřirozené případy, kterou odkoukal od chlápka co to dříve dělal taky, ale ´´zmizel,, . První povídka je o nočním hlídačovi, kterého v jakémsi opuštěném ženském ústavu pronásleduje duch druhá o teenagerovi co neudělá řidičák rodičům to zatají a po cestě domů něco/někoho srazí a to ho pronásleduje a třetí o chlápkovi v jehož domě straší. U první chybí pointa u druhé vysvětlení a třetí je taková nemastná neslaná, ale první a druhá mají parádní atmosféru. Chtěl jsem dat 80 procent, ale ten závěr to totálně podělal.(8.6.2018)

Tak trochu netradiční antologie - u naprosto drtivé většiny povídkových hororů si člověk pamatuje právě ty jednotlivé příběhy, kdežto rámující příběh je tak nějak navíc, u Ghost Stories je tomu přesně naopak. Tři strašidelné duchařské mini povídky jsou sice funkční, ale fádní. Postraší, možná trošku znervózní, ale k ničemu nedospějí, protože po chvilce skončí (mne osobně se nejvíce líbila druhá povídka s mladíkem v autě, ta mi přišla skutečně creepy, zvlášť tedy ty okolnosti, za kterých byla hlavní postavě vyprávěna). Gró nicméně leží v příběhu profesora Goodmana, který celým filmem provází. V něm se divák dočká pár nečekaných překvapení, po nichž mindfuckmetr rázem ukazuje mnohem vyšší hodnoty, než by člověk před projekcí předpokládal. Zamrzí pak ale závěrečné vyústění, tenhle typ point považuju za poměrně zbabělý způsob, jak vysvětlit předchozí dění. Nehledě na to, že to tvůrci v Ghost Stories pojali až vtipně doslovně.(13.5.2018)

Škoda že to nemá pevnější štábní kulturu; takto tomu nechybí atmosféra, nejedna povedené scéna (zdaleka nejintenzivnější scéna je ta ryze kingovská, nadpřirozena zbavená s chlapci u stoky), pár nápadů, ale je to příliš rozhárané mezi tři části a finále. Také tím jak to jede horrorovou klasiku (což je samo o sobě sympatické), tak to sebou nese, že jeden přesně ví, co kdy čekat a k čemu to celé směřuje. Každopádně sympatický počin a horror z ranku, který v tuzemských kinech v posledních letech nasazován příliš nebývá.(7.6.2018)

Tento Ghost Stories vyzeral nádejne, ale napokon skončil miernym sklamaním. Je to príbeh o neveriacom profesorovi, ktorý rád odhaľuje paranormálnych podvodníkov. Dostane však list, v ktorom má vyriešiť 3 záhadné prípady: Prvý je o nočnom strážnikovi, ktorý stretne ducha, druhý o labilnom mladíkovi, ktorý v noci v lese niečo zrazí autom (a človek to rozhodne nie je) a ten posledný je o mužovi, ktorý má v dome poltergeista. Počas vyšetrovania však začne mať podivné vízie aj on sám. Zhodnotil by som to nasledovne: Prvá, čisto antologická hodina je úplná katastrofa. Príbehy sú nezaujímavé, povrchné, ploché, zľaknutia predvídateľné, duchov ukazujú len v rýchlych zostrihoch a vždy to sekne v najlepšom... no nechápal som, prečo sa to dostalo do kín. Takýchto tu totiž bolo. Avšak potom prišla prelomová pasáž, v ktorej ako keby chcel scenárista všetko zachrániť, a naservíruje nám v záverečnej tretine pár príjemných prekvapení, takže až do konca to odsýpa úplne bez problémov. Tak aspoň za drobnú snahu o originalitu tomu priemer udelím, no fakt mohli na tých poviedkach popracovať viac.(30.4.2018)

• Mr.Apache

Druhá polovina s jistotou pohřbila všechna nesmělá očekávání, která se ve mě rodila během půle první. [Film jsem si rozdělil na pomyslných pět části: 1) Úvod, který navnadí, 2) povídka, která potěší, 3) povídka, která pobaví, 4) povídka, která zneklidní (bohužel, u ní už začínají všechny ty lekačky otravovat, a aby toho nebylo málo, svůj prostor dostane i jeden vyloženě wanovský trapas), 5) dlouhý a těžce neoriginální multitwistový závěr, který leda tak nasere, a to nejen tím, jak je v současných horrorech už takřka povinný.] Nečekal jsem od toho nic - kdy by taky v roce 2018 něco čekal od filmového horroru - pak jsem toho najednou dostal hodně, jen aby mi to všechno postupně zase sebrali a ještě mě na závěr kopli do prdele. A dobře mi tak!(24.6.2018)

Mrzí mě, že to úplně nevyužilo potenciálu, který si to nakonec otevřelo, ale jako antalogie tří hororových situací velmi slibné. Odměna je sice vždycky menší než příslib, což asi leckoho zklame, ale někdy i příslib sám může stát za to.(31.5.2018)

Dovedu si Ghost Stories živě představit jako skvělou divadelní hru, ovšem její filmová adaptace funguje jen napůl a působí, jako by se snažila líbivou formální stránkou pouze překročit limity divadelního jeviště. Slibované intenzity se bohužel nedostavuje, všeho všudy se dočkáme jen dvou a půl opravdu mrazivých scén, řady tradičních lekaček a až nadbytečného množství humoru, který místy sice funguje skvěle, ale převážnou část stopáže naopak narušuje celkovou atmosféru. Výsledný film se tak pohybuje ve třech polohách - hororové, komediální a konečně té finální, teatrální, složené primárně z několika dlouhých monologů -, které se bez výraznějších přechodů tlučou mezi sebou. Ghost Stories moc nefungují ani jako antologie, neboť jednotlivé povídky postrádají jakékoli uzavření, a v rámci komplexního vyprávění je celý film zase příliš epizodický a roztříštěný. Navíc místo uspokojivého závěru se dočkáme veskrze neoriginální pointy, při které se prostě nedá ubránit pocitu, že jsme byli podvedeni. Ghost Stories tak jsou jen vizuálně precizní podívanou s dobře načasovanými lekačkami a několika atmosférickými momenty, které ale tomu zahraničnímu hypu prostě dostát nedokážou.(1.5.2018)

Všechny tři případy jsou skvělé a způsobí nejedno mrazení v zádech, nicméně by jim neuvěřitelně prospělo detailnější zpracování a delší vyprávěcí čas, protože potenciál měly obrovský, ale bohužel ne stoprocentně využitý. To je v podstatě asi jediné minus tohohle jinak povedeného britského horůrku, který má slušnou atmosféru, obsazení a ač působí chvílemi jako slušné psycho, závěrečná pointa tomu dá smysl.(8.6.2018)

Čekal jsem starý dobrý anglický horor o záhrobí, dostalo se mi průměrného vyprávění o profesorovi, který tak dlouho vyvracel existenci duchů, poltergeistů a paranormálních jevů vůbec, až na svoji aroganci doplatil. Nebýt konce (ne, není zcela jako Ti druzí, ale originální úplně rovněž ne), který dal celému filmu jiný rozměr, šel bych s hodnocením dolů. Z mikropříběhů se mi nejvíce líbil prostřední - mysteriozní les, kde přebývá něco děsivého (tedy čekal jsem, že les ožije komplet, ale i tak jsem byl spokojen). Herecky nejlepší M. Freeman, jehož jízlivý úsměv nevěstil nic dobrého, byť zrovna jeho příběh je spíše k pousmání. Trapné lekačky, co mi v kině málem způsobily hluchotu, film zbytečně sráží dolů. Oč je děsivější, když se nějaký přízrak objeví v tichosti (a jeden takový tam je), než když je při tom kanonáda. Ostatně duchové jsou bytosti eterické, tak jak by mohl jejich zjevení doprovázet takový randál, to nechápu. Do televize ano, pro kino zbytečné.(11.6.2018)

Tohle, je už o něco lepší, než Delirium. Hlavně protože, první a druhá povídka, sou docela strašidelné, u druhé to platí dvojnásob, protože nejen les byl děsivý. Třetí povídka je, jako celý barák, dost chladná a bylo na ni znát, že ji tvůrci šili horkou jehlou a brali to jako výplň, před finálním vyústěním, celého příběhu. Vyústění má dvě části, první je pocit viny z minulosti, tahle část docela funguje a ta druhá je spíš k pousmání, jako špatné řešení to neni, ale myslím si, že tvůrci měli na víc. Film se nebojí místy i vtipkovat, což u hororu, který dává velký důraz na atmosféru, může znít divně, ale funguje to. Je to dobře natočené a ano, jako celek to má i správnou Britskou atmosféru, jen to chtělo vynechat třetí povídku a víc se zaměřit na hlavní postavu.(10.6.2018)

Přídám se k opatrné spokojenosti, bohužel jen opatrné, protože to co se děje odhalíte chvíli za půlkou. I když možná je to tím, že jsem podobný námět viděl už párkrát a tady se skoro kompletně vykrádá jedna povídka z Krajních mezí. Na druhou stranu je film parádním řemeslem, kamera je báječná, režisér dávkuje lekací momenty v těch správných dávkách a herci hrají jako z partesu. 7/10(12.6.2018)

Jednotlivé epizody sice vždy končí zrovna ve chvíli, kdy se slušně rozjedou, avšak jsou velmi napínavé, děsivé a hlavně dobře napsané. Rámcový příběh má slušný spád a Andy Nyman snímek táhne skvěle. Jedinou menší vadou na kráse je závěrečné rozuzlení, které sice je ze slabšího soudku, nicméně neurazí. Celkový dojem je pozitivní a případné pokračování by možná nebylo tak úplně od věci.(20.6.2018)

• humanbeing

Možná i za tři, ale závěr mě určitě nenadchl. Jen je až příliš okaté, jak se tvůrci snaží udělat svůj vlastní Ju-On a nakonec to zdaleka není tak strašidelné, jak to asi být mělo.(9.6.2018)

Ghost Stories jsou trochu rozpačitým, ale zároveň snaživým kouskem z anglických duchařských vod, ke kterému lze přirovnat například The Woman in Black nebo The Awakening. Oba zmíněné snímky ale nepatří k mým nejoblíbenějším z důvodu přílišných a ne vždy zrovna funkčních lekaček. Když se to tak vezme, určitým procentem lze takto popsat právě i Ghost Stories, jenomže ty jsou navíc zabalené do stylového moderního kabátku a hlavně si jejich režiséři pohrávají i s komplikovanějším příběhem. Škoda neatraktivního rozjezdu, který diváka akorát zdržuje a nechává ho čekat na svou hlavní atrakci dost dlouho. Když se dostáváme k prvnímu příběhu, moje spokojení stoupalo k výšinám, lekačky byly kvalitní, atmosféra hutná, masky perfektní. V druhém příběhu mě potkalo malé zklamání z velmi kátké stopáže a nevyužitého potenciálu. Třetí povídka v čele s Martinem Freemanem byla opravdu tíživá a nepříjemná, ale naneštěstí, v závěru trochu klišovitá. Zajímavé na téhle antologii je, že postupem času zjistíte, že ten původně nudný příběh hlavní postavy má na ději obrovský podíl a ty malé epizodky slouží k jeho rozuzlení. Podivným a netradičním způsobem je nám vysvětlen jejich původ a nevím, zda bylo finále ta nejchytřejší volba, každopádně jako celek hodnotím spíše pozitivně, a přesto, že někomu nemusí sednout veškerá doslovnost a rádoby šokantnost, která působí jako pěst na oko, já oceňuji alespoň tu poctivou hororovou stránku.(18.6.2018)

Obyčejný horor směřující k vyloženě tuctové pointě. Mám dojem, že jako původní divadelní hra to mohlo být zajímavější.(5.6.2018)

Působivé především tím, jak zručně je to udělané. Žádné digitální orgie, zato pořádná porce nápaditě (a nenáročně) budovaného napětí - ve třech dějstvích a pointě věrné heslu proklamované samotným filmem - nic není takové, jak se na první pohled zdá. Pokud bych ze tří "případů" měl vybrat ten nejpovedenější, volba padne na druhý v pořadí ("STAY..." "FUCK NO!"). 75%(18.6.2018)

Ghost Stories jsou adaptací divadelní hry, ve které hrají celkem čtyři herci. Stejní tvůrci Jeremy Dyson a Andy Nyman se ujmuli i této filmové adaptace jenž se skládá především z vyprávění tří příběhů. Příběhy nám ale nejsou vyprávěny ale jsou viděny jak se přesně stali. Tyto části jsou odvyprávěné dobře a za málo peněz u nich vznikla povedená atmosféra. Ty příběhy sice nepůsobí skvělé ale fungují alespoň atmosférou samotnou. A ještě tím, že jsou tak nenápadně propojené a do sebe zapadající. Celou dobu jsem byl vlastně napjat a doufal jsem v nějaký konec který mě posadí na zadek, doufal jsem v totální mindfuck který mi vytmaví hlavu jako kdysi u Šestého smyslu. A on přišel... a brutálně mě zklamal. Nebudu se rozepisovat o tom co se na konci filmu stane ale je to prostě celkem ošklivá tečka nad rámec fungujícího horroru. V závěru totiž nedojde na žádný vztyčený prostředníček filmového klišé, nýbrž na nejvíce očekávanou možnost která vás ale nenapadne, protože si řeknete: Přece to takhle neskončí? A ono skončí. Za málo peněz vznikla docela slušně odvedená práce. protože atmosféra funguje, herci jsou slušní a především to celé tak nějak ladí do sebe. Až na ten konec. Mírný palec nahoru!(9.6.2018)

Ghost Stories maji slabinu v ne úplně zvládnutém finále. Ale hororové případy jsou skutečně děsivé a strašidelné i pro otrlejší diváky.(21.6.2018)

Fajn atmosféra, ale za mě moc psycho závěr, který to pokazil. I tak současný hororový nadprůměr.(11.6.2018)

Na Ghost Stories jsem se opravdu těšila. Nicméně, čím víc se blížilo datum premiéry, tím víc jsem začala být skeptická. A taky, že jo, opravdu jsem z toho byla zklamaná. První polovina filmu byla fakt hrozná nuda, jediné, co mi tuto nudu zpříjemnilo, bylo to množství lekaček, které ale byly z větší části předvídatelné. Nic, co bychom už neviděli. Druhá polovina filmu začala nabírat obrátky, ale pořád jsem v tom neviděla žádný smysl, žádný děj, nic. Jen spoustu nějakých nesmyslných scén. Největší řachu tomu dal ten obrat v závěru, který byl hrozně prázdný, protože nám vůbec nic nevysvětlil, ale jenom nás utvrdil v tom, že to , na co jsme celou dobu koukali, vlastně nic neznamenalo. Ale abych furt jenom nehanila, musím pochválit herce, obzvláště Alexe Lawthera, který si tyhle magopsycho postavy dává fakt skvěle! Další věc, která se mi líbila byly masky, ty byly opravdu nechutné, hlavně ta v závěru.. Původně jsem hodnotila dvěmi hvězdami, ale jelikož si u mě Delirium nějakým záhadným způsobem vysloužilo dvě hvězdy, musela jsem tady jednu přihodit. Takže tak...(15.6.2018)

Když si tak čtu komentáře, tak já to měl celkem naopak. Prvních, nějakých 80 minut mi přišlo nejlepších. A ten konec byl takový divný a postrádal atmosféru, každopádně zvrat zajímavý, ale nic extra. Spíš se mi nelíbilo, že většina lekaček byla udělaná jen na zvuku... To by se lekl každý, i kdyby někde v Medvídkovi Pů buchlo najednou něco 20 kilohertzového. Ale jinak horor dobrý.(10.6.2018)

<< předchozí 1 2 3