První muži na Měsíci

First Men in the Moon

Dobrodružný / Sci-Fi

Velká Británie, 1964, 103 min

Plakátové.info: DOBRODRUŽSTVÍ MIMO LIMITY PŘEDSTAVIVOSTI V….DYNAMATION!!! NECHTE SE VZRUŠIT SEDMI ZÁZRAKY MĚSÍČNÍHO SVĚTA!!!___Pěkné. V první půli (situované do roku 1899 kdesi v Británii) film klame tělem, když prostřednictvím roztržitého vynálezce Cavora přináší spoustu humoru, byť trochu infantilního a nuceného. To se radikálně změní ve zbytku filmu, po doletu na povrch Měsíce, kde se brnká i na vážnější strunu, když se Cavor, coby nechtěný vyslanec lidstva, zpovídá králi Měsíčňanů z válečných hrůz, provázející historii planety Země. Ale hlavní postavou tu není Cavor, ani jeho asistent, či asistentova přítelkyně, nýbrž trikový mág Ray Harryhausen a jeho stop-motion figurky a kamerové a trikové fígle. Epické rozměry měsíčního podzemního města, obří masožravá housenka, samotní Měsíčňané s mušíma očima a protáhlými hmyzovitými čumáky a v neposlední řadě roztomilý vesmírný batyskaf v podobě železné koule – to všechno potěší oko každého, kdo Harryhausenovu práci obdivuje. Zamrzí pouze rychlý konec, který vyšumí jen tak do ztracena, jakoby už tvůrcům došly nápady i peníze.(3.12.2012)

Adaptace génia H.G: Wellse s trochou humoru. Samotný příběh, v obsahu nešťastně popsaný, je sám o sobě sranda a postavy se občas nebojí udělat vkusný vtípek. Posuďte sami... Vesmírná expedice dorazí na Měsíc a najdou anglickou vlajku (!). Později zjistí, že už před 65 lety se jeden pár s bláznivým profesorem v podomácku udělané "raketě" dostal na Měsíc:). Následné vyprávění je velmi příjemné a dokonale splňuje "značku" adaptací H.G. Wellse natočených pod Columbia Pictures (ta podoba se strojem času se nedá upřít, vždyť i efekty jsou na podobné úrovni o neidentifikovatelných tvorech nemluvě:)). Ty výsledné 4* jsou trochu nadhodnocené, ale všichni víte, jak se těžko hodnotí tyhle 45 let staré a hlavně sci-fi snímky (vtipné efekty, podivné a ploché postavy, kulisy na úrovni domácké výroby), ale i přesto mají své kouzlo.(23.12.2009)

Mezinárodní expedice podniká první let na Měsíc, ale po přistání a nalezení britské vlajky vyjde najevo, že tam již v roce 1899 byli vynálezce Cavor, pan Bedford a jeho snoubenka Kate... Selenité a obří housenka jsou dílem Raye Harryhausena, který na filmu dělal jako tvůrce speciálních vizuálních efektů. V anglicky mluvené verzi řekne člen posádky Nevsky: „Tak všecko je tady v pořádku, dva šli už dólu a už to bude brzy tady. Tak poslyš, já ti to povídám takhle.“(2.1.2017)

Já mám rád ty starší naivní sci-fi snímky z 50. a 60. let, ale tohle bylo až moc naivní. V té době to možná ještě lidi žrali, ale já už byl trochu na větvi ze zdejší logiky. Navíc začátek by nemusel být tak upovídaný a konec zase tak ironický. Fakt, že lidi zničí prakticky všechno, co objeví, tu je vykreslen humorně a né kriticky, což mě trochu naštvalo, ale jinak jsem byl vcelku spokojen. Hudba je výborná.(12.11.2011)

• MartinezZ

Tak tohle bylo hodně pitomé. Ztřeštěná britská komedie o vedátorovi, jenž stvoří látku rušící gravitaci. Touto látkou natře rolety ve své létající kouli, přičemž stáhnutém rolet koule stoupá a srolováním klesá nebo tak nějak. Zakopává se, skáče a padá, látají tam husy a slepice, vědátor je roztržitý. A do toho se objeví mladý pár. On se snaží napsat hru, která by dovolila zaplatit dluhy jeho věřitelům a tak se s ní přemisťuje do pronajatého domku na venkově. Jí ale samozřejmě nakuká, že domek je jeho, díky čemuž ona neúmyslně "loupežně" prodá dům, jenž není jejich, vědátorovi (ani nevím proč). vědátor chce na měsíc, chlapík zdrhá před věřiteli a ona před soudní obsílkou za podvodný převod nemovitosti. Dostanou se na Měsíc, kde můžou dýchat vzduch a kde potkají národ přerostlých inteligentních much, nebo co to má být, tedy komparzu navlečeného do trapných kostýmů. Do toho se tam naprdí nějaká loutková emzácká zvířata a celé se to odehrává jako vyprávění houfu novinářů poté, co na Měsíci přistane mylně poprvé člověk a nalezne zmíněné předvolání k soudu. ~ Bohužel je to komedie a ne zajímavá, ale to by ještě šlo zkousnout (ačkoliv tu v žánrech uvedena chybí), ve druhé polovině filmu ale nelogicky nastupuje i ono dobrodrůžo s inteligentním hmyzem, kdy je cestovatelům o život, a to je ještě debilnější než laciná komedie. ~ Tohle má být jeden ze dvou set sci-fi filmů, jež byste měli vidět než umřete? Wut? Na povrchu Měsíce mi už k dovršení absurdnosti chyběl jen tancující balerýna Frankenstein, omg.(27.4.2014)