První muži na Měsíci

First Men in the Moon

Dobrodružný / Sci-Fi

Velká Británie, 1964, 103 min

• Campbell

Tak tohle mě silně zklamalo. Juran je zkušený režisér který natočil pár hodně slušných filmů a podle předlohy Wellse neměl moc šancí to zmrvit. No a podle mého se mu to povedlo. PRvní problém je že se film nedrží vyloženě podle předloho je tu plno odboček a naprosto zbytečných. Druhý problém je že film má plno zbytečných keců a prakticky žádná akce a všechny postavy jsou tak milý a hodní lidé, strašná naivita. No a největší problém ze všech, měly Harryhousena a totálně ho nevyužily. Proč? Pro mě bohužel velké zklamání.(12.6.2015)

Skvělá parodie na verneovku. V první polovině je film vtipný (především díky zmatenému, ale geniálnímu vědci Cavorovi), ve druhé zase (dětsky) dobrodružný a napínavý. Nevím, na co se koukal kolega LIVINGDEAD, ale profesora rozhodně nikdo nekontaktuje a celé je to trochu jinak.____Na samém začátku filmu se posádka po přistání na Měsíci spojuje vysílačkou se základnou - budete-li poslouchat pozorně, uslyšíte na pár vteřin češtinu.____Přistoupíte-li k Juranovu snímku s potřebným respektem k době jeho vzniku, a nečekáte-li příliš vážný děj, musíte se zákonitě náramně pobavit.(15.10.2008)

Mezinárodní expedice podniká první let na Měsíc, ale po přistání a nalezení britské vlajky vyjde najevo, že tam již v roce 1899 byli vynálezce Cavor, pan Bedford a jeho snoubenka Kate... Selenité a obří housenka jsou dílem Raye Harryhausena, který na filmu dělal jako tvůrce speciálních vizuálních efektů. V anglicky mluvené verzi řekne člen posádky Nevsky: „Tak všecko je tady v pořádku, dva šli už dólu a už to bude brzy tady. Tak poslyš, já ti to povídám takhle.“(2.1.2017)

Stejně jako Stroj času, jsou i První muži na Měsíci filmem dvou polovin různých žánrů a nestejných kvalit. První část ve viktoriánské Anglii je tak divoce komediální, že jí klidně odpustíte všelijaká logická pochybení a rekvizity z aušusu. Těkavý Lionel Jeffries hraje bláznivého profesora Cavora stejně jako většinu svých rolí všemi částmi těla a obličeje, ale je to onen druh roztomilého přehrávání, pro který k postavě i herci zahoříte sympatiemi. Ty se budou zatraceně hodit ve druhé půli. Triky Raye Harryhausena mají obvyklý půvab (tentokrát spatříme například obří housenku, která Měsíčňanům slouží jako dojnice), ale vypadá to, že jejich prezentaci dali autoři přednost před smysluplností děje. Ledabylé odůvodnění jednání postav se v této efektnější části začne vymykat relativní pozemské kontrole a humor naneštěstí čím dál víc ustupuje scénám, které mají být napínavé. Možná že někdo bude mít opačný názor - že vesmírná část je to, oč tu běží, a naopak ta komediální ho bude iritovat. Pokud se vám ale líbí současně filmy jako 20.000 mil pod mořem i Chitty Chitty Bang Bang, není vyloučeno, že budete nadšeni. 60%(3.12.2010)

Adaptace génia H.G: Wellse s trochou humoru. Samotný příběh, v obsahu nešťastně popsaný, je sám o sobě sranda a postavy se občas nebojí udělat vkusný vtípek. Posuďte sami... Vesmírná expedice dorazí na Měsíc a najdou anglickou vlajku (!). Později zjistí, že už před 65 lety se jeden pár s bláznivým profesorem v podomácku udělané "raketě" dostal na Měsíc:). Následné vyprávění je velmi příjemné a dokonale splňuje "značku" adaptací H.G. Wellse natočených pod Columbia Pictures (ta podoba se strojem času se nedá upřít, vždyť i efekty jsou na podobné úrovni o neidentifikovatelných tvorech nemluvě:)). Ty výsledné 4* jsou trochu nadhodnocené, ale všichni víte, jak se těžko hodnotí tyhle 45 let staré a hlavně sci-fi snímky (vtipné efekty, podivné a ploché postavy, kulisy na úrovni domácké výroby), ale i přesto mají své kouzlo.(23.12.2009)

• - Profesor Cavor (Lionel Jeffries) se na Měsíci zasekne ve skále a začne volat o pomoc SOS. Signál SOS však v roce 1899 ještě nebyl znám. Teprve v 1903 byl ustanoven signál volání o pomoc SSSDDD, SOS použili Němci až v roce 1905 a teprve v roce 1908 se SOS stal celosvětovým, společně s ním se však ještě používal signál CQD. (Mol)

• - Profesor Cavor (Lionel Jeffries) ve filmu říká, že zastaví Marconiho rádiové vlny. Guglielmo Marconi svůj vynález veřejně oznámil až roku 1901 a film se odehrává v roce 1899. (Mol)