• Argentina

• Mexiko

• Portugalsko

• Austrálie

Drama / Historický

Argentina / Brazílie / Španělsko / Francie / Nizozemsko / Mexiko / Portugalsko / USA, 2017, 115 min

Lucrecia Martel

Předloha:

Antonio Di Benedetto (kniha)

Lucrecia Martel

Rui Poças

Táto psychologická dráma nečerpá zo žiadnych historických udalostí, opiera sa o román Argentínskeho spisovateľa A di Benedetta a jeho hlavnej postavy Dona Diega de Zama . Príbeh stvárňuje Zamu, ktorý je oddelený od svojej manželky a detí koloniálnou španielskou ríšou, ktorú zastupoval v Paraguaji koncom 18 storočia. Neustále plánuje návrat k rodine. Jeho cieľ sa mu vzďaľuje, a tak zápasí so svojim duševným a emocionálnym stavom, pretože izolácia, byrokratické prekážky a seba deštruktívne rozhodnutia sa začínajú skomponovať do jeho života až stráca svoju identitu a prepadá sa do duševnej pohromy. Príbeh je zvláštne logicky netradične formulovaný až niektorých fázach nevyspytateľný. Možno tým pútavejší.(11.2.2019)

Je skvelé, že sa Lucrecii podarilo zachovať to čo robilo jej predošlé filmy skvelými, a pritom stvoriť zatiaľ jej najprístupnejšie dielo. Pritom ide opäť o unikát, ktorý sa od zvyšku režisérkinej tvorby značne odlišuje (aj keď je tu mnoho podobností). Tragikomický príbeh neschopnosti mi miestami dal spomenúť na Kafku, ale je tu prítomná aj slušná dávka humoru. Neviem aký mal film rozpočet, ale mizanscéna sa veľmi podarila, a celková ilúzia doby bola dotiahnutá tak, ako by som očakával u filmu na ktorý nejaký ten milión padol. Vyzdvihol by som obzvlášť prácu so zvieratami. Cacho hrá Zamu excelentne, dejová linka s Vicuna Portom je krátka, ale zaujímavá. Motív kolonizátora, ktorý uviazne v kolonizovanej krajine, a sám sa stáva obeťou tu funguje a je umne podporený byrokratickým peklom, ktoré prichádza so Zamovou funkciou. To všetko je samozrejme fantasticky nasnímané, tempo je skvelé, film vôbec nenudí a o zvukovej stránke filmu nie je nutné u Lucrecie Martel hovoriť - je to esenciálna zložka rovná obrazu. Tentokrát je tu naviac aj skvelá hudba dodávajúca tropický nádych v tom najlepšom slova zmysle - to teplo môžete doslova cítiť. Skvelý film. A už teraz sa teším ako si ho raz pozriem znova. Asi preto zaokrúhlujem smerom nahor. Bola to totiž radosť pozerať. 4.5*.(8.1.2019)

• Morholt

Třičtvrtě filmu je to o tom, že se španělský ouřada nudí kdesi v Jižní Americe a a chce domů. Úplně jsem mu rozuměl, ale pořád jsem nechápal, proč se na to mám dívat. Nebylo tu nic, co by fandu historických filmů potěšilo. A obstát to nemůže ani coby psychologická studie. A tak jsem čekal na to, až dojde na ono pronásledování nebezpečného bandity, které přišlo s blížícím se závěrem. Je sice pravda, že sem tam naskočily líbivé obrázky a občas se dokonce i něco dělo, ale Martel si ke své i mé smůle začala hrát na umění. Upřímně řečeno nechápu tak vysoké hodnocení. 25%(20.3.2019)

Nic tak divnýho, provokujícího a silnýho už jsem dlouho neviděl. Zatím jen takhle, musím to nějak vstřebat, jestli to jde, ale vrátím se k tomu...(8.7.2018)

• Bachy

Tudy moje cesty nevedou.(5.7.2018)

• - Film je natočen podle románu „Zama“ od spisovatele Antonia di Benedetta. (niethustra)