poster

Postava k podpírání

 • anglický

  A Character in Need of Support

Drama / Podobenství / Krátkometrážní

Československo, 1963, 38 min

Komentáře uživatelů k filmu (95)

 • EdaS
  **

  Já na ty alegorie asi nejsem.(15.10.2009)

 • Sipora
  *****

  Kafkárna vyprávěná v symbolické rovině - v Zámku má zeměměřič reálný záměr, půjčená kočka v Postavě nemá skutečný význam, pouze symbolický. Samozřejmě jde ve filmu o nahlédnutí do absurdnosti mechanismů totalitního režimu.(1.2.2012)

 • honajz2
  ****

  Celkem dobré podobenství o zmatené byrokracii v době komunismu. Celou stopáží (která je dost příjemná a krátká) se tím filmem nese taková zvláštní atmosféra, už jenom tím občasným zasekáváním konců scén nebo když na konci scény ani není dořečené to poslední slovo. A z té závěrečné KÁZNĚ mě až zamrazilo. Možná to je ještě hlubší, než myslím, každopádně podobenství to je dobré. 4*(3.8.2019)

 • ekomo
  ***

  Pár dobrých nápadů tam je, ale z důvodu přílišné nesoudržnosti jednotlivých scén a víceznačnému výkladu některých jinotajů hodnotím pouze průměrem.(16.8.2014)

 • Perfo
  ****

  Absurditka :)(24.12.2010)

 • myc-hal
  *****

  Tohle jsou filmařské orgie. Sháním Juráčkovy deníky.(30.1.2013)

 • J.J.James
  ****

  Velmi zajímavý alegorický film dua Juráček a Shmidt. Od prvního záběru představujícího ve zkratce život průměrného člověka 60. let. Meziválečné dětství, první "dospělácké" roky v době druhé světové války a střední léta v této černobílé současnosti. Hlavní hrdina hledá jakéhosi pana Kiliína, se kterým se "střetává" a míjí zároveň v průběhu celého snímku. Atmosféra a zpracování jasně odkazuje ke Kafkovu dílu Proces. Hlavní postava v Procesu: Josef K., ve filmu Postava k podpírání máme bezejmenou hlavní postavu hledající jakéhosi J. Kiliína. Časově se i shoduje s květnovou konferencí o díle France Kafky v Liblici roku 1963, kdy kulturní veřejnost slavila 80. výročí narození France Kafky. Absurdita byrokratického systému v Procesu je zde "převrácena", hl. hrdina si uvědomuje "přestupek" který způsobil a snaží se jej řešit. Protože "nemá nic lepšího na práci". Bez přátel. Bez života. S tím se v Půjčovně koček, kdy najednou prozře, najednou rozumí, pochopil. Celé zaobalené v chytrém surrealistickém mráčku odkazujícím k současnosti včetně chytrých střihových narážek na diváka. Silné 4* nebo slabých 5*(13.6.2010)

 • spacylemon
  *****

  ...kočičí konzerva s myší příchutí, v čekárně arabské noviny a zazděné okno, v rádiu Pavlína Filipovská... že to ale v těch 60. letech přeháněli s hulením...(23.7.2008)

 • Biopler
  ***

  Poučné absurdné 38-minútové divadlo aj o tom aké sú úrady neschopné a byrokratické. Avšak alegórie ma až tak nenadchýnajú.(23.6.2009)

 • qvark
  ****

  Povedená kafkárna s vypůjčenou kočkou ...jak dopadne hlavní hrdina i kočka ale třeba hledat jinde... v geniálním Případu pro začínajícího kata...(2.11.2011)

 • Danqo
  *****

  niečo ako Kafka, len ladené do doby o 50 rokov neskôr... od prvého po posledný záber krásna šialensoť, ktorá v každom zábere odkazuje na niečo iné a v celku dáva úžasný zmysel... a myši v konzerve a mlieko z pohára na stopke ma pobavili poriadne(29.11.2015)

 • Kamas
  ***

  Absurdní anekdota ke které snad jednou dozraju.. Zatím se trochu ztrácím..(26.3.2018)

 • Ronee
  *****

  Všetci sa odvolávajú na akéhosi Josefa Kiliána, ktorý kamsi odišiel. Honzík si požičia mačku z Požičovne koček, aj keď vlastne mačky nemá rád. Na druhý deň ju už aj nesie späť. Ale namiesto obchodu nájde len prázdne výkladné skrine. A tu sa roztočí kolobeh behania po úradoch, kde sa úradníci rozčuľujú nad jeho činom, ktorý nemá dôvod a rozprávajú mu o tom, koľko percent negramotných je v Brazílií. Keď si nájde dôvod, potom mu možno budú ochotní aj pomôcť. Film je plný absurdností, groteskných záberov (ako záber na tancujúci zadok) a neporozumenia. Nechápu nielen diváci, ale aj postavy vo filme. Niektoré motívy sú však jasné - Josef Kilián je Jozef K.!(3.12.2011)

 • Speck
  ****

  Surrealistická alegorie se spoustou skvělých nápadů (už samotná půjčovna koček je dobrá), která výstižně odráží šeď na oné straně opony, masáž jedné ideologie a naprosto absurdní vládu naprosto absurdních úřadů, jedním slovem byrokracie. Vynikající, netypická kamera, zajímavé střihy (křečovité, špatné přechody prozatím přičítám na vrub svému přehrávači :-)). Nadchla mě hlavně práce se zvukem v úvodní scéně. Bravurní a neodmyslitelná součást české bossa novy.(9.10.2010)

 • Arkanoid
  ***

  Hra s vizuálnym a audiálnym vnímaním (aspoň na začiatku) o výnimočnej absurdite deja a diktatúry. Náznaky a kritika boli, len mne osobne by k filmu pristal viac surrealizmus a magické opojenie predkladaných obrazov.(16.3.2019)

 • Dinsberg
  ****

  Že to vypadá nereálně? Omyl. Československé obyvatelstvo v tomhle bordelu muselo žít 40 let. Už jen úvodní scéna, ve které někdo "vybočí" z řady. Nebylo potřeba příliš slov. Pavel Juráček už pak příliš možností k filmování nedostal. Za tuhle okatě skrytou cynickou satiru na komunistický režim, ve kterém člověk bloudí (viz scéna na úřadě) a když už někam dojde, tak rozhodně ne k cíli, se ani nelze divit. Tolik podobenství, že na jednou shlédnutí je není možné rozpoznat a i po rozpoznání jsou velmi mnohoznačné. Každý si najde svůj úhel pohledu.(26.1.2011)

 • wylda
  *****

  Film i přes svůj rozsah, necelých 40 minut, dokáže dokonale popsat absurdní svět byrokratického totalitního aparátu, ve kterém bohémský volnomyšlenkářský umělec trpěl a žil.(20.8.2015)

 • klukluka
  ***

  Bohužel jsem to nepobral. Jisté kouzlo to ale pro mě mělo i tak, úplně netečným mě to nenechalo. Věřím, že si to budu chtít dát znovu (už jen díky té sympatické stopáži), a že nám to s Jiráčkem dopadne napodruhé ještě lépe. Dnes za 60%- 3 pecky.(31.8.2016)

 • Pitryx
  *

  Asi jsem blbý jak puštok, ale toto jsem prostě nepobral. Naštěstí je to milosrdně krátké. Dvacet s bídou za kameru. A tak slibně to začalo.(13.9.2019)

 • Johny_MH
  *****

  Kafkovská anekdota se všemi Juráčkovými extempore. Úvod k Případu.(26.9.2002)

 • Romadoor
  *****

  Vtipné, tragické a nejspíš i výstižné (a nadčasové) podobenství státní správy . Navíc v nádherných záběrech nekonvenční kamery.(15.12.2010)