Výletníci (festivalový název)

Komedie

Bulharsko, 2016, 121 min

Ivaylo Penchev

Ivaylo Penchev

První velké překvapení se konalo v kino sále v Lucerně, kde jsem se setkal s daleko více Bulhary, než s Čechy. Druhé pak přišlo s průběhem filmu, který se na první pohled tváří jako na bulharské Účastníky zájezdu, ale ve skutečnosti je to takovej ucelenější Bouřlivák (film Blbec jménem zákona) z bulharských slunných pláží. Výletníci jsou prostě nářez a já se u nich upřímně naprosto parádně nasmál. Kolega Enšpígl na první pohled nepředpokládal, že by tato komedie byla nekorektní, ale nakonec Bulharům musel dát za pravdu. Výletníci se jim opravdu povedli. Stihli tu pourážet půlku Evropy včetně Němců a Rusů a vystřelili si tu i z komise, která sleduje a vybírá jak hmotné tak nehmotné památky do seznamu kulturního dědictví Unesco. Ano, mluvím o těch babkách, které jsem celý film nechápal, až jsem nakonec pochopil pointu. Aneb zažili jste apríl v měsíci dubnu, květnu, červnu, červenci a srpnu. Tohle se Bulharům opravdu povedlo a pokud budu mít příležitost tento film vidět ještě jednou, tak se na něj moc rád podívám!(7.3.2017)

Musím se přiznat, že Bulharskej filmovej mě vždy nějak unikal, takže jsem byl docela v šoku při pohledu na číslo ročníku. Nicméně tentokrát jsem se o něm dověděl a spolu se strejdou malarkey jsme se vydali mezi vesměs bulharské publikum na náš první Bulharský film v kině a nutno říct, že bulgáristi rozhodně nezklamali. Mnoho scén a dialogů z vás ten úsměv dostalo, příběh má asi nejblíž k našim Účastníkům zájezdu i zde jede hodně prapodivná skvadra na dovču, ale prožívají mnohem bizardnější dobrodružství, humor na černo kraluje všemu a všemu a kinem vládla všeobecná pohoda.(4.3.2017)

Jak uvedl Enšpígl, jde o Účastníky zájezdu s větším příspěvkem nepředvídatelnosti, černého humoru a bizarních situací. Pro českého diváka jsou zajímavé i paralely v podobě černého humoru namířeného na doby bolševického vlivu SSSR.(4.3.2017)