Reklama

Reklama

Hon na nevěstu

(festivalový název)
  • angličtina Grab and Run
Dokumentární
Španělsko / Německo / Kyrgyzstán, 2017, 85 min

Režie:

Roser Corella

Scénář:

Roser Corella

Kamera:

Roser Corella

Obsahy(1)

Od té doby, co Kyrgyzstán v roce 1991 získal nezávislost, znovu ožila prastará praktika Ala-Kachuu, což můžeme přeložit přibližně jako „popadni a běž“. Více než polovina kyrgyzských žen je provdána za muže, kteří je unesli a pak se stali jejich manželi. Některým se po těžkých zkušenostech s násilím podařilo utéct, ale většinu donutí tradice a strach ze skandálu k tomu, aby zůstaly.  Praktika Ala-Kachuu byla za sovětské éry zakázána a podle kyrgyzského trestního zákoníku je nadále nezákonná, ale jen málokdy je prosazováno právo, které má chránit ženy před touto násilnou praktikou. (Antropofest)

(více)

Recenze (2)

Pannutella 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý námět a synopse filmu, která bohužel vede k vyšším očekáváním než film nabízí. Vizuální dokument lépe zachycuje atmosféru kyrgyzského venkova, než samotnou tradici únosů. Tématu se dotýkají pouze účinkující osoby svým vyprávěním. Ve filmu mi chybí akce a 85 min je dle mého na příběhy proložené záběry krajiny a písněmi moc, přesto má fim své určité kouzlo. = 3* ()

Sakulnikov 

všechny recenze uživatele

Vyobrazení tradiční společnosti Kyrgyzstánu, Myslím, že nejvíce vypovídající byl komentář jedněch rodičů, kteří prohlašovali, jak s touto tradicí nesouhlasí, ale když jim dceru unesou, tak jen prohlásí "však nakonec si zvykne". ()

Reklama

Reklama