Boj s obry (festivalový název)

• Austrálie

Drama / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie / Belgie, 2017, 106 min

Anders Walter

Předloha:

Joe Kelly (komiks)

Joe Kelly

Rasmus Heise

Poutavé, herecké výkony uhranuly a teď rychle prošmejdit i předlohu... Nejspíš se objeví srovnání s A Monster Calls... Popravdě, tohle mě vzalo za srdce víc. Proč se podívat? Barbara je skvělá, a i když se ty interpretace fantasy coby úniku od problémů nebo jako psychická nemoc nějak množí, za mě palec nahoru. Tohle zpracování se mi zdálo surovější, opravdovější a je to menší slovní výplach než Monster Calls, takové severštější... U Monster jsem váhala mezi dvěma až třemi hvězdičkami (nakonec radši nehodnoceno), tady to bylo mezi třemi a čtyřmi.(25.3.2018)

"I Kill Giants" je podľa mňa vynikajúci film. Vidím teraz, že to ľudia veľmi prirovnávajú k filmu "A Monster Calls", a hoci je to sčasti zaslúžené, myslím si, že oba filmy sú dostatočne iné na to, aby som ich dokázal považovať za svoje samostatné diela. Čo by som povedal je fakt, že sa mi vo filme veľmi páčili postavy. Barbara je skvelá hlavná hrdinka a niektoré jej hlášky sú vynikajúce. Jej kamarátka Sophia je podľa mňa tiež skvelá. A často sama nevie ako sa má vlastne cítiť, no chce urobiť správnu vec. Barbarina sestra Karen je podľa mňa ďalšia super postava a veľmi dobre vidíme ako sa jej dotýka dráma celej tej situácie a nevie ako to všetko zvládnuť. Najmä s jej dvoma súrodencami. A Zoe Saldana ako školská psychologička si myslím dáva záležať. Je to silne spracované a má to veľa dobrých momentov. Okrem toho film chválim, že miestami tu dal aj momentky, ktoré by som si viac asi predstavil v nejakom horore, ale sú dobre zapracované a veľmi dobre posúvajú príbeh ďalej. Myslím si, že ku koncu je vidno veci, ktoré má tento film s "A Monster Calls" spoločné, ale nijako ma nerušili a dokonca som mal pocit, že to dáva filmu väčšiu silu. Keď to totiž celé rozuzlíme, tak pochopíme, že všetko do seba zapadá a je v tom silnejší príbeh, než sa tváril na prvý pohľad. Tie postavy sú skvelé, príbeh je zaujímavý a je tu viacero momentiek, ktoré ma skutočne dostali. A najlepšie je tu vidno priateľstvo medzi Barbarou a Sophiou. A má to chvíle, kedy človek cíti všetko, čo sa deje. Plus ešte si niečo povedzme o tyranke Taylor. Najprv to vyzerá, že je len obyčajná školská tyranka, no jej metódy sú absolútne desivé. A myšlienky, ktoré tu povie sú fakt odporné. Toto dievča je stelesnené zlo. Dokonca som si miestami myslel, že to pôjde trošku iným smerom, no nakoniec to urobilo zaujímavú otočku a ponúklo niečo, čo ma skutočne dostalo. Za mňa hovorím áno, a rozhodne podľa mňa film stojí za to vidieť. A ak sa bojíte, že to bude to isté ako "A Monster Calls" len v dievčenskom prevedení, tak jediné čo vám poviem je - pozrite si tie filmy oba a zhodnoťte sami. Hodnotenie: A(7.4.2018)

Dobre, tak ja to prezradím hneď na začiatku. Je to celkom slušná psychologická dráma, príbeh dievčaťa, ktoré sa nevie vyrovnať so skutočnosťou, že jej mama je na smrť chorá a umiera. Škoda len, že vo filme sa to dozvieme až v poslednej tretine. Chce to len trpezlivosť a pozorne sledovať herecký výkon mladej Wolfovej (mimochodom celkom slušný), za čo mierne zvyšujem hodnotenie filmu bližšie ku štvorke.(25.8.2018)

Je mi strašne ľúto tvorcov, ktorých teraz budú všetci strhávať za to, že „lol, veď je to vykrádačka A Monster Calls, looser“. No, nie je. Pravdaže, snímky majú mnoho podobných čŕt, ale I KILL GIANTS adaptáciou originálneho komiksu, ktorý vznikol PRED knihou A Monster Calls. Fakt, že film dorazil nedlho po Bayonovej snímke je len čistá náhoda. Aj keď je to smola. Ide však o kvalitne natočený a herecky perfektný debut. Madison Wolfe je absolútne bezchybná, atmosféra je patrične depresívna a melancholická, emócie pravdivé a uveriteľné. Rozhodne tomu dajte šancu a nenechajte sa odradiť tunajším (opäť dokonale mimóznym) hodnotením.(25.3.2018)

• Zombiepod

Po celú dobu som čakal, kedy konečne nerdská hrdinka začne zabíjať tých obrov, a keď už konečne v závere na to prišlo, nestálo to veru za veľa. Viem, pointa filmu stojí niekde úplne inde, pretože dej je sústredený na nesympatickú, zamindrákovanú, asociálnu teenagerku, ktorej zomiera matka, a ona sama chce preto bojovať s celým svetom. V takomto podaní je to fajn, soundtrack vybratý pekne a herci hrali poctivo, no podobných filmov už pár bolo, a lepších, ktoré zahrali na city omnoho viac. I Kill Giants je len akýmsi nemastným - neslaným odvarom žánru, v ktorom sa aj tých pár svetlých momentov topí pod hladinou priemeru. Priestor nedostali ani vedľajšie postavy, ktorých dôležitosť v príbehu mala byť podľa mňa o dosť väčšia. Odfláknutá fantasy dráma, od ktorej som očakával naozaj niečo viac.(12.5.2018)