Život začíná po stovce (festivalový název)

• Švédsko

Livet börjar vid 100

Life Begins at 100

Život začína po stovke

(festivalový název)

Dokumentární

Švédsko, 2015, 58 min

Åsa Blanck

Televízny film, ktorý je sondou do života prekvapivo vitálnej sto jeden ročnej babky sršiacej sebakritickým humorom a hláškami. Na festivale Jeden svět som sa od začiatku tešil najviac práve na tento film, preto mi bolo cťou ho uvádzať. Keď zostarnem, chcem byť ako ona a nie iný!(1.4.2017)

Dagny, v první řadě děkuju, že jsi mě tak pobavila! Tvůj optimismus je odzbrojující! Zadruhé děkuju, že jsi mi dala naději. Naději, že nikdy není pozdě změnit svůj život a začít ho žít tak, jak nám velí naše srdce a duše. Děkuju, že jsi mi ukázala tvou odvahu a statečnost. Děkuju, že díky Tobě vím, že nikdy není pozdě na to začít znova tančit. Děkuju, že vím, že život může začít po stovce, nebo vlastně kdykoliv. Děkuju za inspiraci! Jsi úžasná!(17.4.2017)

Nejstarsi svedska blogerka si ve 101 letech najde partaka - nejstarsiho svedskeho DJ. Zarim :-)(4.4.2017)

Pred projekciou pobavil kinosálu starší pánko (okolo 75 rokov) ostatných divákov tým, že poprosil mladého človeka, ktorý sedel pred ním, aby si dal dole šiltovku, lebo cez ňu nevidí na plátno. Mlaďas, z tých čo so šiltovkou chodia aj spať, nakoniec vyhovel a film sa mohol začať. Ponúkol nám náhľad do života neobyčajnej vyše 100-ročnej tetušky, ktorá je k neviere veľmi vitálna. Celkom milo odfajčila chlapíka, že na čo jej je palička. Takisto aj počuje dobre, zaúča mladšie dámy do práce s počítačom. Dokument bol tak ladený na jej aktivity na blogu, i viackrát zaznelo, že kúp si počítač, až som mal dojem, že robíme reklamu na elektroniku, aby dôchodcovia neboli sami a fičali na nete. Naša dáma však navštívila i národné show, v ktorých sa nestratila. Svojim slovom dáva viac sebavedomia ženám, ktoré ho nemajú. Sama opisuje svoju nesmelosť a skúsenosť šedej myšky, ktorú i ľutuje, ale len ozaj na chvíľu, díva sa do budúcna. Sympatická sonda do jej života s otvoreným koncom s možnosťou, že sa dá dokopy s najstarším DJ-om v krajine. Je to pekný, no i priemerný dokument, na jedno pozretie. Humor, ktorý stavia na invektívoch o veku, nebožtíkoch, je občas morbídny, ma až tak nenadchýna a pôsobí prvoplánovo.(18.10.2017)