Castle Rock

• USA Castle Rock
Fantasy / Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama
USA, (2018–2019), 16 h 36 min (Minutáž: 43–60 min)

Melanie Lynskey, Scott Glenn, André Holland, Jane Levy, Terry O'Quinn, Bill Skarsgård, Sissy Spacek, Alex Ziwak, Phyllis Somerville, Ryan Eatherton (více)

Série(2) / Epizody(20)

Psychologicky laděný hororový seriál Castle Rock, situovaný ve fikčním světě Stephena Kinga, je originálním příběhem kombinujícím mýtické prvky a velice intimní způsob vyprávění, jaký známe z Kingových nejoblíbenějších děl. Na několika málo čtverečních kilometrech mainských lesů se postupně odehrává epická sága utkaná ze světla a temnoty. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (23)

Castle Rock (2018)

Po dvoch medzi sebou nevyrovnaných sériách neostáva nič iné, len spriemerovať obe série. Tá prvá nás uvádzala do nového hybridného "king" univerza a nepôsobila príliš presvedčivo, ale bolo z nej cítiť vysoký potenciál. Tá druhá ho už využíva naplno, je atmosférická, hutnejšia, ponúka silnejší príbeh a aj lepšie herecké výkony, čo je ale dané najmä tým, že herci presne vedia, čo sa od nich chce. V takto nastolenom smere sa dá ísť samozrejme do nekonečna, dúfam však, že tvorcovia si zachovajú zdravý rozum a seriál sa utne v ten najlepší moment. Inými slovami očakávam, že ak vznikne ďalšia séria, mohla by byť aj tou najlepšou. ()

Série 1 (2018) (S01)

Tvorcovia sa rozhodli, že to divákom nebudú vôbec uľahčovať. Castle Rock rozhodne nemožno označiť za komerčný seriál, prípadne za seriál, ktorý má za účel diváka chytiť a pomocou zaručených dramaturgických prostriedkov nepustiť až do konca. Tým pádom bola strata značnej časti publika v priebehu 10 epizód nevyhnutnosťou. Ak ale pristúpite k seriálu otvorenejším spôsobom a pôjdete mu vopred, má sa čím odmeniť. Za najväčšiu slabinu prvej série považujem nevyrovnanú kvalitu jednotlivých epizód, mne to skákalo medzi troma až piatimi hviezdami, čo je na niečo, čo chce byť pevným celkom, predsa len príliš. ()

Severance (2018) (S01E01)

Veľmi slušný namotávajúci otvarák. Priaznivci Shawskank Redemption ihneď spozornejú, ale na svoje by si mali prísť aj priaznivci mystery seriálov každého rangu, nielen Kingoviek. Čo z toho vznikne, ťažko predpovedať, niečo som už ale počul a tak trochu tuším, akým smerom sa seriál vyvinie. Ale atmosféra je fajnová, len predsa by mohla byť ešte o niečo temnejšia. Možno sa to časom v tomto smere ešte vylepší. ()

Habeas Corpus (2018) (S01E02)

Ako obvykle, druhý diel seriálu nedosahuje kvalít pilotu, ale Habeas Corpus ponúkne niektoré zaujímavé informácie a aj nejakú tu fajn retrospektívu. Hlavná postava ale predovšetkým chodí po okolí a rozpráva sa s miestnymi o nových okolnostiach. Tí ho ešte aj po desaťročiach stále zo srdca nenávidia, čo ale nevyčítam tvorcom, ale skôr Kingovi, keďže v predlohe to zrejme nebude inak. Mimochodom tá najzásadnejšia informácia možno až príliš veľa prezrádza o tom, čo tu robí tajomno tajomnom, snáď to bude celé o niečo komplikovanejšie. ()

Local Color (2018) (S01E03)

Takmer celá epizóda sa sústredí na miestnu realitnú maklérku, ktorá má ale spoločné spomienky s právnikom - navrátilcom. A nielen to, dokonca má aj zvukové halucinácie a nočné mory, respektíve niečo konkrétnejšie, čo môže mať dopad na celkové dianie. Záverečné minúty tu sú pre fanúšikov hororu, prvýkrát tu dokázal Castle Rock aj skutočne vystrašiť. No a schyľuje sa k súdu, takže nás môže najbližšie čakať slušná súdna dráma. ()

Krabice (2018) (S01E04)

Škoda, že celá epizóda nie je tak skvelá ako záverečné, šokujúce minúty. Ale podobne to bolo aj v prípade predchádzajúcej časti. Začína sa natískať otázka, či by prvá séria nebola lepšia ako osemdielna, ale na jej zodpovedanie si asi treba radšej počkať až do konca. Čaká nás ale návšteva istého zaujímavého staršieho pána, ktorý má zhodou okolností niekde v haraburdách starú policajnú zložku a prehrabávanie v starých spisoch o starých zločinoch má vždy svoje čaro. ()

Harvest (2018) (S01E05)

Tak Bill Skarsgard je vonku zo Shawshanku a hneď seriál naberá druhý dych. Začínajú sa diať prapodivné veci a navyše je všetko snímané úžasnou kamerou. Castle Rock tak vidíme inými očami, čo sa dá ale chápať aj metaforicky, keďže sa dozvedáme, že nemáme ani poňatia, čo sa tu deje. Je to ale stále viac atmosférickejšie než dejotvorné, takže koho si doteraz seriál nenašiel, toho si už asi v druhej polovici nenájde už vôbec. ()

Filter (2018) (S01E06)

No, seriál sa asi vážne dal vtesnať do ôsmich častí. Ale treba mu ísť trochu viac oproti, ono všetko, čo sa v ňom odohráva, má zmysel pre dej, nedá sa zase hovoriť o nejakom umelom naťahovaní. Za tri asi iba preto, že táto epizóda nebola tak úžasne nasnímaná ako tá predchádzajúca. Ale začína sa ukazovať, o čom všetkom séria je, len to vážne, ale vážne nie je pre každého. ()

The Queen (2018) (S01E07)

Prechádzka temným a zmätočným časopriestorom mysle pani Ruth. Pokiaľ si chcete odškrtnúť tú "inú" epizódu v rámci prvej série Castle Rock, tak ide o sedmičku. Kto sa doposiaľ nechytil, pre toho musí ísť o čisté utrpenie, dej sa tu totiž vpred vážne nepohne. Strih a herectvo Sissy Spacek na najvyššom možnom leveli. ()

Past Perfect (2018) (S01E08)

Cítiť, že sa blíži finále, pribúdajú vraždy a sú už omnoho explicitnejšie znázornené a krvavejšie než spočiatku. V tomto smere sa činí najmä istá nesympatická rodinka, ktorá sa do Castle Rock prisťahovala z dosť zvláštnych príčin. No a hudobný doprovod je tu zatiaľ najlepší, aký sme počas ôsmich dielov mali možnosť počuť. Aký je Castle Rock ako celok sa ale ukáže až po samotnom konci, môže z toho ešte stále byť ako geniálna záležitosť, tak premárnený potenciál. ()

Henry Deaver (2018) (S01E09)

Tak kto chcel odpovede, tak ich v deviatej epizóde začal dostávať. Konečne sa ukazuje, o čom v skutočnosti celá sezóna je a zase platí, že aj tu bude rozdeľovať publikum na dva tábory. Ja som s týmto vysvetlením udalostí maximálne spokojný, menej už s tým, že som asi začal seriál sledovať až príliš neskoro a tak som sa o niektorých informáciách dozvedel vopred. Škoda, vážne by ma zaujímalo, ako by som reagoval na túto epizódu ako divák neznalý akéhokoľvek spoileru. ()

Romans (2018) (S01E10)

Tak seriál si prežil vrchol asi v predposlednej epizóde, keď sme sa dozvedeli vlastne všetko dôležité. Finále ponúka trochu iný záver, aký by sa dal očakávať, čo pripisujem aj tak nízkemu hodnoteniu. Na druhej strane ale týmto rozhodnutím získala celá séria na istej myšlienkovej hĺbke, nech si hovorí každý, čo chce. Svojim spôsobom sa celý príbeh uzavrel, samozrejme by sa aj dalo pokračovať ďalej, ale keďže druhá séria vykročila vpred s novým príbehom, treba brať tento príbeh za uzavretý. ()

Série 2 (2019) (S02)

Druhá séria mi perfektne sadla, čo neznamená, že na nej nevidím nejaké tie aj nemalé chyby na kráse. Ale je nakrútená oveľa živšie ako prvá, tvorcovia pochopili, že na nejaké artové meditácie nie sú fanúšikovia Kinga, ale ani dlhých seriálov, príliš zvedaví. Každopádne aj keď sa zdá, že ide o úplne nový príbeh, tak sa obe série pomerne elegantne pretnú a mne toto husto postmoderné miešanie univerz Stephena Kinga sadlo. Ale zase rozumiem tomu, že mnohým čitateľom, prípadne divákom, ale tam asi menej, mohlo zrútiť atmosféru desiatky rokov milovaných príbehov. Áno, línia Annie je zaujímavejšia, psychologicky prepracovaná, ale ono aj to fantazijné béčko ku Kingovi patrí a spôsob rozprávania 400 rokov starej legendy s prepojením na súčasnosť ma nesklamalo, bral som to ako súčasť hry. ()

Ať řeka teče dál (2019) (S02E01)

Uf, tak takto dejovo nabitý pilot som nečakal. Možno až príliš. Začiatok druhej série je veľmi intenzívny, až hektický, stále sa niečo deje, za behu sú nám predstavované jednotlivé postavy, ktorých nie je najmenej a stane sa toho požehnane, vrátane prekvapivého záveru. Už od prvých momentov je jasné, že Lizzy Caplan bola obsadená dokonale a jej postava sa vám okamžite dostane pod kožu. No to som vážne zvedavý, či sa pôjde v takomto tempe aj ďalej. ()

Nový Jeruzalém (2019) (S02E02)

Tak druhý diel v tempe vôbec za pilotom nezaostáva, ono je aj o 15 minút kratší. Cliffhanger prvej epizódy otvára rôzne možnosti pokračovania deja a zatiaľ nie je jasné, ktorými smermi sa séria vyberie, ale možno aj všetkými ponúkanými cestičkami, od subtílneho vyšetrovania vraždy po miestnu občiansku vojnu. Je to zatiaľ horor, akčná záležitosť aj psychologická dráma a zatiaľ to všetko dokopy skvele funguje. ()

Pouta, která svazují (2019) (S02E03)

Tak máme tu trochu iný, komornejší prístup, stále však ostáva druhá séria riadne psycho a riadne hektická. No o to psycho ide v tretej epizóde predovšetkým, veci sa začínajú zamlžovať, nevieme, čo je halucinácia a čo skutočnosť, respektíve čo táto skutočnosť môže v Castle Rock znamenať. A áno, fanúšikovia pôvodného filmu uvidia svoju obľúbenú či "obľúbenú" postavu v opačnej pozícii, v akej sa ocitne jej obeť o dlhé roky neskôr. ()

Vrátit naději (2019) (S02E04)

Tak po tejto epizóde je jasné, že v Castle Rock sa dejú nadprirodzené veci a že na konci nás teda určite nečaká nejaký zvrat, ktorý by predošlému deju dal racionálny základ. Tieto scény nie sú bohvieako objavné, skôr iba tuctovo násilné a občas aj krvavé. Naopak, dejová línia adoptovaných sirôt naberá na obrátkach a na konci je nám predložený jeden zásadný dejový zvrat a som nesmierne zvedavý, čo všetko sa vďaka tomuto odhaleniu v meste zmení. ()

Místo smíchu (2019) (S02E05)

Tipoval by som, že táto epizóda bude pre hard core fanúšikov king-verza absolútnou lahôdkou. Dozvieme sa v nej totiž okolnosti netradičného vývoja osobnosti Annie, a tie sú koncipované ako ťaživý rodinný psychologický triler. Táto hlavná, a zároveň záporná, postava celej druhej série si totiž zaslúži hlbší ponor do jej psychiky a v časti číslo 5 sme sa dozvedeli snáď všetko, čo sme potrebovali. V podstate by The Laughing Place bez problémov obstál aj ako filmový spin-off, kde by bol pridaný iba nejaký ten predvídateľnejší záver. Cliffhanger je ale absolútne dokonalý. ()

Matka (2019) (S02E06)

Po piatej epizóde pochopiteľne dej nabral poriadny spád, možno dokonca až príliš a celá dejová línia matka-dcéra-sestra sa sčasti uzavrela, čo je podľa mňa skrátka skoro. Ale nechajme sa prekvapiť, existuje viacero šialených možností, ako by sa mohol príbeh vyvinúť ďalej, respektíve ako by sa mohli dve hlavné dejové línie nečakane pretnúť. Radšej už toho nechám tak a namiesto konšpirácií si pozriem ďalšiu epizódu. ()

The Word (2019) (S02E07)

400 rokov stará retrospektíva, Tim Robbins vchádzajúci do Shawshanku a absolútne šokujúce naviazanie na prvú sériu. Čo si priať viac. Snáď len to, aby záver dostál očakávania. ()

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra