Ninjova nadvláda

Ninjova nadvláda

(festivalový název)

Akční / Horor

USA, 1984, 92 min

Už jen pro úvodní scénu by stálo za to, se na film Ninja III podívat: během několika desítek sekund stihne zlý ninja vyvraždit nejen všechny hráče na golfovém hřišti, ale i téměř celou policejní jednotku i s posádkou vrtulníku. Následující děj je o zabíjení těch asi pěti dalších, přeživších, policistů po ninjově smrti, kdy v těle extrémně pohledné černovlásky vraždí policisty díky kouzlu proneseném těsně před svojí smrtí. Po až groteskně vypadajícím začátku se odvíjí poměrně seriózně vyprávěný thriller s nadpřirozenými prvky, který občas sklouzne k absurdně působícímu ději, naštěstí ale jen ve scénách, kde nadsázka neohrožuje dějovou strukturu. V době svého vzniku musel film způsobovat nejednu ninja mánii (např. díky tomuto filmu Cannon rozjel sérii Americký ninja) a nejedno dítko muselo odpřísáhnout svoji věrnost japonským válečníkům. I z dnešního hlediska je Ninja III velmi zábavná, a po všech stránkách povedená, podívaná.(11.9.2015)

Jestliže jiné nindžovské bijáky od Cannon Films působí jako báchorky sepsané desetiletými kluky, ale omezované k tuctovosti mantinely tradičních schémat akčního filmu, pak "Ninjova nadvláda" tentýž koncept dovádí k horečnatému vrcholu díky spojení s dalšími dobovými vlivy, konkrétně aerobikovými filmy a vymýtačskými horory. Výsledkem je skvostný camp, kde doslova každá scéna skýtá velkolepou, byť ne zcela zamýšlenou zábavu. Ta z velké části vychází z absurdních důsledků spojení prvků amerických nindžáren s věcmi okoukanými z "Flashdance" a "Vymýtače ďábla". Tak se můžeme rozplývat nejen nad samotným konceptem, kde holčinu praktikující dance aerobik posedne duch nadlidského nindži, ale i nad jednotlivými nesoudnými sekvencemi jako je pokus hrdinky vzdorovat zlému duchovi tancem. Úchvatnou nadstavbu pak představuje domýšlení důvodů konkrétního "tvůrčího" řešení scén s nulovým rozpočtem či evidentní stopy nulového vkusu a citu pro míru na straně producentů. Proto třeba hrdinka, ač evidentně inspirovaná "Flashdancem", nepracuje ve slévárně, ale opravuje telefonní vedení, neboť to se dá natočit zadara v poušti. Nicméně i „přímý obsah“ scén stojí za to - počínaje úvodní bláznivou pasáží, kde nadlidskými schopnostmi nadaný nindža zlikviduje půlku policejního sboru i vrtulník, zatímco se mu protivníci spawnují jak ve videohře, aby ani jedno napřáhnutí nepřišlo vniveč. Nebo směšná sekvence vymýtání zlého ducha, která svým unikátním sjednocením výpravy za pár šupů, nulového rozpočtu na efekty, pseudo asijskou mystikou a herecky omezenými projevy protagonistky vyvolává křeče bránice. A to nemluvě o všemožných drobných detailech jako je třeba přírodní angorák hlavního borečka. I v kolekci absurdně nesoudných fláků Cannon Films je toto naprostým trashovým drahokamem. Ostatně kde jinde uslyšíte ultimativní lékařskou diagnózu „není s vámi nic v nepořádku; tedy kromě nadměrné citlivosti vašich smyslů a vašeho zájmu o japonskou kulturu“?(17.1.2015)

Film meho detstvi...tehda ho tata dotahl z vyletu do Prahy, psal se rok 1988, (me bylo pet roku), melo to priserny jednohlasny dabing, ale skakajici ninjove, hvezdice, samurajske mece atd. me naprosto ukouzlily. Kazeta se pri stehovani v devadesatem ztratila a ja na film zapomnel. Posledni dobou ale tak nejak, asi z nostalgie, shanim filmy, ktere me v mladi ucarovaly...a po dvou dnech hledani jsem konecne zjistil, jak se jmenoval ten o holce - ninje..a asi po pul roce se mi ho podarilo sehnat, jupiiiii, juchuuuu....zase mohu vzpominat :)(12.8.2007)

Ninjova nadvláda je kontroverzným filmom, prešpikovaným bizarnosťami, nelogickosťami a ťažko pochopiteľným počínaním ústredných postáv. Úvodná scéna s nezničiteľným ninjom, likvidujúcim desiatky policajtov a ochrankárov na golfovom ihrisku je božia, potom však na rad prichádza sled desných momentov, počas ktorých dostanú divákov dobrý vkus a triezvy úsudok poriadnu nakladačku, nezvládnuté bojové scény v podaní amatérov či nezmyselná mysteriózna zápletka a prvotný dobrý dojem je razom preč. Potrebné oživenie síce prináša mrštný Shô Kosugi, ten sa však bohužiaľ dostal na pľac prineskoro.(5.8.2018)

• choze

NINJOVA POMSTA potkává FLASHDANCE a EXORCISTU a výsledek je přesně tak absurdní, jak to zní. Trojka má bez debaty nejlepší úvodní akční scénu ze všech tří dílů, kdy zlý zelený ninja nejdřív rozpoutá masakr na golfovém hřišti a v následné honičce s policií zabije hromadu policistů a zničí policejní helikoptéru než ho konečně rozstřílejí na sračky. Zároveň má zajímavou vychytávku, kterou ale představí až na konci filmu - vystřeluje jakési blesky, které dělají z ostatních lidí poslušné loutky. Vzdor celé té absurditě a legračnímu zpracování mě to ale už dost nudilo. Jinak Lucinda Dickey v titulní roli je sympatická holka a do té dominy na obalu má hodně daleko a Sho Kosugi tu taky mohl dostat víc místa.(9.1.2006)