Ninjova nadvláda

Elliot Ellentuck

Kostýmy:

Nancy Cone
  • Lateef

Nesmrtelná úvodní scéna, která by sice dnes byla ohodnocena výbuchem smíchu, avšak když jsem tohle v nějakých dvanácti třinácti letech viděl, absolutně jsem zíral na tu ninjovu nepřemožitelnost. A toto je přesně moment, který dodává ninjům tu jejich magickou auru, jako je lstivost, fyzická zdatnost, maskovací dovednosti, atd. Takže paráda. Kosugi mohl být více využit, scénář je v rámci série standartní, závěrečný souboj, kdy se ninja otáčením kolem osy zavrtá do země, už působí fakt vtipně:)(18.11.2012)

Nečekal jsem od toho nic ,ale je to slušná vyvraždovačka, kdy ninja či jeho nástupkyně vraždí jednoho za druhým jak na běžícím pásu. Celé se to skoro odehrává ve dne, tak že si můžeme pořádně užít bojový umění. Děj taky ujde ninja se vtělí do dívky a ta je jím ovladaná a musí vraždit. Solidní podívaná.(6.10.2012)

Už jen pro úvodní scénu by stálo za to, se na film Ninja III podívat: během několika desítek sekund stihne zlý ninja vyvraždit nejen všechny hráče na golfovém hřišti, ale i téměř celou policejní jednotku i s posádkou vrtulníku. Následující děj je o zabíjení těch asi pěti dalších, přeživších, policistů po ninjově smrti, kdy v těle extrémně pohledné černovlásky vraždí policisty díky kouzlu proneseném těsně před svojí smrtí. Po až groteskně vypadajícím začátku se odvíjí poměrně seriózně vyprávěný thriller s nadpřirozenými prvky, který občas sklouzne k absurdně působícímu ději, naštěstí ale jen ve scénách, kde nadsázka neohrožuje dějovou strukturu. V době svého vzniku musel film způsobovat nejednu ninja mánii (např. díky tomuto filmu Cannon rozjel sérii Americký ninja) a nejedno dítko muselo odpřísáhnout svoji věrnost japonským válečníkům. I z dnešního hlediska je Ninja III velmi zábavná, a po všech stránkách povedená, podívaná.(11.9.2015)

Film meho detstvi...tehda ho tata dotahl z vyletu do Prahy, psal se rok 1988, (me bylo pet roku), melo to priserny jednohlasny dabing, ale skakajici ninjove, hvezdice, samurajske mece atd. me naprosto ukouzlily. Kazeta se pri stehovani v devadesatem ztratila a ja na film zapomnel. Posledni dobou ale tak nejak, asi z nostalgie, shanim filmy, ktere me v mladi ucarovaly...a po dvou dnech hledani jsem konecne zjistil, jak se jmenoval ten o holce - ninje..a asi po pul roce se mi ho podarilo sehnat, jupiiiii, juchuuuu....zase mohu vzpominat :)(12.8.2007)

V 80. letech vznikla spousta ninja filmů (jen Godfrey Ho jich během té doby zplodil kolem stovky) a většina z nich je naprosto zaměnitelná. Ninjova nadvláda se ale nepodobá čemukoliv jinému. Zatímco v ostatních filmech tohoto subžánru jsou ninjové většinou jen stádo chlápků v kostýmech, jdoucí si pro výprask od hlavního hrdiny, tak titulní ninja v Ninjově nadvládě má extrémně tuhý kořínek. To dokazuje hned úvodní akce, která vyeskaluje z napadení několika golfistů jedním ninjou v souboj téhož ninji s armádou policistů přijíždějících na motorkách, v autech a helikoptéře. Tahle akce je tak vystupňovaná do extrému, že už se jí ostatní akce ve filmu nevyrovnají. Zábava tím ale nekončí. Tvůrci, naspeedovaní nespoutaným fanouškovským entuziazmem, si řekli, že další ninja film od Cannonu se vydá úplně jinou cestou než ty předchozí a jakákoliv smysluplnost či logika jim přitom nebude stát v cestě. Film tak vyniká ztrátou jakýchkoliv tvůrčích zábran. Naprosto vše je tu povolené. Absolutně šílené spontánní nápady se tak nezastavitelně hromadí na sebe a neznají hranice. Co kdyby byla vedle golfového hřiště jeskyně s magickými ninja zbraněmi? Co kdyby levitující ninja meč dokázal přenést duši mrtvého ninji do těla instruktorky aerobiku? A co kdyby jí předtím zhypnotizovaly laserové efekty z videoherního automatu? Výsledkem je rozkošně nesourodé křížení ninja filmů s tehdejší MTV a fitness kulturou, tanečními filmy a dokonce i vymítačskými horory. To vše v tom nejhrubším osmdesátkovém provedení (neonově křiklavé barvy, kouřové efekty, cvičební elasťáky, větráky na vlasy a syntetizátorová taneční hudba). Film neměl takový úspěch jako předešlé ninja filmy od Cannonu. Možná proto, že tu v zásadě není žádný hrdina, kterého by teenageři obdivovali a jehož plakáty by si polepovali dětské pokojíčky. Hlavní hrdinka (Lucinda Dickey, breakdanceová hvězdička z cannoňáckých tanečních hitovek Breakin' 1 a 2) se sice umí prát, ale jen když je v moci ducha zlého ninji, její přítel je naprostý moula a Sho Kosugi se tu jako kladný ninja objeví pouze krátce. Možná proto to pak Cannon zkusil s Michaelem Dudikoffem a v dalších ninja filmech se držel i více při zemi. Škoda.(14.3.2018)