Ninjova pomsta

• USA Revenge of the Ninja (více)

Po vyvraždění své rodiny ninji odjíždí Cho (Sho Kosugi) se svým synkem a matkou za bezpečím do Spojených států, kde spolu se starým přítelem úspěšně rozjedou síť galerií s japonským uměním. Cho ale netuší, že galerie jsou pouze zástěrkou pro obchod s narkotiky a že se brzy i se svou rodinou ocitne uprostřed tvrdé drogové války. Volné pokračování úspěšného ninja snímku Menahema Golana NINJA PŘICHÁZÍ (1981), tentokrát v režii na poli akčního filmu debutujícího režiséra Sama Firstenberga. Ten stál za kamerou i u třetího dílu NINJOVA NADVLÁDA (1984), po kterém pro velký úspěch rozjel druhou kultovní ninjovskou sérii CANNONU, AMERICKÉHO NINJU (1985). (choze)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $13,168,027Tržby Celosvetovo $14,300,000║ Staré dobré časy, vtedy aj takéto niečo stačilo aby sa človek akčne nabažil. /60%/ ()

JFL

Před tím, než společnost Cannon Films našla ideální formuli na laciné akčňáky s nindži v sérii "Americký ninja", vytvořila trojici velmi různorodých filmů. Iniciační "Ninja přichází" svým kasovním úspěchem naznačil, že klukovsky naivní přístup k nindžucu a komiksové ztvárnění nindžovské mytologie zaplňují díru na trhu, ale přecjen Franco Nero v hlavní roli nebyl svým marným fingováním bojových umění zrovna ideální volba. Tento nedostatek napravuje právě druhý nindžovsý biják od Cannonu obsazením hlavní role Šó Kosugim. Tento reálný praktikant nindžucu v předchozím filmu ztvárnil hlavního záporáka a podílel se na choreografii akčních scén. Pod jeho tvůrčím vedením se "Nindžova pomsta" stala unikátním expaťáckým akčním béčkem v americké produkci. Vedle Kosugiho a jeho vlastního synka v hlavních rolích je i řada dalších figur obsazena Asiaty, kteří přesídlili do USA (mimo jiné Professor Toru Tanaka). Vyprávění se točí kolem motivů tradice a kořenů, které pro hrdinu, jenž přišel do Ameriky z Japonska, zakládají národní identitu, zatímco pro cizince pedstavují jen povrchní okouzlení a obsahu zbaveou komoditu. Krom toho Kosugi film koncipoval jako svojí vlastní předváděčku, která měla ustanovit jeho hvězdnou image. Ač byl reálným přeborníkem bojových umění, podobně jako Bruce Lee věděl, že film si více než reálné praktické ukázky žádá efektnost a náležité zveličení. Tomu odpovídá jeho choreografie akčních sekvencí, která překvapivě vykazuje řadu styčných bodů s prácí Jackieho Chana, ba dokonce předchází jeho akční filmy, kde začal systematicky utužovat svou image a pracovat na svých choreografických trademarcích. Kosugi také zakládá svou image na tom, že jeho hrdina není nadlidský bijec, ale obyčejný chlapík, který nicméně díky bojovým uměním dokáže bránit své blízké, byť při tom také sám řadu ran schytá. Akce je vždy situovaná do nějakého výrazného prostředí, jehož prvky jsou zapracovány do choreografie - nejvýraznější je v tomto ohledu scéna z dětského hřiště, která vyloženě evokuje sekvenci z Chanovy novější "Police Story 2". Kosugi také kombinuje bojové konfrontace s kaskadérskými kousky, které sám provádí, s čímž Jackie Chan přišel až později ve stejném roce uvedeném "Projektu A". Je pravda, že "Ninjova pomsta" se co do rozzáběrování akce, detailní promyšlenosti jednotlivých fází a využití prostředí nemůže rovnat s bravurní prací Jackieho Chana a jeho sehraného týmu spolupracovníků. Na druhou stranu Chan měl na natáčení svých filmů zásadně vstřícnější zázemí, než byly laciné rychlokvašky od Cannon Films, takže je otázka, k jakým výkonům by se Kosugi vybičoval, kdyby měl srovnatelné podmínky. Bohužel se "Ninjova pomsta" i přes ambice Kosugiho a v kategorii céčkových brakovek vysoce nadprůměrné akční sekvence nestala hitem, takže Cannon Films od té doby už vždy sázeli jen na árijské představitele a Kosugi se po vedlejší roli v absurdním mišmaši "Ninjova nadvláda" osamostatnil, což mu sice umožnilo opět hrát větší role, ale ještě to snížilo už tak nízké rozpočty jeho filmů. () (méně) (více)

Dragoni

Americká "ninjovina", kde jsou "akční" scény asi stejně tak koule-rvoucí jako závod šneků na 5 kilometrů. Přesto za Ashley Ferrare(Cathy) a závěrečný boj, alespoň za 2**. ()

choze

O něco lepší pokračování filmu NINJA PŘICHÁZÍ. Opět poctivá cannonovská akce, vedle úvodního masakru a závěrečného megasouboje tu najdete ještě dvě velké akční scény, honičku v dodávce a bitku na dětském hřišti, a nespočet menších soubojů. Je tu o něco víc "ninja stuffu" než v jedničce, více heroizace ninjů a také další fantomasovsky se pochechtávající ninja, tentokrát se stylovou stříbrnou maskou a plamenometem skrytým v rukávu. Plus pár béčkových nápadů jako ninja-dítě či ninja-babka a také je tu ze všech tří dílů nejvíce erotiky, kterou obstarává vnadná a vilná blondýna v červeném, kterou se pokouší znásilnit jakýsi dementní sumo. Pokračování - NINJOVA NADVLÁDA (1984). ()

castor

Jednotlivé akční sekvence vůbec nemají mdlou choreografii a na videu to tehdy přinášelo nemalou rozkoš. Tyhle kousky jakkoliv vyznávající bojová umění se zapsala do paměti ročníkům 1980 a mladším natolik, že přehlížely všechnu tu klišovitost a primitivismus. Sam Firstenberg prostě válel. Tady ho navíc hodně podržela poctivá akce. ()

cheyene

Svého času to byl pro mě velmi drsný film, který mi částečně nastínil nejrůznější fakta o ninjích. Něco málo jsem pochytil (dá-li se to tak vůbec nazývat) v Dudikoffovém Americkém ninjovi, ovšem zde bylo vše jiné - tvrdší, orientálnější a působivější. Jen na tento snímek nevzpomínám s takovou nostalgií jako na výše zmíněný béčkový film. 3* - zajímavé a koukatelné. ()

JohnnyD

Keby som mal 8, bol by to najlepší film všetkých čias. Od prvých minút až do konca totálne napráskané akciou. Nejaké dialógy tu pomimo trvajú dokopy možno tak 15 minút. Šialené nindžovské kúsky, absurdné zvraty (falošný nindža pri finálnej bitke!), ustrelená zápletka o drogách, ninja babka, indián, sexy karatistka, no najmä 6 ročný nindža s troma vlastnými akčnými scénami. To najlepšie z reaganovských akčných filmov. ()

Idaho

Naprostá akční hrůza, z níž mi nejvíce utkvěla ukrutná akční scéna Kanea Kosugiho. Jako celek značně nudné, akce špatná. ()

anderson

Priemerný film v ktorom stojí za to snáď len záverečný súboj "medzi plotmi". TECHNICKÁ POZNÁMKA: Na NOVE to bežalo pod názvom NINJOVA POMSTA. (3.6.2004) ()

J.Connor

Ninjova pomsta je jeden z těch filmů, kterému z jistého úhlu pohledu můžete napařit celou škálu hodnocení. Já volím vysoko, protože Sama Firstenberga a jeho ninja kousky prostě můžu. Je to takový hřích z mládí, který přetrval dodnes. Sho Kosugi sice ještě není tak ostře řezaný jako později,ale zvládá to. Poprvé se představuje jeho jedenáctiletý syn Kane (Yorimun ze Šoguna Mayedy), který je v bojových scénách vyloženě funny, především jak v růžovém svetříku Lacoste zneškodní asi 6 o hlavu větších spolužáků. Professor Tanaka (Subzero z Běžícího muže) jako vilný sumo je třešnička a samozřejmě tuna akčních klávesových partů s japonskými motivy. Je vidět, že se Firstenberg teprve zahřívá na svůj opus magnum, ale přesto velice cool věc. ()

Karamanlis

Ninjovu pomstu som prvýkrát videl niekedy v druhej polovici 80. rokov v socialistickom letnom tábore v Poľsku na dodatočnej video projekcii potom, čo najprv prehrala hlasovanie o víkendový film so Sexmisiou (vsadili sme na lákavý názov a toto rozhodnutie sme neskôr oľutovali). Vtedy som bol z nej uchvátený a hoci dnes si už uvedomujem určitú jej gýčovitosť, slabšiu choreografiu bojových scén či strojené herecké výkony ústredných protagonistov, nostalgia stále funguje... ()

matestlust

I s ohledem na rok natočení a s ohledem na jistou kultovnost tohohle filmu, musím říct, že to byla opravdu ukrutná sračka, jejíž scény byly až trapně vtipné, dialogy ( na které se běžně u filmů tohoto zrna moc nekouká ) bolely do uší a bojové scény bez jakékoliv sebemenší choreografie. Závěrečná bitka komická až k breku. ()

Lacike

Ninjovskú tématiku vôbec nemusím, ale trochu ma nalákal komentár od JFL a jeho prirovnanie niektorých scén k Jackieho eskapádam. Lenže Firstenberg neprekvapil a natočil ďalší nepodarok. Dej a herecké výkony je zbytočné riešiť. A akcia? Väčšinou tiež celkom trapas pretože bitky sú strašne pomalé a vyznením nechcene srandovné. Ja tie ninjovské serepetičky fakt nemusím. Za niečo trochu stoja len bitky s Keith Vitalim. Či už jeho tréning s Kosugim, alebo keď spolu na nejakom ihrisku namlátia obdobe Village People. Tie bitky majú konečne trochu dynamiky. Scéna s autom do ktorého Kosugi skočí cez predné sklo ale ukazuje, že nápady síce mali, ale Firstenberg to nevedel natočiť, aby to bolo fakt pôsobivé. Takže ako celok to je ďalší jeho podpriemerný film. 2/10. ()

Dale

O kúsok menej blbé ako prvý diel, no stále je ten dej až príliš jednoduchý a predvídateľný a aj keď Sho predvádza kvalitné bojové umenie, pri sledovaní jeho syna Kanea sa musíte smiať, či už bojuje so ženou alebo tlusťochom. Je to na hrane, 30% ()

Bat55

Pamätám si, ako som tento film ako malý chlapec rád pozeral, pretože na ninjov som sa veľmi rád hrával a všetky filmy s nimi som hltal ako malinu. Dobré akčné scény, pri ktorých možno niektoré kúsky nevyzerajú úplne vierohodne, ale treba to brať s troškou nadhľadu, sú podfarbené dobrou hudbou. /60%/ ()

Quint

Zatímco Americký ninja je jen rutinní osmdesátkové béčko, které pobaví akorát tak špatnými hereckými výkony, tak Firstenbergova akční prvotina Ninjova pomsta je famózní plejáda úchvatných WTF nápadů a těch nejšílenějších ninja zbraní či pastí, které kdy ve filmu uvidíte. Tvůrci se rozhodně nehodlali držet při zemi a naplno popustili uzdu svých klukovských fantazií. Ninjové tu dělají snad úplně všechno, co si dokážete představit, že by ninjové mohli dělat. Díky tomu je to mnohem stylovější a zábavnější podívaná než nenápaditý cannoňácký ninja debut Ninja přichází s Francem Nerem. V něm Nera hravě zastínil jeho protivník v podání Sho Kosugiho, který tentokrát dostal za odměnu hlavní roli. Přenesení ninja rvaček do běžných amerických lokací (ulice, kancelářské budovy, tenisové kurty nebo hřiště) film navíc příjemně vizuálně ozvláštňuje. Finální souboj, odehrávající se na střeše věžáku před působivým panoramatem Salt Lake City, je vyloženě pastvou pro oči. Jasně, je to celé neuvěřitelně praštěné a za vlasy přitažené, ale pokud chcete vidět ninju lezoucího na mrakodrap, ninju ve vířivce, souboj ninja dítěte s prsatou blondýnou nebo souboj ninja babičky s ninjou se svítícíma očima, pak se rozhodně nudit nebudete. Z Firstenbergovy filmografie tohle překoná akorát pozdější Ninjova nadvláda. ()

Derek

seria o ninjoch v produkcii GOLAN-GLOBUS sa mi v mladosti vyhla (teda az na Americkeho Ninju) tak som k Pomste pristupoval s cistym stitom. ide o Firstenbergov prvy film a amaterictina je vidiet v kazdej sekunde, od hroznych vykonov, tupy scenar a z casti i trapne akcne sceny, ale ma to urcite caro a ked sa clovek dokaze preniest do urciteho stavu tak to ma vynikajucu guilty pleasure hodnotu! sho kosugi sa vie hybat a ma to par WTF momentov, ktore su tak sialene az su zabavne! ()