Ninjova pomsta

Revenge of the Ninja

Akční / Drama

USA, 1983, 90 min

Zatímco Americký ninja je rutinní osmdesátková peckovačka, která pobaví maximálně špatnými hereckými výkony, tak Firstenbergův první akční zářez Ninjova pomsta je nepřetržitá plejáda úchvatných WTF nápadů a vyloženě labužnická show těch nejšílenějších ninja zbraní či pastí. Tvůrci se rozhodně nehodlali držet při zemi a naplno popustili uzdu svých klukovských fantazií. Ninjové tu dělají snad úplně všechno, co si dokážete představit, že by ninjové mohli dělat. Díky tomu je to mnohem stylovější a zábavnější podívaná než cannoňácká ninja prvotina s Francem Nerem Ninja přichází. Sho Kosugi v ní zastínil samotného Franca Nera, takže tentokrát dostal přímo hlavní roli, což je další bod k dobru. Přenesení ninja rvaček do běžných amerických lokací (ulice, kancelářské budovy, tenisové kurty nebo hřiště) film navíc příjemně vizuálně ozvláštňuje. Finální souboj, odehrávající se na střeše věžáku před působivým panoramatem Salt Lake City, je vyloženě pastvou pro oči. Jasně, je to celé neuvěřitelně praštěné a za vlasy přitažené, ale pokud chcete vidět ninju lezoucího na mrakodrap, ninju ve vířivce, souboj ninja dítěte s prsatou blondýnou nebo souboj ninja babičky s ninjou se svítícíma očima, pak se rozhodně nudit nebudete. Z Firstenbergovy filmografie tohle překoná akorát pozdější Ninjova nadvláda.(14.3.2018)

Před tím, než společnost Cannon Films našla ideální formuli na laciné akčňáky s nindži v sérii "Americký ninja", vytvořila trojici velmi různorodých filmů. Iniciační "Ninja přichází" svým kasovním úspěchem naznačil, že klukovsky naivní přístup k nindžucu a komiksové ztvárnění nindžovské mytologie zaplňují díru na trhu, ale přecjen Franco Nero v hlavní roli nebyl svým marným fingováním bojových umění zrovna ideální volba. Tento nedostatek napravuje právě druhý nindžovsý biják od Cannonu obsazením hlavní role Šó Kosugim. Tento reálný praktikant nindžucu v předchozím filmu ztvárnil hlavního záporáka a podílel se na choreografii akčních scén. Pod jeho tvůrčím vedením se "Nindžova pomsta" stala unikátním expaťáckým akčním béčkem v americké produkci. Vedle Kosugiho a jeho vlastního synka v hlavních rolích je i řada dalších figur obsazena Asiaty, kteří přesídlili do USA (mimo jiné Professor Toru Tanaka). Vyprávění se točí kolem motivů tradice a kořenů, které pro hrdinu, jenž přišel do Ameriky z Japonska, zakládají národní identitu, zatímco pro cizince pedstavují jen povrchní okouzlení a obsahu zbaveou komoditu. Krom toho Kosugi film koncipoval jako svojí vlastní předváděčku, která měla ustanovit jeho hvězdnou image. Ač byl reálným přeborníkem bojových umění, podobně jako Bruce Lee věděl, že film si více než reálné praktické ukázky žádá efektnost a náležité zveličení. Tomu odpovídá jeho choreografie akčních sekvencí, která překvapivě vykazuje řadu styčných bodů s prácí Jackieho Chana, ba dokonce předchází jeho akční filmy, kde začal systematicky utužovat svou image a pracovat na svých choreografických trademarcích. Kosugi také zakládá svou image na tom, že jeho hrdina není nadlidský bijec, ale obyčejný chlapík, který nicméně díky bojovým uměním dokáže bránit své blízké, byť při tom také sám řadu ran schytá. Akce je vždy situovaná do nějakého výrazného prostředí, jehož prvky jsou zapracovány do choreografie - nejvýraznější je v tomto ohledu scéna z dětského hřiště, která vyloženě evokuje sekvenci z Chanovy novější "Police Story 2". Kosugi také kombinuje bojové konfrontace s kaskadérskými kousky, které sám provádí, s čímž Jackie Chan přišel až později ve stejném roce uvedeném "Projektu A". Je pravda, že "Ninjova pomsta" se co do rozzáběrování akce, detailní promyšlenosti jednotlivých fází a využití prostředí nemůže rovnat s bravurní prací Jackieho Chana a jeho sehraného týmu spolupracovníků. Na druhou stranu Chan měl na natáčení svých filmů zásadně vstřícnější zázemí, než byly laciné rychlokvašky od Cannon Films, takže je otázka, k jakým výkonům by se Kosugi vybičoval, kdyby měl srovnatelné podmínky. Bohužel se "Ninjova pomsta" i přes ambice Kosugiho a v kategorii céčkových brakovek vysoce nadprůměrné akční sekvence nestala hitem, takže Cannon Films od té doby už vždy sázeli jen na árijské představitele a Kosugi se po vedlejší roli v absurdním mišmaši "Ninjova nadvláda" osamostatnil, což mu sice umožnilo opět hrát větší role, ale ještě to snížilo už tak nízké rozpočty jeho filmů.(28.8.2015)

• matestlust

I s ohledem na rok natočení a s ohledem na jistou kultovnost tohohle filmu, musím říct, že to byla opravdu ukrutná sračka, jejíž scény byly až trapně vtipné, dialogy ( na které se běžně u filmů tohoto zrna moc nekouká ) bolely do uší a bojové scény bez jakékoliv sebemenší choreografie. Závěrečná bitka komická až k breku.(14.3.2015)

Firstenberg byl zrozen k tomu, aby točil filmy o Ninjach a Šo Kosugi zase k tomu, aby v nich hrál. Když jsem to viděl poprvé, tak jsem si řekl, že to je asi nejlepší film o černé magii Ninju. Ano, je tady spoustu skvělých Ninja zbraní, triků a trefné hudby. Závěrečná scéna na střeše je mega bombovní, ale v celku to nedosahuje toho správného napětí. Teď jsem si vzpomněl, jak jsme si jako děti vyráběli hvězdice :-)(27.1.2015)

Ninjova pomsta je jeden z těch filmů, kterému z jistého úhlu pohledu můžete napařit celou škálu hodnocení. Já volím vysoko, protože Sama Firstenberga a jeho ninja kousky prostě můžu. Je to takový hřích z mládí, který přetrval dodnes. Sho Kosugi sice ještě není tak ostře řezaný jako později,ale zvládá to. Poprvé se představuje jeho 11iletý syn Kane (Yorimun ze Šoguna Mayedy), který je v bojových scénách vyloženě funny, především jak v růžovém svetříku Lacoste zneškodní asi 6 o hlavu větších spolužáků. Professor Tanaka (Subzero z Běžícího muže) jako vilný sumo je třešnička a samozřejmě tuna akčních klávesových partů s japonskými motivy. Je vidět, že se Firstenberg teprve zahřívá na svůj opus magnum, ale přesto velice cool věc.(5.2.2008)