Krvavá legenda Bang Rajan

• Česko Bang Rajan: Krvavá legenda (více)
Trailer
Drama / Akční / Válečný
Thajsko, 2000, 71 min (Special Edition: 113 min)

Historická a krvavá bitevní sága ze Siamského království okolo roku 1765, kdy přesila dobře vyzbrojených barmských vojsk vtrhla do Siamu. Zatímco většina lidí prchala k hlavnímu městu, vesničané z Bang Rajan se rozhodli bránit svůj domov za každou cenu. Celým dějem prostupuje příběh dvou mileneckých dvojic, Inna a Sa a Meunga a Taeng-Onn. Starý vůdce vesnice Taen je raněn a na jeho místo přichází Chan, který dříve žil mimo vesnici. Ovšem barmský generál Naymeo také dělá změny, vymění svého podřízeného Manga za krutého Sukiho. A jak nakonec dopadne Tong-Menn, který je neustále opilý a přesto (nebo právě proto) je udatným bojovníkem? (Honza dAve)

Trailer

B!shop

Tahle legenda je skutecne dost krvava. Ale neni to zas zadnej extrem aby to tam pusobilo nucene, bylo tam ty krve tak akorat. Akorat mozna mohli litat koncetiny vzduchem vickrat, tusim ze tam byla jedna ruka, jedna noha a par hlav. Pokud nekdo ceka valecnej snimek typu Alexander nebo Troja, kde je velkej prostor venovanej psychologii postav tak bude asi zklamanej. O postavach vime jen nezbytne minimum (tj. jmena a funkce nejdulezitejsich osob, nejaky vztahy a par drobnosti). Sice mi to ze zacatku vadilo, protoze jsem se nemoh zorientovat a navic si je vetsina bojovniku dost podobnejch, ale nakonec sem si zvyk a nasel si i oblibence a navic tohle je film o hrdinstvi, takze ta psychologie neni tak dulezita. Byli to opilec (ted si nevzpominam na jmeno) a velitel Chan, to byli skutecne nejvetsi drtici a zaverecna scena s Chanem mi trochu pripomela smrt Dafoa v Četě, byla fakt pusobiva. 3/4 filmu tvori souboje, ale zadny zabery na ruce, ze clovek ani nevi kdo je kdo, ale hezky zaber z dalky a pak na ty nejlepsi jednotlivce, takze je vse krasne prehledne a bitvy jsou fakt uzasne. Taky se mi misty hodne libila hudba, protoze skvele doplnovala souboje. Akorat bych mozna venoval trochu min casu zivotu ve vesnici, misty uz to, jak se tam jen tak flakali nebo debatovali zacinalo nudit. Skoda, ze film skoncil, tak jak skoncil, ale dalo se to cekat. Neni to na cistejch 5*, ale dam je. (btw. videl jsem verzi 119 minutovou) ()

Fr

Měli na výběr – stát se barmským otrokem nebo zemřít. A toto je jejich příběh…. Na začátku je potřeba si přiznat, co vlastně od tohoto filmu očekávám. Chci krvavou legendu plnou bitev plynoucích z nenávisti k Barmáncům? Chci vidět násilí! Zajímá mě život v siamské vesnici? Jsou Thajští herci opravdu schopní udržet moji pozornost v charakterních pasážích? Odpovídám: Ano, Ano, Přiměřeně, Ne. Komparsem, krví a mrtvolami se nešetřilo. ,,Krve by se ve mne nedořezal“ hlavně ve chvílích, kdy se jen tak kecá a utvářejí se charaktery. Hlavně proto, aby se dalo hrát na city v závěrečné bitvě. Choreo? Sek sek, občas prásk prásk. Tedy pocity rozporuplné. Přesto jde o legendu, která se v Siamu může rovnat Spartským 300. Po filmové stránce jim však mnoho chybí. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ ** Co uvidíme (možná) příště? A co náš národ? Máme svoji krvavou legendu? Ale ano! ()

Dragoni

Akce je zde dost, stejně jako polonahých Thajců s mačetami, palicemi a vším možným .. krví se nešetřilo už vůbec a tak název lehce napovídá, co nás čeká. Jako ztvárnění zpracování legendy pěkné, příběhy podle skutečnosti divák vždy hltal, ovšem Bangrajanu chybí stále dost, aby se zbavil nálepky průměrný film. Trošku jsem čekal akční boje ve stylu Mua Thay. Jako legenda 80%, jako film 45%. 60 % ()

Faye

„Legenda o odvaze siamských vesničanů je známá po celé říši“. Tak začíná film, kde polonazí, bosí a věčně zakrvácení muži svírají v rukou sekery, mačety nebo jenom motyky a tak čelí barmské armádě. Každý střet s ní, znamená neskutečně krvavou řežbu. „Taková hrstka lidí, a přece se nebáli obětovat život, aby chránili svůj domov“. Mimořádně drsný film. ()

genetique

Po technickej stránke má spracovanie tejto thajskej legendy môj veľký obdiv, pretože bojovými scénami, či audiovizuálnou stránkou by si mohla podať ruku s najväčšími vojnovo-historickými eposmi iných rozpočtových kategórií. Hudba je skvelá, prekvapivo najmä mimo vojenských sekvencií. Zaškrípanie príde na radu, keď začnem hovoriť o príbehu. Je vidno, že tvorcovia chceli ponúknuť divákovi pohľad na legendu v tom najreálnejšom uhle, kde akýkoľvek hlbší príbeh nemá miesto, ale možno práve ten by tu pomohol trošku sceliť film, v ktorom sa len stále bojuje a človek ani poriadne nevie prečo. Pár tragických scén, v ktorých herci dostávajú miesto aj na niečo iné, než len na sekanie hláv a porcovanie nepriateľa, malo dobrý náznak. Keby sa charakterom film povenoval o pár minút dlhšie, mohol krutý a dojemný záver poriadne položiť diváka na lopatky. 80%. ()

• Na tvorbě soundtracku se podíleli i slovenští skladatelé a samotnou hudbu k filmu nahrál symfonický orchestr z Bratislavy. (Vojcl)
  • Velký dlouhorohý vodní buvol, kterého osedlá Nai Thongmen, zahynul krátce po uvedení filmu na sešlost věkem. Byl mu vystrojen nákladný pohřeb. (Raztubyl)