Krvavá legenda Bang Rajan

• thajština

Bangrajan

Bang Rajan

Drama / Akční / Válečný

Thajsko, 2000, 71 min (SE: 113 min)

Tanit Jitnukul
  • Kaka

Na východní produkci možná odvážná a v rámci omezeného rozpočtu rozmáchlá produkce, ovšem pro mne téměř nuda k ukousání. Teď pominu klasické rodinné klišé a slzičky, nad kterými člověk kroutí hlavou. Tahle legenda je tak jednoduchá, bezduchá, tupá a nudná, že opravdu nestojí za to ztrácet s ní čas. Pár pěkných soubojů, několik useklých končetin a zajímavé sestřihy všech herců/bojovníků, avšak kvalita filmu prachmizerná. Aby toho nebylo málo, nechybí ani dlouhá stopáž. Vidět jen z "povinnosti", či zvědavosti nad nevšedním původem filmu. Jinak objižďka.(6.9.2008)

Môj prvý thajský film. Na moje počudovanie vôbec nie zlý. Historické filmy v ktorých sa používajú strelné zbrane moc nemusím, no keďže tu sú v totálne minoritnom zastúpení stáva sa z toho veľmi zaujímavý snímok z prostredia a konfliktu západnému svetu a mne takmer neznámemu. Výborne a celkom realisticky natočené masové akčné scény som ako milovník tohto žánru sledoval zo zatajeným dychom. Tiež ma potešilo priame zapojenie žien do otvorených bojov, čo sa veľmi často nevidí. To, že mnoho akcie sa deje pod rúškom noci, a nieje dosť dobre vidieť detaily úplne vynahradí záverečný masaker. Masaker, ktorý stojí ozaj za to. Režisérovi sa tiež veľmi dobre podarilo vmiesiť do tohto akčne naladeného snímku aj závan romantiky, ktorá dokonca fungovala a pomohla divákovi naviazať sa na postavy. Jediné slabé miesto filmu bola audio stopa. To neustále stišovanie a zosilňovanie zvukov na dokreslenie atmosféry podľa toho, ako postavy rozprávajú mi po celý čas liezlo na nervy a nedokázal som si na to zvyknúť. Odporúčam.(2.2.2011)

• Jhershaw

Docela by mě zajímalo, jak na film, jeho přípravu i výsledný produkt, pohlíželi v Thajsku. Věřím, že pro ně je tato legenda důležitá a formovala charakter národa. Jenže z pohledu nezaujatého diváka - herci jsou strašní, postavy jednorozměrné, příběh natahovaný; bitvy přežit jdou ale to mluvení a vyznávání lásky k partnerovi nebo k vesnici je k nepřežití.(27.12.2015)

Po technickej stránke má spracovanie tejto thajskej legendy môj veľký obdiv, pretože bojovými scénami, či audiovizuálnou stránkou by si mohla podať ruku s najväčšími vojnovo-historickými eposmi iných rozpočtových kategórií. Hudba je skvelá, prekvapivo najmä mimo vojenských sekvencií. Zaškrípanie príde na radu, keď začnem hovoriť o príbehu. Je vidno, že tvorcovia chceli ponúknuť divákovi pohľad na legendu v tom najreálnejšom uhle, kde akýkoľvek hlbší príbeh nemá miesto, ale možno práve ten by tu pomohol trošku sceliť film, v ktorom sa len stále bojuje a človek ani poriadne nevie prečo. Pár tragických scén, v ktorých herci dostávajú miesto aj na niečo iné, než len na sekanie hláv a porcovanie nepriateľa, malo dobrý náznak. Keby sa charakterom film povenoval o pár minút dlhšie, mohol krutý a dojemný záver poriadne položiť diváka na lopatky. 80%.(5.1.2009)

Bohužel jsem o této legendě nikdy ani neslyšel, a proto jsem rád, že se tento snímek ke mně dostal. Jejich odvaha a především strategie byli opravdu nedocenitelné. Film na to výborně poukazuje a na thajce je to docela povedená podívaná. Sice ty romantický zápletky mezi těmi dvěmi dvojicemi někomu sednou, ale mě se tam vůbec nelíbili. Prostě se to tam nehodilo. Boje jsou vyobrazené docela dobře a je vidět, že nějaký cenzury jim jsou cizí. Noha, nenoha.. všechno se seká raz dva. Některé efekty se mi taky překvapivě líbili a hudba snímek zajímavě podkreslovala. Bohužel ty LOVE zápletky mi tam vůbec neseděli. Jinak je to povedené válečné drama. 75%(6.1.2012)

• - Velký dlouhorohý vodní buvol, kterého osedlá Nai Thongmen, zahynul krátce po uvedení filmu na sešlost věkem. Byl mu vystrojen nákladný pohřeb. (Raztubyl)

• - Na tvorbě soundtracku se podíleli i slovenští skladatelé a samotnou hudbu k filmu nahrál symfonický orchestr z Bratislavy. (Vojcl)