Náš malý chlapeček, nás všech.Lola bude jeho matka,a moje matka - jeho táta.A já budu bratr, ale zároveň i otec.Taky syn jeho otce a babičky...a bývalý milenec jeho matky:))))))))...fakt som sa pobavil na tejto hlaske,zvlast ked bola vo filme total pravdiva:))) !!! Heh, fajn relax movie so skandinavie...len skoda ze iba na jedno pozretie...,nazdar(19.4.2008)

„Proč vlastně ráno nedávají porno? Bylo by to jednodušší, když už ti stejně stojí.“ S Milenkou mé matky je bohužel docela nevyrovnaný film. Na jedné straně obsahuje „správně“ ironické, černohumorné prvky-tím myslím některé dialogy („Udělej to pro mě. Vzchop se. Nejedeme přece na pohřeb.“ – „Rodinná večeře, nebo pohřeb. Radši bych jel na ten pohřeb. Bylo by tam aspoň o jednoho idiota míň.“), stejně jako hlášky („Na AIDS jako metodě sebevraždy je nejhorší, že trvá moc dlouho.“), kterých není vůbec málo a daly by se takřka tesat. Nechybí také typ scén jako „trávení času v milovaném rodinném kruhu“ či „předávání dárku“, které mě osobně dostávaly do kolen. Pak tu jsou ale místy i přespříliš infantilní gagy, dále také snímek začne postupně dostávat až zbytečně absurdní grády, humor poněkud zavelí k ústupu a hlavní hrdina (kterého jsem si hned zpočátku maximálně oblíbil) se po oné párty pozvolna mění na magora (čímž začne pozbývat část mých sympatií k němu). Nadsazený a škodolibý konec film ještě udržuje v rovině slabších 4*, ale je škoda, že snímek zejména ve své druhé půli (i díky jakémusi „zvážnění“) sem tam ztrácí svoji počáteční šťávu. „Řekni mi, Hlynure, co ty vlastně děláš?“ – „Já?“ – „Ty.“ – „Nic.“ – „Nic?“ – „Nic.“ – „A jaký druh ničeho?“ – „Žádný druh ničeho.“(21.11.2014)

Fungující komedie s bizardní dějovou linkou a postavami. Co se člověku může stát, i když jeho život sestává z povalování a občasného poskakování v nočním klubu. Hlavní postava je v každém případě od začátku nesmírně sympatická a ke konci filmu si k ní člověk utvoří velmi srdečný vztah. Výborně funguje i chladné islandské prostředí a charakteristické hudební pozadí.(26.8.2006)

Himl-hergot-donervetér-krucajs-element, to byl ale dobrej filmek, se snad z toho začnu učit islandsky. Každým coulem originální film, od samotného začátku, kdy vidíme jen záběr na obličej souložícího Hlynura, přes nepřeberné množství hlášek, černých jak nejkvalitnější koks a postřehů ze života Hlynura, který všechno řeší se zápalem připomínajícím lenochoda, ještě k tomu zpomaleného mozkovou mrtvicí, nic mu neuteče, na všechno má dostatek času a chystá se v pohodičce a teplíčku domova, nebo teplíčku klubu životem proflákat od sociálních dávek, po starobní důchod, holt dokonale vymyšlenej systém. K tomu matka lesbička a být zároveň něčí bratr i otec současně se taky zrovna moc lidem nepodaří. Navíc skvělá depresivní severská atmosféra, já takovéhle filmy prostě miluju. Zaujalo mě i originální řešení vany v bytečku, kde je opravdu málo místa. ,,Hver maður er borinn frjáls og jafn öðrum að virðingu og réttindum. Menn eru gæddir vitsmunum og samvizku, og ber þeim að breyta bróðurlega hverjum við annan."Ať žije štědrost sociálních dávek ve státech typu Welfare state.(19.12.2012)

Hlynur (Hilmir Snær Guðnason) je povaleč. Základní potřeby mu obhospodaří jeho matka, peníze které dostane od sociálky mu krásně vystačí na víkendové chlastačky, a s touto životní filozofií chce dožít až k důchodu. Vše se ale musí změnit, když na vánoční prázdniny pozve jeho matka svoji učitelku flamenca, Španělku Lolu. O Silvestrovské noci si, díky alkoholu, Hlynur a Lola spolu pěkně užijí. Pár dní na to ale odhalí Hlynur, že Lola je vlastně milenka jeho matky... Islandská kinematografie pro mne doposud byla velkou neznámou, ale když na to tak koukám, tak je vlastně vcelku jedno jestli jde o Island, nebo některý z ostatních severských států. Filmy z jejich luhů a hájů mají takový zvláštní (mrazivý) nádech. I když se člověk musí usmívat (např. nad Hlynurovu pohledu na svět), pod komediálně romantickou slupkou je zase schován ten sníh, led, mráz (a ten pocit, že člověk musí hodně chlastat, aby přežil - nebo vlastně možná naopak, když si vzpomenu na závěrečnou scénu filmu)...(27.3.2013)

• - Jedná se o evropský koprodukční projekt, který v červnu 1999 společně s dalšími 11 celovečerními projekty finančně podpořil evropský fond Eurimages. (Verka13)

• - Ocenění: Edda (islandská výroční cena) 2000: nejlepší scénář, nejlepší zvuk. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

• - Snímek byl uveden na filmovém festivalu v Locarnu a svému režisérovi vynesl cenu mladé poroty Euro. (Verka13)