Napřed jsem si říkala, že to bude nejspíš nějaká sociální nuda, ale styl, v jakém je téma zpracováno si mě nakonec dostalo až tak moc, že dávám plnou palbu. Protože jsem při tom filmu zažila takový to "ACH". a to hned několikrát. Islandu tam není moc, ale aspon něco, atmosféra života v tak odlišných podmínkách, než znám, je vynikající. Hlavní hrdina mě nenadchl ani jsem s ním ijak zvlášť nesympatizovala, ale stejně byly jeho hlášky super:)) Režisérská práce, stejně tak jako kameramanská je tu excelentní a muziku tvrdí výborné komentáře hlavního hrdiny - místama až geinální. Ano, v tomhle filmu hlavní devizou je styl zpracování. Možná už jsem tak "zkažená", že mi příběh a všelijaký ty vztahový peripetie nepřijdou kdovíjak exotický (nakonec každýmu se může stát, že přefikne nekoho z rodiny) zato způsob zpracování příběhu mě dostal na lopatky. Perfektní práce.(11.7.2015)

Hlynur (Hilmir Snær Guðnason) je povaleč. Základní potřeby mu obhospodaří jeho matka, peníze které dostane od sociálky mu krásně vystačí na víkendové chlastačky, a s touto životní filozofií chce dožít až k důchodu. Vše se ale musí změnit, když na vánoční prázdniny pozve jeho matka svoji učitelku flamenca, Španělku Lolu. O Silvestrovské noci si, díky alkoholu, Hlynur a Lola spolu pěkně užijí. Pár dní na to ale odhalí Hlynur, že Lola je vlastně milenka jeho matky... Islandská kinematografie pro mne doposud byla velkou neznámou, ale když na to tak koukám, tak je vlastně vcelku jedno jestli jde o Island, nebo některý z ostatních severských států. Filmy z jejich luhů a hájů mají takový zvláštní (mrazivý) nádech. I když se člověk musí usmívat (např. nad Hlynurovu pohledu na svět), pod komediálně romantickou slupkou je zase schován ten sníh, led, mráz (a ten pocit, že člověk musí hodně chlastat, aby přežil - nebo vlastně možná naopak, když si vzpomenu na závěrečnou scénu filmu)...(27.3.2013)

Náš malý chlapeček, nás všech. Lola bude jeho matka a moje matka bude jeho táta. A já budu jeho bratr, ale zároveň budu i jeho otec. Taky budu syn jeho otce a syn jeho babičky... a budu taky bývalý milenec jeho matky. Jak se s tím vyrovná? Černá, eroticky laděná tragikomedie s netradičním příběhem, u kterého se nepřestanete úsměvně šklebit od začátku do konce. Nikdy bych neřekl, že film z ledového Islandu dokáže takto zahřát srdce. A docela bych i věřil, že nějak tak to na tom Reykjavíkském předměstí vypadá. Poslední dobou zažívám příjemná překvapení ze všech koutů Evropy. Nejdříve skotský Aberdeen, poté gruzínské Léto ztracených polibků a nyní islandské S milenkou mé matky. Je dobře že evropský film má co nabídnout jak obyčejnému, tak i náročnějšímu publiku a v mnoha případech k tomu stačí i jediný film.(22.5.2008)

Inu, po prvním shlédnutí musí tento konglomerát vtipných scének, zmatených až ujetých bonmotů hlavního hrdiny a jeho přátel, říznutý krásným výliskem sprostých slov, s probublávající elektronickou hudbou na pozadí, a s opravdu netradičními rodinnými vztahy, zákonitě nadchnout. Podruhé už zas tak tolik ne, potřetí už zevšední, toliko originální prvoplánovitost je mu vlastní. 75%(18.6.2010)

Seznamte se! Hlynur - potomek lesby a alkoholika, je od přírody pasivní a neškodný... Je unikátním originálem parazitujícím na solidaritě společnosti; trochu flegmatik, ale hlavně lenoch k pohledání:) sledovat jeho zivotní zdary, ale spíš jeho kroky vedle, to byla fakt zábavná podívaná! Tolik kuriózních scén, to se jen tak nevidí!(2.1.2008)

• - Jedná se o evropský koprodukční projekt, který v červnu 1999 společně s dalšími 11 celovečerními projekty finančně podpořil evropský fond Eurimages. (Verka13)

• - Snímek byl uveden na filmovém festivalu v Locarnu a svému režisérovi vynesl cenu mladé poroty Euro. (Verka13)

• - Ocenění: Edda (islandská výroční cena) 2000: nejlepší scénář, nejlepší zvuk. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)