O moravské zemi

Československo, 1977, 105 min

Důvod natočení tohoto filmu je jasný: měl zakrýt slavnou kroniku Vojtěcha Jasného "Všichni dobří rodáci", výpověď o tragických důsledcích násilné kolektivizace. Prorežimní režisér Antonín Kachlík se též věnuje združstevňování moravské vesnice, provázenému omyly a donucováním, avšak ve svém optimistickém pohledu zdůrazňuje nadějné vyhlídky vedoucí ke šťastné budoucnosti. Scelené vesnické lány se sice rodily v bolestech, avšak budou sloužit k užitku všemu dělnému lidu... Stejně jako u Jasného i tady ztělesnil Radek Brzobohatý tvrdohlavého sedláka, jenž si jen pozvolna přiznává výhody společného hospodaření. Narozdíl od poetického rozšafnosti i jadrnosti Jasného kroniky tu však narážíme na hlomozné pozérství. (oficiální text distributora)

Véča

Jedna velká křeč naroubovaná na lidové písně a vesnické prostředí. U Jasného má humor své místo a jadrnost některých výroků se stává přirozenou součástí filmu, kdežto u Kachlíka máte pocit, že vás umlátí trapnost okamžiku a prvoplánově idiotské postavy zamotané do strastiplného procesu združstevňování moravské vesnice. Z dnešního pohledu je až absurdní, jak může vypadat "pozitivní konstruktivní kritika" chyb minulosti a stranického aparátu - nemožní družstevníci, asociální předseda místní stranické organizace a zpátečnická klika místních zemědělců. Od začátku víme, kdo je záměrný rozvraceč nebo stranický funkcionář - takové role se nikdo nezbaví a závistiví vesničtí strejcové zůstanou závistivými strejci. Pokud nějaké změna tak jen razantním přepnutím z polohy A do polohy B bez pozvolného vývoje. Jedinou relativně kladnou postavou tak zůstane Brzobohatého tvrdohlavý a zásadový sedlák Jagoš.. A jak to tak při "socializaci" bývá - schopní jedinci jsou soustavně ponižováni a likvidováni skupinou líných, neschopných a závistivých individuí. ()

troufalka

Kachlíkova tvorba se mi líbila asi tak po Prince Bajaju. Navíc mám výraznou slabost pro Všechny dobré rodáky. Vlastně bych správně neměla hodnotil, ale odstoupit jako předpojatý divák! :o) Tak bych chtěla najít něco pozitivního! Ale bohužel vidím špatnou technickou kvalitu, recyklované fórky (parafrázovaný citát Zdeňka Galušky "Po všetkém hovno, enem po včelách med."), obsazení evokující Rodáky, hodně folklóru, který má podtrhnout uměleckou stránku, ale působí spíš násilně. Závěr, který to mohl zachránit, zmařil poslední naději. Film, bez kterého se lze obejít. ()

Big Bear

Radoslav Brzobohatý zde předvedl jak režim uměl přinutit točit normalizační šílenosti i tak skvělé herce jakým byl on sám. Nejlepší sedlák ve vsi, nejlepší hospodář a náhle kolektivizace a zakládání družstev. Pochopitelně byl proti - což mu dal režim drsně najevo. Musel s děvčicema ve sklepě ořezávat brambory. On ale věděl, že za ním přijdou a také přišli. A místo traktoristy nabídli ! To bylo radosti. Nakonec to není v družstvu tak špatné! A stoupá výš a výš už je ve vedení družstva. Je schopný, šmelinu nesnáší, kradení z veřejného také ne a traktory na večer musí být v garáži, nafta také něco stojí tak jaképak melouchy! ---- Z filmu na diváka sice hezky dýchne kouzlo Moravy, to je ale tak všechno. Tomuhle by snad nevěřilo ani malé děcko ! Aby se hrdý sedlák takhle proměnil... navíc ta lůza u vesla by s ním ve skutečnosti šeredněji zatočila. Vždy ten největší a nejlepší sedlák ze vsi to schytal nejvíce. Dávám za dvě taneční otočky na festivalu ve Strážnici. * * ()

Snorlax

Nejen do hlavní role byl obsazen Moravák, takže zcela výjimečně se nejedná o pražskou představu o moravském nářečí, ale skutečně o moravštinu. Ve filmu je možná zbytečně mnoho folklóru, ztrácí kvůli těmto intermezzům tempo. Jinak by to bylo značně působivé drama z vesnice, která si prošla rozoráním mezí a následným budováním JZD. Film není tezovitý, nedělá z družstevníků ty správné a ze samostatně hospodařících sedláků zlé kulaky. Snaží se o objektivní pohled, což je vzhledem k době vzniku naprosto unikátní. Vůbec mi není jasné, jak snímek o křivdě páchané na sedlákovi ze strany družstevníků mohl uniknout bystrému oku cenzora, dokonce byl vnímán jako Brzobohatého jistá forma vykoupení za Všechny dobré rodáky. Vnímám oba filmy jako obdobně kritické. Jasný je otevřeně negativističtější, ale jinak je mezi oběma snímky značná paralela. ()

vypravěč

Obludná parafráze Všech dobrých rodáků, nepochopitelně posvěcená dokonce Radoslavem Brzobohatým. Kachlík zde vedle ideově protichůdného předobrazu znásilňuje i vše, co zakládá a utváří moravské universum (od jazyka přes folklór, tradice i charakter), nivelizuje a poskvrňuje je. Zdánlivá revize kolektivizace padesátých let zde není ničím jiným než popliváním selského stavu, protože jediný čestný, pracovitý a se zemí spjatý sedlák je dělnického původu, a ostatní jsou bezectní nebo schránčliví. Heroismus práce a vztahu ke krajině ztvárnil Brzobohatý jistě věrohodně, ale jeho postava tak podstatně vychýlila skutečnost k obrazu požadovanému demagogickými normalisty. ()

petrsv

Obsah podle oficiálního distributora je poněkud zcestný a ve filmu vidí pouze politickou část. Jenže o tom film zas tolik není. Jasně, ten konec...ale pochybuju, že by to jinak tehdy schválili a mohlo se to vůbec vysílat. Oni totiž komunisti v tomto filmu nemají zrovna moc dobrý obraz. Největší agitátor končí jako řidič, násilná kolektivizace vlastně nemá úspěch, varování, že děti nebudou moc na studia (reálné, až z toho mrazí). Zlom přichází až v 60. letech, což opět odpovídá realitě doby. Takže podle mě byl natočen film celkem slušně zobrazující prostředí a obyvatele vesnic na konci 50. let a začátku 60. let. Doporučuji film shlédnout všem, kteří jsou schopni pohledu do vlastních řad a znají trochu historii. Na výše zmíněný oficiální obsah nedejte a udělejte si radši názor sami. Zrcadlo typických českých a moravských povah je zde nastaveno a vyleštěno do plné krásy natolik, že ho dodnes nebylo potřeba přeleštit. Což je ovšem smutné. ()

slunicko2

Tupí a líní vesničtí ignoranti představují hlas lidu, který tehdy tak pěkně reprezentovala KSČ - předvoj dělnické třídy, rolníků a pracující inteligence. 1) Spoiler. Shrňme si to. Zřejmě nejlepší sedlák vesnice Jagoš (výborný 45letý Radoslav Brzobohatý) s kvalitním polem odmítá vstoupit do družstva. Ostatní sedláci se nechají postupně zlomit, protože se obávají, že by jejich děti nemohly studovat. Družstvo vedené neschopným troubou (předsedou se stal cihlář!) se od počátku potácí na hranici krachu. Mizerná pracovní morálka, nezájem o něco, co není "moje" a rozkrádání společného majetku nesou své plody. Jagoš naproti tomu hospodaří úspěšně, bez problémů plní dodávky státu a daří se mu dobře. Družstevníci mu závidí a nesnášejí ho._____ 2) Spoiler. Dojde k rozorání mezí. Jagoš dostává náhradou za svou kvalitní půdu horší pozemky. Ale i tam se mu daří dobře. Družstevníci mu závidí a nesnášejí ho._____ 3) Spoiler. Stranický výbor si Jagoše předvolává a zakazuje mu najímat na práci ženy s argumentem, že jde o vykořisťování. Jagoš poukazuje na fakt, že jim platí zhruba čtyřikrát více, než kolik za stejný čas dostanou v družstvu a ptá se: Kdo tedy koho vykořisťuje? I bez pomocnic zvládá Jagoš práce se svou ženou a dvěma malými dětmi. Družstevníci mu závidí a nesnášejí ho._____ 4) Spoiler. Jagošova žena onemocní a ani po uzdravení nemůže nadále pracovat na poli. Družstevníci mu nepomohou, naopak se škodolibostí sledují, jak žádá o vstup do družstva a situaci si vychutnávají. Přesto, že uznávají, že je vynikající odborník, posílají ho do sklepa spolu s ženami třídit brambory. Tam tráví mnoho měsíců. Družstevníci už mu nezávidí, ale nesnášejí ho pořád._____ 5) Spoiler. V družstvu konečně odvolají neschopného předsedu, i když je jim to trapné a jsou z toho sami v rozpacích. Zvolí jiného, který je zřejmě lepší. Nový předseda naslouchá Jagošovým radám, i když se to některým družstevníkům nelíbí a nakonec ho vytáhne ze sklepa a nabídne mu práci traktoristy a později funkci v představenstvu družstva. Družstevníci opět závidějí a obávají se, že jim do jejich hospodaření bude mluvit. Celkový stav družstva se poněkud zlepšil._____ 6) Spoiler. Jako agronom družstva se Jagoš snaží prosadit jiné metody hospodaření, než dosud. Na schůzi ho družstevníci jednohlasně odmítnou. Takový nás nebude nic učit. Jagoš odchází z funkce a zklamaně pracuje jako řadový družstevník._____ 7) Jako nezaujatý divák se ptám: Vypadá takhle prorežimní hlomozně pozérský (viz text distributora) film?_____ 8) Spoiler. Pravda, posledních deset minut se děj zcela mění. Najednou se družstvu daří výborně, je nejlepší na okrese. Najednou družstevníci uznávají, že je to hodně Jagošova zásluha. Najednou družstevníci přestanou krást společný majetek a začnou pracovat poctivě a jako na svém. Způsob, jak Kachlík tuto úlitbu režimu podává, mi ovšem připadá spíš jako výsměch, než jako socialistická agitace._____ 9) Jsou tu i další propagandistické prvky. Vesnický mladík, který na konci padesátých let opouští domov a jde si vydělávat nejspíš někam do dolů, si nežije špatně - má byt, auto a zřejmě i pěkný plat. Vesnice radostně jásá a plesá za zvuku zneužívaného folklóru. Zřejmě příliš radikální stranický pracovník je zbaven funkce a dělá teď panského kočího._____ 10) Hlavní poselství filmu vidím ve střetu mimořádné a silné osobnosti, schopného odborníka, s průměrnou masou. Takové střety vždycky byly, jsou a budou. V podmínkách socialistického režimu však osobnosti téměř neměly šanci uspět. () (méně) (více)

zette

Podstata filmu je i pres rok nataceni zrejma. Urcite bych tento film nezatracoval, protoze si myslim, ze tak nejak to na venkove vypadalo. Kazda doba ma svoje. Zajimave dialogy a vyborny Brzobohaty v hlavni roli. Folklor mi ve filmu nevadil, prisel mi ale zbytecny. ()

noriaki

Jestli to má být odpověď režimu na všechny dobré rodáky, tak zklamala hned dvakrát. Jednak je kvalitatní rozdíl mezi strhující freskou Vojtěcha Jasného a pokroucenou výpovědí Antonína Kachlíka přímo propastný, a ani ideologicky to není žádná sláva. Během kolektivizace se tak trochu vyhrožovalo, tak trochu zastrašovalo a tak trochu trestalo, ale prý to všechno bylo pro dobro lidu. Petr Fiala by prohlásil "že to bylo odvážné a tak trochu na hraně", já tomu říkám svinstvo. Jediná bez výhrad kladná důležitá postava celého filmu je tvrdohlavý sedlák ztvárněný perfektním Brzobohatým, jenže i on je kvůli novým poměrům zlomený, morálně pošpiněný a zahořklý. ()

ghatos

Funguje tam kouzlo nechtěného. Snaha o promyšlenější propagandistický prokolektivizační pohled naráží na neukočírované postavy - momenty. Paradoxně vznikl opačný dojem, než byl zamýšlen. 42%. ()

folklorman

Pět hvězdiček už jen za ty folklorní vsuvky, písničky a pro mě DOSTI !!!! známé lokace, kde se film natáčel. Místní celkové hodnocení mě nechává klidným, protože co taky člověk může čekat od panelákových, měšťáckých lidiček z čech, jenž nikdy nepoznali jaké to je na sobě mět KUNOVSKÝ KROJ. Na politickou stránku filmu kašlu a kdyby to teda někoho zajímalo tak věci zobrazené v tomto filmu docela věrně napodobují onu těžkou dobu a zato já rozhodně nebudu ubírat hodnocení. ()

klúčik

Nepodarený film, ktorý sa snaží prekonať niečo neprekonateľné. Jeden film tu sa natočil o moravskej zemi a náture moravákov. 25%. ()

Vesecký

Tento vcelku pravdivý pohled na kolektivizaci našeho zemědělství byl podán velmi přesvědčivě a zasloužil by si čtyři hvězdičky, přestože jediný výrazný herecký výkon předvedl R. Brzobohatý. Jen se mi trochu zdá, že se tímto filmem kál za Všechny dobré rodáky... Kolektivizace byla pro naši zemi nutná a užitečná, ale způsob, jakým se prováděla, byl velice necitelný, jak dokazoval zvláště přístup toho mladého zapáleného "okresáka" se spoustou demagogických řečí, které lidi nemohly přesvědčit. Bod srážím hlavně za závěr filmu, v němž se z Brzobohatého stává zapálený jezeďák, což rozhodně neodpovídalo skutečnosti a bylo to hodně zidealizované. A taky řeči toho suspendovaného okresáka ve Strážnici byly takové neživotné. ()

Denny

Že by pokus překonat Jasného "Rodáky"? R.Brzobohatý se tentokráte dal na tu "správnou cestu a z kulaka se stal předsedou JZD. ()

Fredericus

Na to, kdy a s jakým záměrem to bylo natočeno, to myslím není až tak strašné, tedy po většinu filmu (ke konci přituhuje). Herecké výkony jsou dost nevyrovnané (R. Brzobohatý nehraje v mezích blbého scénáře vůbec špatně, totéž se ale nedá říct například o jeho filmovém synu Zdeňku Maryškovi), repliky ve snaze o dialekt jako obvykle nedůsledné; a ty rádobyfolklorní vsuvky mohly klidně chybět. ()

Rattlehead

Pozor, toto není špatný film a rozhodně nestaví kolektivizaci do růžového světla. Jako bonus je zde k vidění moravský folklór, písně, kroje atd. Nechybí zde typicky české vlastnosti (nenávist k nejschopnějšímu sedlákovi, krádeže z obecního). Na "Rodáky" to samozřejmě zdaleka nemá, ale slabší čtyři hvězdičky rád udělím. ()

Pitryx

Ten začátek, to bylo co? To zaspali ve střižně, nebo scénárista sám? Jagoš s Jankem jdou na výbor, pak jsou v klidu u jinde, teprve pak jej Jagoš na výboru a sám. Ale jinak, krásný kraj, krásné kroje, krásná hudba. Dějově velmi dobré, herci, jako vždy, komolili nářečí, ale v celkovém obraze se jedná o velice slušný film. +++ „Chlapé, malá žaba sa velikej vody nebói!“+++ „Předsedo, došly rozmetače hnojiva, kde jich máme dat?“ „Do řiti.“ „Tam je málo placu, piskořu škaredý.“ ()

Prubner

Film je reakcí normalizátorů na Všechny dobré rodáky, dokonce do té míry, že je tu zčásti stejné herecké obsazení (hlavně Brzobohatý v hlavní roli) a děj časově navazuje tam, kde Rodáci končili, tj. na konci 50. let. Vyznění je ale úplně opačné, podle Kachlíka totiž byla kolektivizace tím nejlepším, co mohlo zemědělce potkat. Fakt je, že film obsahuje řadu jistě pravdivých a věrohodných momentů, ovšem promíchaných s idealizací. Nejhorší je idylický závěr, kdy si všichni uvědomí svou chybu, jdou do sebe etc. etc. Umělecky to samozřejmě nemá smysl srovnávat, ale není to zase tak špatně natočené ani zahrané. Jen ty folklórní vložky mi přišly poněkud násilné a samoúčelné - jako by autoři chtěli diváky proškolit o moravských lidových zvycích. ()

Jonatthan

Rodáci to samozřejmě nejsou, ale pro mě docela povedený pokus vyrovnat se s kolektivizací. A že to v roce 1977, kdy byl film natočen, určitě snadné nebylo. Musím uznat, že režisér Kachlík z toho vyšel se ctí. Jen toho folklóru bylo na můj vkus příliš. ()

maara666

"Remake" Jasného Rodáků s jasně prorežimním vyzněním. Dá se na to koukat, ale při hodnocení nelze odhlédnout od účelu filmu, který čiší z každého záběru... ()