Lacike

Komédia v ktorej Sammo Hung hrá policajta, ktorý umierajúcemu kolegovi (David Chiang) sľúbi, že ho pomstí. Lenže je to celkom zbabelec, ktorému sa do toho nechce a tak sa kolega vráti ako duch a rôznymi vtipnými epizódkami ho núti dodržať sľub. Hlavným problémom filmu je, že celá tá duchárska línia sa rozbehne až v poslednej tretine. Dovtedy sledujeme zbabelého Samma ako sa snaží zbaliť krásku Joey Wong a snahu Sammovho spolubývajúceho a policajného nováčika (Jacky Cheung) o postup v práci. Nie je to síce nuda, ale ani extra zábava. A ani nejaké to vtipné cameo (John Sham, Lam Ching Ying) to príliš nenakopne. Ani akčných scén tu nie je veľa. Okrem finále len niekoľko krátkych súbojov. Aspoňže sú špičkovo prevedené. Dokonale dynamické, neskutočne tvrdé a neraz zakončené bolestivým pádom na nejaký predmet. Hlavného záporáka hrá Hwang Jang Lee, takže v súboji so Sammom znova predvedie svoje famózne vysoké kopy a dá Sammovi poriadne zabrať. Keby po nutnom rozdaní kariet Sammo hneď začal pátrať po vrahoch kolegu, tak to mohla byť našlapaná detektívna komédia. Lenže s natiahnutou predstavovačkou na celú hodinu film postráda tempo a výsledok je len mierny nadpriemer s niekoľkými vydarenými jak komediálnymi scénami tak aj bitkami. Škoda. P.S: úvodná akčná scéna v ktorej David Chiang naháňa zloducha prezlečeného v ženských šatách a skočí mu cez predné sklo do zeleného auta, ktoré následne skončí vo vode, bola prilepená na začiatok niektorého dielu Red Force (mam pocit, že prvého), ktorý u nás vydal na VHS Intersonic. Nikdy mi tá scéna nedávala zmysel, keďže nemala súvislosť s nasledujúcim dejom. Takže som konečne zistil, že pochádza z tohto filmu. Divné praktiky Intersoniku. 6/10. ()

HKstars

Sammo Hung nezklame! Rozhodně se tomuhle filmu nevyhýbejte jen proto, že se jmenuje jak se jmenuje, protože byste přišli o jednu z těch příjemnějších destilací hongkongského stylu. Pod pojmem komediální duchařina si zřejmě většina z vás představí něco ala Mr. Vampire nebo Encounters of Spooky Kind, ale s Tubou se Sammo pokusil vtěstnat duchy do škatulky bláznivé policejní komedie. Na režisérské stoličce se tísnili Philip Chan a Ricky Lau (ten má na svědomí právě Mr. Vampire) a díky Sammovi, který hrál a produkoval, se jim před kameru podařilo nahnat hvězdné herecké obsazení. Celé to začíná poměrně nevinně, když se náš hrdina Tuba (Sammo) zaplete do jedné policejní operace a je nucen asistovat superpoldovi Rambo Chowovi (skutečně se tak jmenuje a hraje ho David Chiang), jež je v zápětí rozklepán na cucky brokovnicí a umírá Tubovi v náruči. V takové situaci se naslibuje mnoho, Tuba slíbí pomstu a ani netuší, že si touhle lehkomyslností brzy obrátí život naruby. Všechno jde fajn - nastěhuje se k němu kamarád-kolega (Jacky Cheung), který je narozdíl od něj celý říčný po nějaké akci a přestřelce a s jeho pomocí Tuba začne randit s půvabnou Joey Wong (ano, to je asi opravdu možné jen ve filmu :). Jenže pak se ozve minulost a Tubu začne pronásledovat duch zemřelého policisty. Sliby se holt mají plnit nejen o Vánocích a tak je Tuba několika nesportovními metodami (které vždy vyústí v neuvěřitelnou smršť gagů) donucen pátrat po vrazích Ramba (mezi kterými je mnoho známých tváří, např. i k nepoznání oholený Yuen Wah nebo Hwang Jang Lee). Předně bych chtěl zdůraznit, že jsem se u tohohle filmu úžasně bavil. Nejen díky osvědčené herecké sestavě (navíc spojit síly Samma a Jackyho Cheunga, to byl přímo geniální nápad), ale i dobře využitému námětu. Je zajímavé, že v první půlce si film vystačí bez Davida Chianga (tedy poté co je zabit) a jede v ďábelsky promazaných kolejích situační komedie - Sammo je nepřekonatelný jako obvykle, hluchá místa jsou k nenalezení a vy se dobře bavíte. Jenže pak režisérské duo zařadí druhý rychlostní stupeň a na scénu přichází duchařské vtípky. Někdo může podotknout, že už se jedná o pokleslejší humor, ale to vaší bránici nenamluvíte. Tím spíš, že tu a tam na vás bafne nějaký ten odkaz (parodie na Mr. Vampire je výtečná) nebo cameo (John Sham v parku). A pokud snad někdo začne litovat, že Sammo tentokrát nechává spát své bojové schopnosti, ten ať si počká na bitku ve skladišti, která je "žůžo". Hwang Jang Lee opět dokazuje, že jeho nohy nemají konkurenci a Jacky Cheung (ať už osobně nebo vydoublovaně) je akčním bohem, což v kombinaci s jeho hláškami v předchozích minutách zadělává na oscarovou nominaci (a to jsem zapomněl podotknout, že je to jeho první filmová role). Ponaučení na závěr? Nenechte se odradit podezřelým jménem (ano, už jsem to říkal, ale některé věci je třeba zopakovat :) - pokud jste ochotni vyměnit akci za humor a máte rádi Sammův styl, není důvod váhat, protože tohle je ta "zapomenutá pecka" o které jste dodneška nevěděli. Vydejte se jí najít, stojí to za to. 70% () (méně) (více)

drankeryth

Dobra komedia, kde sa to pekne odsypalo az do konca. Najviac zabavne boli dialogy, ktore spravne pasovali a viedli komedialnym duchom pocas celeho filmu. Najlepsia cast filmu prisla, ked Tuba prisiel na navstevu ku svojej novej priatelke, kde mu spolocnost robili jej rodicia a duch mrtveho policajta, ktory mu vsetko komplikoval a nedal mu ani na chvilu vydychnut:) Co sa tyka bojovych scen, vyskytli sa tam nejake, ale nebolo ich tam zas tak vela. To vobec nevadilo pretoze filmu vladla komedialna nalada, ktora mala urcite navrch. Ja som sa pri tomto filme dobre bavil a konecne som po dlhsej dobe znova videl dobru komediu na cinsky sposob:) ()