Zvířátko

Scénografie:

Krystyna Loboda

Kostýmy:

Olivia Miles

Jistě znáte to rčení - ti dva se hledali, až se našli. Tak tenhle psychologicky orientovaný horor přišel objasnit, jaká složitá cesta vede k seznámení takových dvou lidí. Jaká je k tomu zapotřebí seznamovací taktika. A jak si to ti dva lidé vlastně dělají při seznamování těžké. A je hlavně o tom, jak být v seznamování hodně nestandardní. Normálně muž pozve ženu do restaurace, do kina, na procházku, koupí jí květiny. Až na ty květiny, všechno špatně. Podle pošahaného Setha, zřízence v psím útulku, žena zabere, až když ji zavřete do klece. A jak si naplánoval, tak i provedl. Ovšem s ženami, kromě Anči dlaňovky, zkušenosti neměl, jeho absolutně čistá duše neměla ještě tu čest poznat geniální manipulátorku, jakou je psychicky narušená servírka se spisovatelskými ambicemi Holly. Kdo by si byl pomyslel, že herecky nenápadný Dominic Monaghan zaujme v roli nemocného muže, který touží po lásce a citech. A že jednoho filmového dne mu osud do cesty přivane sexy mrchu Ksenii Solo. Na filmu vás nemusí zajímat vůbec nic jiného než právě tihle dva, kteří mezi sebou rozehrají psychologickou hru na lásku, jejíž důsledky mohou být v nejzazším možném případě pro jednoho z nich zničující. A až do konce můžete tipovat, kdo z těch dvou dopadne fakt blbě. Ačkoliv film není natočen typicky napínavou formou, není v něm nouze o podmanivé kamerové nájezdy, netrpí ani nedostatkem klaustrofobické atmosféry, i na kvalitní gore přijde řada. Klišé uvězněné oběti, strach z prozrazení, i s tím si film uměl poradit. Zajímavě fungovalo následné obrácení rolí - věznitel/vězněná oběť. Velkým objevem je Ksenia Solo, která přesně do role zapadla. Režisérovi Carles Torrensovi nedělalo zjevné problémy udělat z tradičního hororového spektáklu téměř komorně podmanivou záležitost, do které aplikoval stravitelné psychologické prvky. Takže takového originálního Mazlíčka ve Zverimexu fakt nepořídíte. 10/10(4.2.2017)

Dominic Monaghan presvedčivo zahral nepredvídateľného, tichého magora, ktorý raz zabije piatich susedov a preživší o ňom budú hovoriť ´nikdy by sme to doňho neboli povedali´. Páčila sa mi aj Ksenia Solo – „pošahanú blondínu“ zahrala lepšie, ako preceňovaná Margot Robbie v tiež tohoročnej Jednotke samovrahov. Scenár je miestami vystavaný veľmi zaujímavo (nechcem spoilerovať), ale už na začiatku som sa dosť strácal v motiváciách a osobnostiach jednotlivých postáv a nepomáhali tomu ani vyložené blbosti (ten SBS-kár tam tuším aj býval), očakávané klišé a nezrozumiteľnosti (ak by poriadne vrieskala, čo vrieskala, musel by ju niekto počuť a zvláštne je tiež to, že hoci útulok nie je nijako extra gigantický, nikoho netrápi, že sa v ňom Seth na X hodín tajuplne a bez stopy stráca, WTF tiež pôsobí absencia aspoň jednej bezpečnostnej kamery pri vchode). Ku koncu to bolo čoraz horšie a fakt som sa nechytal, že o čo komu vlastne ide. Takže ani fajn koniec s klietkou na mňa bohvieako nefungoval. Škoda, mohlo to byť oveľa, oveľa lepšie. I tak to ale hodnotím ako veeeeľmi ľahký trilerovo-hororový nadpriemer.(12.1.2017)

Možné spoilery. Kluk se zakouká do holky, unese jí, zavře do klece a pak sebou nechá manipulovat. To je v pořádku. Pitomé to začne být ve chvíli, kdy se odhalí charaktery obou hlavních postav a jejich pohnutky. Taková snůška účelových nesmyslů by byla i k pousmání a jindy by automaticky srážela procenta dolů, jenže tady je tomu přesně naopak. Proč? Nevím. Ale je to tak. Lví podíl na tom určitě mají Ksenia Solo a Dominic Monaghan, ale jen o nich to není. Každopádně je to dobrý a o tom to je. 70%(8.1.2017)

Uznávám, že zpracování mohlo být lepší, WTF momenty mohly být podány atraktivněji, ale příběh se mi líbil. Asi díky tomu, že jsme dostali něco jiného, než jsme na začátku (když se připravuje únos) čekali. Můžeme jenom odhadovat, která postava je více šáhlá a u bláznů se nedá odhadnout, jak to dopadne. Každopádně film je rovněž o lásce a kdejaký ajťák se určitě shlédl v nenáročné přítelkyni v kleci, která neuteče ani nebude otravovat při hraní her. :-)(13.3.2018)

Přestože jsem byl rozhodnutý během své dovolené v zahraničí absolutně „vypnout“ od všeho a od všech, přece jenom jsem si sebou vzal i dva filmečky na zkrácení dlouhých nocí. Všechny ty fakultativní výlety, potápění a chlastání v baru po nějaké době dost unavují a tak jsem se nakonec rozhodl, že si PET pustím. Četl jsem na tento film několik docela pozitivních komentářů a ani lehce nadprůměrné hodnocení nenaznačovalo, že by mělo jít o špatnou podívanou. Nevím, možná za to mohl ten kapverdský rum a místní punče, které jsem předtím konzumoval, ale nějak závratně okouzlený jsem z toho nakonec bohužel nebyl. Přitom příběhy o vyšinutých jedincích mám docela rád. Tady se sice scénárista Slater na diváka zapůsobit několika „šokujícími“ odhaleními (zvraty), ale na mě to nějak závratně nefungovalo. Některé momenty mi přišli těžko uvěřitelné, jiné spíše úsměvné, ale dech beroucí? To opravdu ne. Postupné rozplétání či spíše proplétání dvou pochybných existencí a jejich problematických psychologických JÁ, bylo méně nervy drásající, než mrouskání koček pod terasou mého pokoje v pozdních hodinách. Jediné co mě tak alespoň trochu uspokojilo, byli průměrné herecké výkony obou hlavních postav a několik „drsnějších“ scén. Dominic Monaghan se sice snažil doslova vypotit to nejlepší ze svého hereckého umu, ale já ho mám stejně nejvíc zaškatulkovaného coby jednoho z hobitů a ze seriálu LOST. Drsnější role mu nějak zvláště nesedí dle mého názoru. Ksenia Solo je celkem pohledná kočka o tom žádná, ale ani ona se nějak nevymanila z obyčejného průměru. Průměrný je totiž celý film – žádný zázrak se tak nekonal. 50%(20.7.2017)

• - Dominic Monaghan, ktorý hrá postavu Setha, videl scenár už v roku 2003. (Marceloo)

• - Spoiler: V období natáčania sa herec Dominic Monaghan (Seth) po práci stýkal len s jednou osobou. Tou bola predstaviteľka Holly, Ksenia Solo, do ktorej sa má vo filme zamilovať a uniesť ju. Chcel si tak s ňou vytvoriť bližší vzťah, aby na plátne pôsobili dôveryhodnejšie. (Marceloo)

• - Keďže sa väčšina deju odohráva v útulku, požičal si Dominic Monaghan (Seth), pre zvýraznenie svojho výkonu, od kamaráta domácich miláčikov. (Marceloo)