Gorgo

Sci-Fi

Velká Británie, 1961, 78 min

• Kmotr76

O třídu horší než The Beast From 20 000 Fathoms a o dvě třídy horší než Godzilla. Britové postrádají americký rozpočet a um Japonců budovat napětí, zobrazovat hysterii lidí a (často nechtěně) bavit vzhledem a chováním monstra. Snímek ale má své kvality, za triky se tvůrci stydět nemusí, samotná nestvůra nevypadá vůbec špatně, byť se od Godzilly moc neliší, a v mnoha ohledech je dílo poctivější než většina monster movies té doby (Například místo modýlku jsou ve filmu skutečné lodě a tanky. Podle mě je to ale zbytečná vymoženost a film to nijak nezlepšuje). Závěrečný souboj v Londýně za pozornost určitě stojí, ale chybí mu šťáva, napětí. Proč je sakra bez hudby?! Jednou větou: Film sráží několik maličkostí, nedotažeností, které kvalitu celého snímku zbytečně sráží. Škoda.(18.9.2014)

• D.Moore

Další příspěvek do godzillí rodinky - tentokrát filmaři ještěrovi propůjčili britské občanství, ovšem není příliš oč stát. Tedy s výjimkou závěrečné dvacetiminutovky s vcelku povedenou destrukcí Londýna (a neskutečně pitomě se chovající anglickou armádou, což lze však s trochou nadsázky brát i jako satiru).(6.7.2012)

„Gorgo“ je snímkem, který vyniká nejen v trikových scénách, ale také ve scénách davových a hlavně ve scénách na vodě s loďmi a také případně pod vodou s potápěči. I když je to samozřejmě snaha nějakým způsobem odpovědět na úspěch japonských kaiju filmů a amerických předělávek, případně i předchozích britských snímků, jsou zde prvky, které vynikají a hlavně kvůli nim stojí za to na snímek kouknout. Není to převrat v podobných filmech, ale je to alespoň kvalita.(23.3.2014)

• dopitak

Naprosto zbytečný film, který snad zaujme jen ideou zničení historické části Londýna prackami prehistorického monstra o výšce 75 metrů. Máte snad fandit Gorgovi, jeho matce, ziskuchtivým dobrodruhům, malému chlapci nebo majiteli londýnského cirkusu? Chybí hlavní postava, v případě absence záživného syžetu tak důležitá. A chybí i všechno ostatní, co dělá sci-fi filmem.(24.3.2011)

Tak tohle mě zklamalo. A to hodně. Mám hodně rád sci-fi filmy z 50-70 let o to víc když se v něj vyskytují velcí giganti ničící planetu. Bohužel tohle bylo jen na půl. Hodně stopáže se nic neděje a jen se čumí na herce kteří přehrávají ve výborných kulisách. Jo ty kulisy byly fakt parádní a samotné ničení města vypadalo fakt parádně. Tak proč se režisér nesoustředil třeba jen na to? Navíc Lourié rozhodně umí natočit parádní film, ale tenhle mě docela zklamal.(26.3.2013)

• - Scény v exteriéru odehrávající se v Irsku byly natočeny v Bulloch Harbour a Coliemore Harbour nedaleko Dublinu, další scény byly natočeny v MGM-British Studios v Borehamwoodu. (Zdroj: en.wikipedia.org) (Kmotr76)

• - Scény, kdy je Gorgo vezen po Londýně, byly natočeny v neděli ráno, kdy byly ulice bez aut. Režisér původně nechtěl, aby Gorgo bojoval s armádou, šlo o nápad producentů. (Kmotr76)

• - Hudbu k filmu nahrál 125členný Sinfonia of London. (Cheeker)