poster

Gorgo

Sci-Fi

Velká Británie, 1961, 78 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • D.Moore
  **

  Další příspěvek do godzillí rodinky - tentokrát filmaři ještěrovi propůjčili britské občanství, ovšem není příliš oč stát. Tedy s výjimkou závěrečné dvacetiminutovky s vcelku povedenou destrukcí Londýna (a neskutečně pitomě se chovající anglickou armádou, což lze však s trochou nadsázky brát i jako satiru).(6.7.2012)

 • zelvopyr
  **

  Omlouvám se za případné spoilování.... Tento britský film se tváří výpravně. Zatímco při útocích jiných potvor používá japonská a americká armáda špatné umělohmotné modýlky letadel, tanků a kaťuší (jo), zde jsou sestříhány záběry z námořních manévrů s ostrými střelbami (poznáte je tak, že měli nějaké fleky od oleje na kameře). Dokonce mládě nehraje jen chlap v latexu, ale je pro záběry za jasného světla postaveno v měřítku 1:1 a je transportováno po Londýně na velkém náklaďáku. Film nepostrádá vnitřní důslednou logiku: Když potvoru ani neškrábnou salvy křižníku dvoumetrákovými střelami, nasadí armáda tanková dělíčka a pušky. Po Londýně jsou v různých čtvrtích znovu bořeny úplně ty samé budovy. Pochopitelně nikoho nenapadne mládě vyvézt mimo centrum města, pochopitelně při úprku není nikdo ušlapán, jen lidi po stovkách přejíždějí hasičské vozy deroucí se v protisměru. Inu, filmu nechybí pokus o velkolepost, ale jelikož jsou tam tak nesympatičtí herci, nelze se s nikým ztotožnit a jeho prostřednictvím se nechat vtáhnout do děje. Nechal mě úplně chladným. Potvora přišla a odešla, no jo, no...(11.2.2012)

 • Kmotr76
  **

  O třídu horší než The Beast From 20 000 Fathoms a o dvě třídy horší než Godzilla. Britové postrádají americký rozpočet a um Japonců budovat napětí, zobrazovat hysterii lidí a (často nechtěně) bavit vzhledem a chováním monstra. Snímek ale má své kvality, za triky se tvůrci stydět nemusí, samotná nestvůra nevypadá vůbec špatně, byť se od Godzilly moc neliší, a v mnoha ohledech je dílo poctivější než většina monster movies té doby (Například místo modýlku jsou ve filmu skutečné lodě a tanky. Podle mě je to ale zbytečná vymoženost a film to nijak nezlepšuje). Závěrečný souboj v Londýně za pozornost určitě stojí, ale chybí mu šťáva, napětí. Proč je sakra bez hudby?! Jednou větou: Film sráží několik maličkostí, nedotažeností, které kvalitu celého snímku zbytečně sráží. Škoda.(18.9.2014)

 • Lima
  ****

  Plakátové.info: NEDÁ SE PŘIROVNAT K NIČEMU, CO JSTE DOPOSUD VIDĚLI!!!___A za sebe dodávám, nepodceňujte hněv matek, nebo vás srovnají do latě, jako to učinila Gorgo, srovnajíc Londýn se zemí :o) Více než solidní reakce britských filmařů na úspěch japonské Godzilly a spřízněných monster vzešlých z Hollywoodu, s režisérskou výpomocí dokonce ´hammerovské´ legendy Terence Fishera. Dějově se nic originálního nekoná – monstrum je chyceno u dalekého ostrova a následně dovezeno do londýnského cirkusu (taky tam vidíte toho King Konga?) – ale přesto se v některých ohledech vyhnul jistému klišé a přidal jeden nový prvek. Jednak se tu nekoná žádná, pro Hollywood i většinu děl studia TOHO typická milostná linie (osvědčený model „dcera profesora se zamiluje do mladého pohledného vědce“), vlastně tady žádná ženská role vůbec není a tím novým prvkem je skutečnost, že si pro chycené mládě (o kterém se původně domnívali, že je dospělým jedincem) jde cca desetkrát větší a nesrovnatelně nebezpečnější jeho matka (tenhle koncept pak s úspěchem zopakovali Japonci v českých kinech tak známé Gappě). Pokud jde o výpravu a triky, můžou se Britové hrdě postavit vedle Japonců a dokonce je i v některých ohledech převyšují o hlavu. Za celý film jsem si – s výjimkou jedné podmořské scéně s batyskafem – nikdy neřekl „Jé, to vypadá blbě.“. Žádné do očí bijící modýlky armádní techniky, žádné neumělé zadní/přední projekce, pouze poctivé modely a pyrotechnické efekty. Posledních 30 minut jsou pak doslova demoliční orgií, s perfektně natočenými davovými scénami, z nichž hysterie lidí jenom čiší a které by jim Hollywood mohl závidět. V tomhle žánru už mám leccos nakoukáno a za sebe říkám „Fajná práce, kluci britští!“(2.3.2013)

 • kaylin
  ****

  „Gorgo“ je snímkem, který vyniká nejen v trikových scénách, ale také ve scénách davových a hlavně ve scénách na vodě s loďmi a také případně pod vodou s potápěči. I když je to samozřejmě snaha nějakým způsobem odpovědět na úspěch japonských kaiju filmů a amerických předělávek, případně i předchozích britských snímků, jsou zde prvky, které vynikají a hlavně kvůli nim stojí za to na snímek kouknout. Není to převrat v podobných filmech, ale je to alespoň kvalita.(23.3.2014)

 • - Část filmu se odehrává na fiktivním ostrově Nara. Je pravděpodobné, že je jméno poctou Japonsku, domovu kaiju žánru, protože Nara je označení pro éru dějin Japonska. Může se jednat i o přesmyčku slova Aran, jména ostrovů u irského pobřeží. (Zdroj: en.wikipedia.org)
  (Kmotr76)

 • - Scény v exteriéru odehrávající se v Irsku byly natočeny v Bulloch Harbour a Coliemore Harbour nedaleko Dublinu, další scény byly natočeny v MGM-British Studios v Borehamwoodu. (Zdroj: en.wikipedia.org) (Kmotr76)

 • - Speciálních efektů bylo dosaženo miniaturizací a kostýmem monstra. Mládě bylo menší, než je u kaiju zvykem, takže kulisy kolem něj byly postaveny ve větším měřítku kvůli větší realističnosti filmu. (Zdroj: en.wikipedia.org) (Kmotr76)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace