Pod vodou

Pod vodou

• Kanada

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

USA, 2020, 95 min

Nejlepší na filmu je Kristen Stewart, a to bez nadsázky. Ten nezvyklý imidž ji k projevu hodně sednul. A popový song v závěrečných titulcích potrzuje, že hlavním úmyslem bylo přitáhnout její fanoušky. Atmosféricky to docela funguje, razantní vtažení do děje je pecka, ale postupně tomu dojde dech a přešlapování na místě mají nakopnot průměrné příšerky. Motiv ekologické hrozby vrtáním do dna oceánu není úplně objevné téma, a tady není ani ničím extra ozvláštněné. Zůstavá se u zajetých klišé.(22.1.2020)

Kdyby byl v kinech přetlak podvodních monster hororů, pak bych si možná stěžoval, že má Underwater jen letmo načrtnuté postavy, občas ztíženu orientaci v prostoru a akci, a že do subžánru nic vyloženě nového nepřináší. Ale vzhledem k tomu, že poslední po všech stránkách srovnatelná konkurence je Leviathan z osumdesátýho devátýho, nebudu kretén. A budu rád, že když jsem šel na horor s mořskejma obludkama, dostal jsem řemeslně výtečně vysoustruženou žánrovku, která na nic nečeká a vrhá se do intenzivní akce v podstatě hned, jak se v kinosále setmí. Peníze jsou na tom vidět, Eubank znovu dokázal, že vizuální stránku filmařiny zvládá s přehledem. Co do ambicí je Underwater z jeho dosavadní filmografie asi nejpřízemnější, ale tady je to vyloženě ku prospěchu věci. A pro mě zásadním plusem jsou nejlíp nadesignovaný potvory široko daleko.(10.1.2020)

Cha vědci šli bádat na dno oceánu a najednou na ně udělal baf nějakej místní bubák. Jestli film měl za cíl nechat před kamerou Kristen v kalhotkách, tak bomba, mám rád ambicozní filmy, ovšem otázkou zůstává jestli tohle byl skutečný cíl filmu, protože mě žádný další moc nenapadá. Přišlo mě to, jako kdyby se tvůrci nemohli dlouho rozhodnout, zda to bude víc baf baf horor a nebo jakási přepracovaná Koule z roku xy, případně další filmy. Ne, že bych to jako dívak zapích a rezignoval na dění na plátně, na druhou stranu občas jsem se musel usmívat nad myšlenkama hlavních hrdinů. Já fakt s tím hodnocením nevím, občas to má tísnovou atmosféru, ale pak se to zkazí nějakou debilitou, dialogama ala retardov, nějaká ta lekačka, aby se holky v kině neflákaly. Budu za dobráka dám tři, ale je to o Kristeniný prsa.(8.1.2020)

• Marigold

Nadějný úvod. Sice spíš než film připomíná efektní cinematics k survival hře, kterou bych si rád zahrál, ale účel splní. Na podmořskou úzkost mám extra náchylnost, takže dokud se něco chystá, užiju si i hodně chatrnou výpravu a úmyslně hodně syrové snímání. Jenže pak ouha. Alternativní tagline by měla znít: pod vodou není nic vidět, což bych bral jako přednost, kdyby to nebylo dokopané debilním a strašně nepřehledným střihem. Ten člověku znemožňuje užít si podvodní teror, protože sem tam není jasné, kde se nachází a koho vlastně sleduje. Postavy jsou navíc takové matné, zapomenutelné odrazy. Původce teroru má asi pět různých podob a není úplně zřejmé, kam se nás tvůrci snaží zatáhnout - do alternativní podvodní biologie, nebo full blown sci-fi hororu? Závěr přispěchá s odpovědí v podobě lovecraftovských kedluben a já už se musím jenom smát. Smíchat tolik dobrých věcí do tak matné polívky, to už chce fakt obří vrtáky. Bohužel pro Pod vodou, film je jich plný. Ani jako zábavná jednohubka to nefunguje. Protože zábavný to je asi jako šnorchlování na rybníku. Pro béčkové zavodnění budu i nadále ordinovat ten nádherný verneovský přešlap, co má Koule.(11.1.2020)

Zábavný podmořský béčkový horor, který od začátku do konce šlape a hlavně skvěle vypadá. Když ale občas trošku zbrzdí, ukáže se, že všechny postavy jsou strašně jednoduché a ploché a člověku je vlastně jedno, kdo se dožije závěrečných titulků. Většinu času to má ale hodně solidní tempo a výsledkem je nadprůměrná podmořská variace na Vetřelce. Pokud vám něco podobného v kině chybí, rozhodně se Pod vodou nebraňte. Revoluci nečekejte, nadprůměrné řemeslo ale taky není málo.(10.1.2020)

Hele, ja som na to išiel s Rižom po troch Svijany, čiže za mňa spokojnosť, dostal som presne to, čo som čakal (možnože aj viac, hlavne u ústredného „zla“ som z trailerov čakal dosť slabotu a napokon sa to vyvinulo v niečo dosť šialené, ale v dobrom) a ak máte aj vy slabosť pre podmorské terory (Deep Star Six, Sféra, Leviathan), prídete si na svoje. Čiže aby som zhrnul plusy: tri pivká, skvelá Kristen Stewart (často v rôznom štádiu vyzlečenia), perfektný Vincent Cassel, sympatický koniec, parádny dizajn skafandrov, vynikajúca výprava úžasnej podmorskej základne (resp. komplexu rôznych základní), od začiatku to okamžite a suverénne dupe na plyn (nejako takto by to naozaj vyzeralo v prípade obrovskej katastrofy – nebol by čas na zbytočné reči, nikto by nevedel, čo presne sa stalo a každý by sa len horúčkovito snažil zachrániť si život) a ku koncu už je to normálne čistokrvný Mýtus Cthulhu od HPL, no fakt. Mínusy vlastne ani neviem. Niekomu možno bude vadiť to, čo mne sa páčilo – že vzhľadom na „rýchlosť“ a akčnosť scenára nie je príliš čas na zastavenie sa a zbytočné pokeci, ani psychológiu postáv (napriek tomu vzhľadom na možnosti Vincent a Kristen dostali kvalitne prepracované postavy, čo vynikne hlavne ku koncu, kedy to začne byť naozaj krásne smutné). Kino Považan NMnV 2020(19.1.2020)

Můj první komentář po roce a čtvrt, tak do toho... Je super, že i dneska (i když jen velmi zřídka) nechá Hollywood zaplatit nějaké to čistokrevné béčko s vyšším rozpočtem. Underwater je totiž nostalgickým výletem do konce 80. let, kdy v kurzu byly všemožné podmořské příšery ala Leviathan či DeepStar Six. A ty já strašně rád. Proto jsem i ochoten spolknout trošku hořkou pilulku v podobě mnoha scén, kde s prominutím "fakt hovno vidíš". Na druhou stranu, příběh se neodehrává v dětském bazénku, ale v zatraceně kurevské hloubce, kde vám baterka bude nápomocna asi jako kondom v klášteře. Alespoň to více přidá už i na tak těžce klaustrofobické atmosféře. Rejža hned od první minuty sešlápne plyn, všech 6 postav hodí do nezáviděníhodné situace, a jelikož se poměrně rychle redukuje jejich počet, nečekejte psychologickou sondu do jejich duše. Na to není čas! A zrůdičky? Ty jsou sice digitální, ale hezky vystajlované a s objevem maminky (nebo tatínka?) má závěr až lovecraftovský rozměr. Ťuťu ňuňu... (80%)(28.1.2020)

William Eubank natočil poctu 80tkovým podmořským hororům ale není to nic víc než jen béčková zábava. Film je hezky natočený, monstra jsou parádní a rozjíždí se velice rychle, což jsou zásadní plusy, ale vadilo mi, že film hodněkrát přeslapoval na místě a samotná vybíjená vůbec nezaujme, kolikrát jsem ani nepostřehl kdo a jak umřel, jelikož byl film většinou ve tmě a to mi poměrně vadilo. Napětí a atmosféra na mě moc nefungovala a monstra se ukazují vyloženě až v závěru, což mě taky příliš nepotěšilo. Se zajímavějším tvůrcem z toho mohl být novodobý Event Horizon, takhle jen fajn přírustek do žánru, ale brzy vyšumí. 6.5/10.(18.2.2020)

• choze

Natlakovaný survival úprk po dně Mariánského příkopu (kam jsme se naposledy podívali s Megem) z ranku hororových béček o příšerách číhajících na obyvatele podmořských stanic jako Leviathan a DS6. Pro kterýžto obsahově, ale nikoli produkčně levný žánr - parazitující dílem na Vetřelci a dílem na Propasti - mám slabost, bohužel tyhle filmy nikdy nenabízely víc než tupou vyvražďovačku se zubatou obludou v atraktivních kulisách. A Pod vodou není výjimka. Nevadí mi, že to nepřináší nic nového, ale že to nepřináší skoro nic zábavného. Má to solidní výpravu, docela sympatický cast, působí to i správně klaustrofobicky, skafandry pěkný a akce/boj o život se rozjíždí už od první scény, ale celou dobu jen sledujete nezajímavé postavy utíkající před nezajímavými monstry. Pár lekaček, výbuchů, vtípků a konec, rozhodně žádné překvapení, vyraznější napětí nebo zapamatovatelná scéna. A přitom by stačilo málo - trochu propracovanější scénář, který by třeba víc rozvinul ty zastírací praktiky zlého korporátu, které se zmiňují jen v titulcích.(18.1.2020)

Pod vodou se nejčastěji přirovnává k Vetřelci (a právem, protože některé scény mu jsou více než inspirací), ale myslím si, že by tvůrci byli stejně rádi nebo ještě raději, kdyby se srovnávalo také s Gravitací. Opravdu, několikrát se snaží vyvolat náladu prvního zmíněného filmu, několikrát toho druhého, ale nějak jim to nejde dohromady a zajímavé je to všechno jen tak napůl. Řada scén má pěknou ponurou atmosféru, ale napínavé příliš nejsou. Některé scény jsou opravdu dobře zahrané, jako ta, ve které vystresovaná Kristen Stewart líčí Vincentu Casselovi, co se stalo. A závěrečné supermonstrum je taky fajn, ačkoliv si ho moc neužijeme a všechno skončí podle očekávání. Doufal jsem, že to bude o něco lepší.(11.1.2020)

Slušnej rozjezd, průměrnej prostředek a zabitej konec. Spotřební béčko co jen omylem zbloudilo do kin.50%(29.1.2020)

Zaciatok roka a hned prekvapko. Uz s trailerov bolo jasne ze to bude nieco na sposob beckovych scifi hororov s 80tych rokoch ako Leviathan alebo DeepStar Six. No nakoniec som dostal skor mix Scottovho Votrelca a Cameronovej Priepasti. Nie lenze kamera, atmosfera, dlhe tmave koridory, skafandre ci mimozemstania trochu pripominaju Votrelca ale dokonca je hlavna hrdinka zena a rovnako ako Ripleyova aj ona tu beha v gatkach a vyhodí stanicu do vzduchu. Ocenujem aj to ze reziser viac kladol doraz na budovanie napatia ako na divoke predvadzanie mimozemstanov. Toto je typ filmu ktory mam rad a tyto unterwasermani ma celkom uputali. Fanusikom Votrelca urcite odporucam. 80% - 4*(25.1.2020)

• mzss1

(40%) Viděno v kině. Letošní rok 2020 jsem zahájil návštěvou kina tímto počinem, na který jsem se vcelku těšil. I když jsem předpokládal, že to bude asi jen taková neškodná jednohubka, nečekal jsem, že mě to bude tak nudit. Dostal jsem o dost méně, než jsem čekal, ale nic nadělám. Co jsem si četl v zajímavostech, tak tento snímek se točil už někdy v roce 2017 a nějakým způsobem se to distribucí dostalo až nyní do kin – Ha, teď už vím proč. ;) No co, trochu sarkasmu. A nyní k věci. Myslím si, že hlavním problémem bylo, že se šlo hned od úvodu na věc. Selhání systémů, následné výbuchy a poškození podvodní stanice atd. Je sice hezké, že to nebylo dialogy a seznamováním postav od začátku zdlouhavé, ale v tomto případě to byla velká chyba. Zaprvé: Neměli jsme absolutně čas se seznámit s postavy, takže jejich osud mi byl naprosto ukradený a skoro nikdo mě nebavil. Zadruhé: Námět je výborný, takže by bodlo zezačátku vysvětlit co obnáší práce Pod vodou, životy jejich pracovníků, nějakou legendu povyprávět, aby se divák chytil – to zde vůbec nebylo a rovnou se šlo na ostro, kdy postavy postupovali z bodu A do bodu B, poté do bodu C, D atd atd. Bylo to hodně výbušné, takovým způsobem, že jsme si akční sekvenci ani moc neužil. Kamerou to bylo docela roztřesené a hlavně v té tmě pod vodou bylo hovno vidět. To bych moc nechtěl kritizovat, ale i tak to mohli lépe osvětlit. Snad jen několik scén s neznámými vetřelci se mi líbilo, ale také to nebyla žádná sláva. Nejen, že jsme se ve finále o nich nic nedozvěděli, ale ani jsem z nich neměl strach. Prostě občas něco rychle a zmateně zaútočilo a to bylo celé. Vyjma finále, kdy už byly docela přehledně vidět, včetně jeho „gigantického krále“,který byl docela k smíchu. Celá AKCE byla dost chaotická, urychlená, že jsem se v ní nestačil moc orientovat. Jak tak o tom přemýšlím, tak jsem z filmu víc a víc zklamanější. Nečekal jsem extra nálož, ale zábavnou jednohubku. Jako jo, dokážu zde pochválit, že to mělo tempo, stále se něco dělo, ale mě to vůbec nebavilo. Herci – s nimi jsem neměl problém, ale nikdo mě extra neuchvátil. Ústřední Kristen Stewart s kratším sestřihem nebyla nejhorší, dokonce mě ještě o něco víc bavila Jessica Henwick, ostatní už moc ne. Pochválit se dá ještě solidní hudba od Beltramiho a Robertse. Nebudu dávat horší hodnocení, ty 2* jsou tak adekvátní. Žádnou velkou nelogiku film neměl. Mě to prostě nesedlo a téměř celé nebavilo a to to mělo jen stopáž 95 min. Je mi líto, už nikdy víc.(14.1.2020)

V momentě, kdy se podmořská stanice otřese a dovnitř začne prosakovat voda, se film rozjede a v podstatě se zastaví až na konci. Akce stíhá akci, v temných hlubinách číhají ostré zuby a chapadla a cesta do tři kilometry vzdálené základny se zdá býti nemožnou. Přesto se malá skupinka přeživších vydá na strastiplnou výpravu, která připomene snad všechny filmy s VETŘELCEM, i když je jasné, že oběti budou. Asi nemá cenu sepisovat seznam filmů s podmořskou tematikou, které se možná staly inspirací, včetně Propasti, Koule či 20 000 mil pod mořem, jelikož vymyslet něco nového v mořských hlubinách není zrovna jednoduché. Já mám podmořská dobrodružství rád, ať už to byl levnější Znak Neptuna z Kanady, nebo katastrofické Dobrodružství Poseidonu, či žraločí Útok z hlubin. Napětí, atmosféra, akce a cosi ve stínech mne bavilo. A že mnohdy člověk nevěděl, co se tam skrývá? To je právě ono! Fantazie pracovala na plné obrátky. Snad jen monstra mohla být nápaditější, a nebo se dalo rovnou vsadit na Cthulhu. Ať tak či onak nevím, jak zbývajících osm diváků na premiéře u nás, já si ale film užil.(17.1.2020)

• Jordan

prečo je underwater zlý film? pretože je hlboko (naozaj hlboko) priemerný, zbytočný a nudný. také filmy by nemali v 21. storočí vznikať. nie za drahé peniaze a s takou distribúciou a ohlasom. V 80-tych (a ešte aj 90-tych) rokoch bol taký milý fenomén, ktorý dnes už neexistuje - striaight-to-video... tento film by patril do tejto kategórie. je to na úrovni Sharkenád a Megaoctopusov vs. Gigažralokov. plytké, slaboduché a naozaj nezaujímavé. nepatrí to do kín a nechápem, čo tam robia Stewart s Casselom, a nerozumiem, že som na to bol v relatívne dobrom (a v podstate "artovom") kine. toto už nemá nič s guilty pleasure, s vedomým b-éčkovostvom ani s old-school 90ties nostalgiou. to nie sú Hady v lietadle, ktoré hodnotím v porovnaní s týmto filmom ako o dosť zmysluplnejší, zábavnejší a užitočnejší film. toto je naozaj číry blud, polystyrén na zatepľovanie, vata na vypchávanie pásovo produkovaných plyšákov, bublinková fólia na obalenie práčky pred zabalením do krabice.(11.1.2020)

Pre mňa intenzívna jednohubka, akú sme tu mali naposledy v podobe Life, ale tento výlet 10 kilákov pod hladinu oceána ma bavil ešte viac. Jasné, že je to béčko ako vyšité, ale ako často tu máme tento podvodný sci-fi subžáner? Zlatú éru mal v osemdesiatkách a úplne mi stačí, že som niečo podobné po dlhšom čase videl a dokonca v kine a nepotrebujem k tomu žiadnu inováciu alebo nebodaj prepisovanie žánru. Ide v podstate o road movie po staniciach a medzi stanicami po dne oceána, pričom občas sa vyskytnú slušne vymyslené scény, potešilo najmä vyslobodenie sa z tela monštra, ale aj samotný útek po katastrofe je klaustrofobický, napínavý a husto na nervy. Dostal som presne to, čo som očakával. No, predchádzajúce dva Eubankove filmy boli slušné mindfucky, Underwater je omnoho priamočiarejší, ale taktiež sa dá jeho úplný záver považovať za otvorený. Jeho kariéru budem ďalej rád sledovať.(9.1.2020)

Ačkoliv je snímek Pod vodou kompilát všeho možného, co jsme už v jiných hororech odehrávajících se na mořském dně (Deep Star Six, Leviathan) nebo ve vesmíru viděli mnohokrát, jako žánrová jednohubka, v níž se od začátku do konce něco bez ustání děje, to stále ještě jakš takš funguje. Scénář naplňuje snad všechna klišé podobných příběhů (včetně opravdu provařené scény s osudem jedné z postav, jíž nebudu vyzrazovat, ale vzpomněl jsem si během toho na Gravitaci, Misi na Mars i Den poté) a obsahuje spoustu logických děr, do kterých by se dalo snadno rýpat, kdyby se člověku zachtělo - ale mně se nechce, asi jsem se tak nějak nechal ukolébat odhalením finálního monstra, které jako by vypadlo z povídek jednoho nejmenovaného autora. O to víc člověka zamrzí, jak ten film mohl být o parník lepší, kdyby se na pár místech zapracovalo. A neochota tvůrců nechat po skončení filmu diváka v tichu vydechnout na temné vlně a místo toho do závěrečných titulků násilně vlepit nechutnej moderní popovej song mi vyloženě podkopala zážitek. Balancuje to okolo šedého průměru.(11.1.2020)

Bohužel mírné a zasloužené zklamání. Narazit na to náhodou v noci někde na Nově při přepínání programů některého z pátků devadesátých let, tak budu asi nadšenej, ale čekal jsem více. Horror se sci fi je pro mne takovej koktejl, kterej když se dobře namíchá, tak u mne jde do naprostý TOPky ( Věc, Predátor, Terminátor, Vetřelci - to vše je v mé TOP 10 ). I Life mě před pár lety solidně vystrašilo a překvapilo. A u Underwater jsem čekal něco podobného. U obou filmů jsem se nedíval na trailery a toto bylo mé velké želízko v ohni a snažil jsem se jít filmu a zážitku naproti, ale bohužel. I když se snaží s tempem a víceméne se pořád něco děje, tak se vlastně neděje nic moc. Je to hrozně málo strašidelný a fantastická myšlenka vrtů 10+ km pod mořem s příšerama, tmou, skafandrama a blouděním po dně při bojování o život je využitá úplně na hovno. Moc mě to mrzí, asi jako před lety, kdy jsem si u Leviathana jako náctník sliboval zážítek alá zmíněné sci fi klenoty. Nemůžu říct, že bych se vyloženě nudil, v kině je to působivý, ale vytěžilo to strašně málo ze svého velkého potenciálu. Hladových 7/10 mě dost namlsalo, za mě mírně nadnodnotím na 5.5/10 z důvodu, že se tyhle filmy vůbec točí někdo je financuje, jdou do kino distribuce. PS: finální macho monstrum úžasný a úžasně spláchlé do hajzlu co se potenciálu týče a ty malý mrchy fakt vylezly z Dead Space.(13.1.2020)

Pod vodou v sobě mísí prvky osmdesátkových hororů jako Leviathan, Věc či Vetřelci, akorát už má k dispozici pokročilejší vizuální efekty, kterými kompenzuje skutečnost, že jde v podstatě o kompilaci výše zmíněných snímků. Vzhled podvodních monster měl něco do sebe a musím pochválit, že si tvůrci na závěr v tomto ohledu připravili menší překvápko. V průběhu děje měl divák strach spíše z "nekonečné" atmosféry hlubin než ze samotných příšer, což mně osobně vyhovuje víc, čímž však nechci říct, že by typické lekačky nefungovaly. V neposlední řadě jsem vcelku byl rád, že Kristen Stewart ve filmu moc nemluvila - méně je více.(12.1.2020)

Iä ! Iä ! Cthulhu fhtagn ! Iä ! Iä ! Cthulhu fhtagn ! Iä ! Iä ! Cthulhu fhtagn !(24.1.2020)

<< předchozí 1 2 3 4 5