Hitlerovy poslední hodiny

(TV film)
  • Česko Den, kdy zemřel Hitler (více)
Velká Británie, 2016, 46 min

Film o smrti Adolfa Hitlera vypráví o posledních hodinách nacistického vůdce na základě výpovědí očitých svědků. Jeho součástí jsou i rozhovory, považované řadu desetiletí za ztracené, ve kterých lidé patřící k nejužšímu kruhu Hitlerových spolupracovníků hovoří o posledních hodinách strávených na konci války s diktátorem v berlínském bunkru. (TV Spektrum)

Gilmour93

Poslední dny Adolfa v undergroundu, kdy už bylo jasné, že jeho tým získá v soutěži Druhá světová válka jen stříbrnou medaili. Rozplynutí všech iluzí v neodvratném kolapsu, které čistě filmovou řečí velmi dobře zachytil i Hirschbiegelův Der Untergang. Trošku se mi zdálo, že odpovědi svědků vyslýchaných kapitánem US Navy, jediný to nadstandard oproti dokumentům s podobnou tématikou, nebyly dvakrát spontánní, nicméně tím nepodléhám přesvědčení, že si führer namísto sebevraždy odplul U-Bootem začutat s Alfredem Di Stéfanem.. ()

*CARNIFEX*

Takmer celý dokument je vyskladaný z autentických záberov, rozhovorov s ľuďmi, ktorí boli po "boku" A.H. posledné dni pred jeho smrťou. Ja osobne som sa s nimi ešte nikdy doposiaľ nestretol, takže hodnotím vyššie, ako je skutočná kvalita inak priemerného dokumentu  ... ()

cheyene

Výborný dokument, který nám prostřednictvím autentických (a mně dosud neznámých) záběrů zprostředkovává unikátní vhled do posledních dní života Adolfa Hitlera a de facto celé Třetí říše. Výpovědi očitých svědků jsou poutavé a zajímavé a pozornému divákovi vyvolávají celou řadu otázek, na něž by rád znal odpovědi, kterých se bohužel nedočká. Působivé jsou nejen samotná svědectví, ale také animace, které dokreslují celkovou atmosféru. Myslím si, že i přes veškerou dobrou práci tvůrců dokumentu si neumíme představit onu tíživou a apokalyptickou náladu v bunkru. Jen si to představte. Dvanáct let žijete v iluzi, že jste vyvolený národ, na všech frontách se vám daří, krmí vás propagandistickými zprávami, váš stát vede (bez vší pochybnosti) silná osobnost a naráz je vaše země v troskách, smyčka se stahuje a je jen otázkou času, kdy rudoarmějci a spojenci vkročí do srdce Berlína, z hlavních představitelů říše se stávají jen stíny těch kdysi "polobohů" a na tom nejvyšším vidíte, jak se hroutí a mluví o sebevraždě. Nakonec slyšíte výstřel a je vám to jasné. Tento dokument můžu určitě doporučit všem, kteří se zajímají o 2. světovou válku. ()

Arsenal83

Toto je naozaj hodnotné a prínosné. Dokument sa venuje len pár hodinám ale naozaj detailne, do podrobnosti. Skvelé osobné svedectvá prinášajú atmosféru toho dňa lepšie ako celovečerný film. Program analyzuje posledné chvíle Fűhrera než bol berlínsky bunker objavený ruskou armádou pomocou výpovedí ľudí, ktorí pri ňom priamo boli. ()

Volodimir2

Americký sudca, ktorý predsedal aj súdu s vojnovými zločincami v Norimbergu, bol frustrovaný informáciami, že Hitler utiekol z bunkera a tak sa vydal pátrať po svedkoch Hitlerových posledných dní. Podarilo sa mu vypočuť viac, ako 100 svedkov Hitlerových posledných životných okamihov. Po dobu života Hitlera bola v bunkeru veľmi prísna disciplína. Viedla sa neuveriteľne dôsledná evidencia príchodu a odchodu funkcionárov z bunkera. K odchodu muselo byť zvláštne potvrdenie a osobne ho popisoval sám Hitler. Nesplnenie tohoto nariadenia stalo život aj švagra samotného Hitlera, generálporučíka Hermanna Fegeleina dňa 29.4.1945. Ja som sa zameral na úteky z führerbunkera po smrti Hitlera. Takmer všetko, čo utieklo v skupinách z bunkera bolo zastrelené, respektíve zajaté sovietskymi alebo spojeneckými ozbrojenými silami. Ak sa mi podarilo dopátrať, tieto údaje sú v zátvorkách. Najlepší film o posledných okamihoch života Hitlera je Pád tretej ríše. 30.4.1945 opustil bunker Nicolaus von Below (Hitlerov vojenský pobočník, Hitler ho pustil). Spáchali samovraždu: 30.4.1945 Adolf Hitler, Eva Hitlerová (Braunová), 1.5.1945 Joseph Goebels (ríšsky minister propagandy), Magda Goebelsová a ich 6 deti, 1.5.1945 Alwin Broder Albrecht (brigádny generál, vojenský pobočník Hitlera, 2.5.1945 Wilhelm Burgdorf (generál, šef personálnej služby), 2.5.1945 Hans Krebs (generál pechoty, Náčelník štábu vojsk, opúšťa bunker 1.5.1945 o 02,00 hod a predkladá gen. Čujkovi kapituláciu s podmienkami, Stalin požaduje bezpodmienečnú kapituláciu a tak sa vracia späť do bunkeru a zastreli sa), 2.5.1945 Franz Schädle (podplukovník, posledný veliteľ osobnej ochrany, bol vážne zranený) - Zajatí sovietskou armádou v bunkeru: 2.5.1945 v 14,00 hod. Dr. Werner Haase (osobný lekár Hitlera, zomrel v sovietskom zajatí), Erna Flegel (zdravotná sestra, po vypočutí prepustená), Lisolotte Chervinska ( zdravotná sestra, po vypočutí prepustená), Dr. Helmut Kunz (major, zubný lekár Hitlera, 10 rokov v sovietskom zajatí, podal morfium Goebelsovým deťom), Fritz Tornow (osobný psovod Hitlera, v sovietskom zajatí do roku 1955), Johannes Hentschel (hlavný elektromechanik bunkera, prepustený zo zajatia v roku 1949) - 1. skupinu viedol Wihelm Mohnk (generál major, veliteľ obrany hlavného bunkera, v sovietskom zajatí 10 rokov ) v jeho zostave boli: z 30.4. na 1.5.1945 - Gertrude Traudl Junge (osobná sekretárka Hitlera, zaistená sovietmi, vypočúvaná potom američanmi, v roku 1946 prepustená), Gerda Christian (2. sekretárka, dobrovoľníčka , príležitostná čašníčka, zatknutá sovietmi a po vypočutí prepustená), Costanze Manziarly (kuchárka a dietoložka Hitlera, zadržaná sovietskymi vojakmi, nezvestná), Elze Krüger (osobná sekretárka Bormanna, zaistená sovietmi, vypočúvaná potom američanmi potom prepustená), Otto Günsche (major, osobný tajomník, pobočník Hitlera, držal stráž pri dverách v čase samovraždy, dohliadal na spálenie tiel, v sovietskom zajatí 10 rokov), Walther Hewel (generálmajor, veľvyslanec, Hitlerov stály zástupca ríšskeho ministerstva zahraničia, po zaistení sovietmi spáchal samovraždu), Dr. Ernst- Günther Schenck (vedúci lekár úrazovej stanice v bunkeru, v sovietskom zajatí do roku 1953), Hans-Erich Voss (viceadmirál, dôverník Goebelsa a jeho manželky, zajatý sovietmi a prepustený v roku 1954), Günther Schwägermann (kapitán, pobočník Goebelsa, zadržaný spojencami a v roku 1947 prepustený), Ewald Lindloff (kapitán, veliteľ strážneho práporu Hitlerovho bunkera, zabitý pri pokuse o útek 2.5.1945), Josef Ochs (styčný dôstojník s nemeckou políciou, zodpovedný za deportáciu Sintov a Cigánov, zadržaný spojencami a prepustený 1948), Gerhard Schach (nemecký politik, člen Reichstagu, riadil tlačové konferencie, prítomný pri spaľovaní mŕtvol, zahynul pri úteku 30.4.1945), Hans Fritzsche (kapitán, tajomník ministra propagandy, vzdal sa sovietskym silám, súdený v Norimbergu, prepustený v roku 1950), Erich Kempka (major, osobný vodič Hitlera, polial mŕtvoly Hitlera a manželky benzínom, zadržaný spojencami do roku 1947), Heinz Linge (podplukovník, vedúci osobného personálu Hitlera, niesol Hitlerove telo na spálenie, v sovietskom zajatí do 1955), Heinrich Doose (vyšší šikovateľ, vodič Hitlera, utiekol spolu s Kempkom), Heinz Krüger (šikovateľ, komorník Hitlera, utiekol spolu s Kempkom), Werner Schwiedel (šikovateľ, Hitlerov sluha, sanitár, zahynul pri úteku, 30.4.1945), Arthur Klingemeier (nadporučík, šéfkuchár Hitlera), Gert Stehr (podplukovník, osobná ochrana Hitlera, po odchode s bunkeru sa zastrelil), - Liesl Ostertag (slúžka Evy Braunovej Hitlerovej), - Erwin Jakubek (šikovateľ, Hitlerov kuchár, utiekol v skupine s Kempkom) - V Hitlerovom bunkeru bolo denne tucet generálov a pobočníkov, ktorí v ktorúkoľvek dobu museli byť pripravení k dokladu o situácii na fronte. - Každý s nich bol veliteľom skupiny + ich pobočníci, sluhovia a iný personál - Helmuth Weidling (generál, veliteľ obrany berlínskej zóny, odišiel 2.5.1945 vyjednával o kapitulácii s generálom Čujkovom, 8. mája bol prítomný pri bezpodmienečnej kapitulácii a 12.5. sa vzdal a v sovietsko zajatí zomrel v roku 1955) - Theodor von Dufving (plukovník, civilný náčelník štábu Weidlinga, v sovietskom zajatí do 1954) - Alwin-Broder Albrecht (korvetný kapitán, pobočník Hitlera pre námorné vojsko, 1. mája spáchal samovraždu) - Siegfried Knappe (operačný dôstojník veliteľa obrany Berlína, v sovietskom zajatí do roku 1949) - Hans Refior (plukovník, náčelník štábu generálporučíka Reymana, v sovietskom zajatí nie je známe do kedy) - Segfried Knappe (podplukovník, členom generálneho štábu Weidlinga, v sovietskom zajatí do 1949) - Veliteľ skupiny - Johann Rattenhüber (generál SS, veliteľ bezpečnostnej služby Hitlera, dohliadal na spálenie tiel, veliteľ jednej skupiny, z bunkera odišli 1.5.1945, prepustený zo sovietskeho zajatia v roku 1955), - Peter Högl (podplukovník, člen osobnej ochrany Hitlera, niesol jeho telo na spálenie, zastrelil generálporučíka Fegeleina 29.4.1945, zabitý pri pokuse o útek), - Hans Reisser (podplukovník, člen osobnej ochrany Hitlera, niesol jeho telo na spálenie, zabitý pri úteku 2.5.1945), - Hermann Karnau (nadporučík, člen ochranky Hitlera, zadržaný spojeneckými vojskami, prepustený 1947), - Hans Hofbeck (šéf ríšskej bezpečnostnej služby, poverený popravou Hitlerovho švagra generálporučíka Fegeleina, prepustený zo sovietskeho zajatia 1955), - Maximilian Kölz (rotmajster, príslušník ochranky Hitlera) - Veliteľ skupiny - Werner Naumann (štátny tajomník Goebelsa, veliteľ skupiny, prebojoval sa cez sovietske obkľúčenie v Berlíne), - Martin Borman (náčelník kancelárie NSDAP, osobný tajomník Hitlera, vyniesol Evu Hitlerovu a osobne zapálil mŕtvoly Adolfa a Evy, zahynul pri úteku 2.5.1945), - Ludvig Stumpfegger (podplukovník, lekár a Hitlerov chirurg, usmrtil 6 deti Goebelsa kyanidom Helgu, Hilde, Helmuta, Holde, Heddu a Heide, zahynul pri úteku 2.5.1945), - Artur Axman ( veliteľ Hitlerovej mládeže, zadržaný spojencami, súdený v Norimbergu - oslobodený), - Rochus Misch (telefonný operátor, člen ochranky Hitlera, v sovietskom zajatí do roku 1954), - August Wollenhaupt (osobný holič Hitlera), - Günther Schwägermann (kapitán, pobočník Goebelsa, v americkom zajatí do 1947), - Alfred Rach (kapitán, osobný vodič Goebelsa, v americkom zajatí do 1947), - Josef Ochs (šikovateľ, najvyššia hodnosť poddôstojníka,komorník Goebelsa, v americkom zajatí do 1947), - Günter Weltzin (kapitán, pobočník Bormana, v americkom zajatí do 1947) - Veliteľ skupiny: - Kurt Werner Rudolf Gildisch (nadporučík, člen ochrany Hitlera, v sovietskom zajatí do 1955), - Harry Mengershausen (čatár, člen osobnej ochrany Hitlera, prítomný pri spaľovaní mŕtvol) - Veliteľ skupiny: - Hans Baur (generálporučík, náhradný pilot Hitlera, v sovietskom zajatí do roku 1955 a vo francúzskom zajatí do roku 1957 ), - Helmut Beermann (kapitán, člen ochranky Hitlera, v sovietskom zajatí 10 rokov), - Wolfgang Beigs (nič o ňom neviem), - Johann Bergmüller (nadporučík, člen osobnej ochrany Hitlera, v sovietskom zajatí do 1955), - Georg Beetz (podplukovník, hlavný pilot Hitlera, zahynul pri úteku 2.5.1945), - Adolf Dirr (kapitán, osobná ochrana Hitlera, v zajati u spojencov do 1947) - Veliteľ skupiny: - Dieter Lehmann (kuriér Hitlerjugend v bunkery, zajatý v americkej zóne). () (méně) (více)

sir-dave

Dokument nabitý informacemi o posledních hodínách Dolfa. Spousta zajímavých komentářů, obrázku, videí, které obhajují nejpravděpodobnější verzi jak to vlastně dopadlo. Nic mi tady nechybělo. ()

Forsberg11

Dokumenty o posledných mesiacoch, dňoch a hodinách Adolfa Hitlera pribúdajú ako huby po daždi. Takýmto tempom budememe mať za chvíľu zdokumentovaný každučkú minútu jeho života. Ale teraz vážne. Tento dokument okrem známych faktov a obrazových materiálov, prináša aj doteraz nezverejnené zábery, v ktorých tesne po vojne spovedá kapitán amerického námorníctva ľudí, ktorí boli v Hitlerovom bunkri až do samotného konca. Práve tieto výpovede očitých svedkov posledných hodín nemeckého vodcu sú najzaujímavejším a najhodnotnejším aspektom tohto dokumentárneho filmu. Oplatí sa pozrieť, hlavne fanúšikovia si prídu na svoje. 80 %!! ()

karnifex

Ve filmu se objevuje rozhovor s panem Lorenzem - na rozdíl od snímku Na samotě u lesa je zde ale neobyčejně stručný. I přesto to byla nejzajímavější pasáž celkově velmi nudného dokumentu. ()