Poslední bojovní králové Evropy (TV seriál)

• Česko

1066: A Year to Conquer England

Dokumentární / Historický / Drama

Velká Británie, 2016, 3x60 min

Justin Evans

Sejdou se takhle Sas, Norman a Viking a každý z nich zatouží po anglické koruně. Tohle není začátek vtipu, ale výborného dokumentu o události, která změnila tvář Anglického království. Oceňuji způsob, jakým je příběh tohoto osudového roku "odvyprávěn". Máme zde hranou část, která se drží historických reálií. Dále jsme seznámeni s tím, jak výše zmínění rekové patrně přemýšleli. Dojde i na testování raně středověkých zbraní, na návštěvu památných míst a k nahlédnutí do historických pramenů. Co si více přát? Zkrátka nádhera. Fanoušky Hry o trůny může potěšit Černá Ryba jakožto král Harald Hardrada. Ačkoliv mám tuto historickou událost poměrně dobře zmapovanou, opravdu by mě zajímalo, jestli ve službách Viléma Dobyvatele skutečně působil černý diplomat, jak bylo předloženo v dokumentu. Mé realistické já ovšem říká, že je zbytečné se na tuto otázku ptát.(2.8.2017)

Výborný dokument o udalostiach jedenásteho storočia, ktoré výrazne ovplyvnili ďalší vývoj britských dejín. Hrané pasáže sú pre potreby dokumentu zvládnuté na dobrej úrovni, pomáhajú divákovi dotvoriť si predstavu a taktiež zapamätať jednotlivé kľúčové udalosti.(16.5.2018)

Průvodce nám méně známou částí historie. Chvílemi spekulativně zpracováno psychologicky - historikové nebo hrané scény odhadují co si historické postavy mohli myslet.(17.2.2018)