Nesmrtelný les (festivalový název)

Tajomné Karpaty - Nesmrteľný les

Slovensko, 2017, 52 min

Erik Baláž

Erik Baláž

Miloslav Kráľ (vyp.)

Pre mňa doteraz najmilší film o slovenskej prírode, aký som videl. Veľká poklona tvorcom za autentické zábery zo života tatranských medveďov a priblíženie života nesmrteľného lesa Vysokých Tatier. Film, ktorý by mali premietať na školách, aby sme si viac vážili svoje prírodné bohatstvo a chránili dávny prales, plný rozmanitých foriem života.(1.5.2017)

Krásne a unikátne zábery medveďov lezúcich do najvrchnejších konárov límb, aby si ich odtrhli aj s chutnými orieškami, patria k bonusom filmu. Tieto a podobné obrazy ukazujú, že film robili ľudia, čo o lese a živočíchoch v ňom niečo vedia. No nielen vedia, zároveň les majú radi a chránia ho. Vďaka takémuto prístupu je možné ďalej vidieť napríklad majestátneho jeleňa. Najprv ako si hrdo vykračuje lesom, neskôr sťažka dopadajúceho, pretože si zlomil v neprístupnom teréne nohu. Stal sa tak korisťou miestnych dravcov (medveď, rys, orol). Všetko je nafilmované len vďaka tomu, že na zopár miestach sa necháva príroda len tak, na samovývoj. Je len úplne samozrejmé, že by to malo byť úplne všade na územiach pod označením národný park alebo chránené krajinné územie. Nakoľko to tak nie je, a záujmy obchodníkov a ťažiarov, ktorí vidia po celý život len hromadiace sa bankovky prevažujú, lesy na Slovensku nenávratne ubúdajú. Hoci obchodnícka lobby s drevom sa pomocou kadejakých čudných štatistík snaží verejnosť presvedčiť, že počet lesov stúpa, opak je pravdou. Na prvom rade sú u nich len prachy a čím viac prachov a najviac prachov. Touto onániou sa tieto darebné nenažrané obchodnícke typy (často sa nazývajúce aj ochranármi lesa) ukájajú po celý život. Nič iné ich nezaujíma a príroda najmenej. Žiaľ podobný vývoj je možné badať v celej spoločnosti, nielen na úseku obchodovania s drevom.(14.5.2017)

Je v tom všetko, čo v tom malo byť: majestátnosť prírody, jej poetická, miestami až dych vyrážajúca krása, ale i drsnosť a krutosť, neľútostivá, nemilosrdná sila smrti. Jeden z najstarších lesov v Európe je vskutku fascinujúce miesto. Každopádne, je to trocha nuda. A neznášam medvede.(5.12.2017)

Prečo by nemohol vzniknúť špičkový prírodopisný dokument aj u nás doma. Dokonca to nepokazila ani podpora štátnych peňazí z fondov ministerstva kultúry, čo sa často stáva. Tvorcovia navštívili miesta patriace k najviac zachovalým pred zásahmi človeka a ukázali nám najmä medvede v ich prirodzenom prostredí. Druhým hlavným hrdinom je borovica limba, ktorá spája všetky druhy do spoločného záujmu o jej výživné plody. Dokument sa podujal aj na ťažkú úlohu presvedčiť verejnosť o nesprávnosti akýchkoľvek zásahov do divokej prírody, kde každé aj zdanlivo veľké vymieranie jedného druhu stromov má svoj zmysel a bude len dočasným obdobím pred ich víťazoslávnym návratom. Podobne ako smrť starého jeleňa má veľký význam pre iné druhy, ktorým zabezpečí prežitie, čo je zobrazené s až nezvyklou otvorenosťou. –––– Stromy prichádzajú a odchádzajú, ale les zostáva.(1.5.2017)

• nascendi

Úžasný dokument, ktorý bez mentorovania ukazuje, ako zložitý organizmus lesa s jeho obyvateľmi funguje, pokiaľ do jeho života nezasahujú tie chamtivé, nenažraté hovädá, ktoré sa považujú za vrchol evolučného vývoja druhov. Nádherné zábery, citlivý komentár, dobrá hudba - takýto skvelý dokument mohli nakrútiť iba ozajstní nadšenci, ozajstní milovníci prírody, ktorým stačí tú krásu pozorovať a obdivovať bez toho aby klčovali všetko drevené a strieľali všetko živé, čo je speňažiteľné. Som rád, že ešte na Slovensku existujú miesta, kam sa zatiaľ nedostali, i keď sa obávam, že nejde o trvalý stav. Bolo by fajn aby platili slová z filmu, že stromy prichádzajú a odchádzajú, ale les zostáva. Aby les v tejto prirodzenej podobe nezostal zachovaný iba v niekoľkých filmoch.(6.1.2018)