Vysoké Tatry: V srdci divočiny

• Česko Nesmrtelný les (festivalový název) (více)

Staří Slované dali divokým horám plným zvěře a legend jméno Tatry. Říká se jim nejmenší velehory světa a my můžeme nahlédnout do jejich království... Čarovné, nepřístupné a neobydlené. V samotném srdci Evropy leží opravdu kouzelné pohoří. Vysoko v Tatrách poklidně rostou lesy, jež patří k nejstarším na kontinentu. Z úbočí hor stékají nespoutané bystřiny. Horské doliny nabízejí útočiště mnoha vzácným živočichům. Především je to ale země medvědů. Jsou úplně všude. Proč jich v Tatrách žije tolik a tak blízko sebe? (Česká televize)

tron

Je v tom všetko, čo v tom malo byť: majestátnosť prírody, jej poetická, miestami až dych vyrážajúca krása, ale i drsnosť a krutosť, neľútostivá, nemilosrdná sila smrti. Jeden z najstarších lesov v Európe je vskutku fascinujúce miesto. Každopádne, je to trocha nuda. A neznášam medvede. ()

Radko

Krásne a unikátne zábery medveďov lezúcich do najvrchnejších konárov límb, aby si ich odtrhli aj s chutnými orieškami, patria k bonusom filmu. Tieto a podobné obrazy ukazujú, že film robili ľudia, čo o lese a živočíchoch v ňom niečo vedia. No nielen vedia, zároveň les majú radi a chránia ho. Vďaka takémuto prístupu je možné ďalej vidieť napríklad majestátneho jeleňa. Najprv ako si hrdo vykračuje lesom, neskôr sťažka dopadajúceho, pretože si zlomil v neprístupnom teréne nohu. Stal sa tak korisťou miestnych dravcov (medveď, rys, orol). Všetko je nafilmované len vďaka tomu, že na zopár miestach sa necháva príroda len tak, na samovývoj. Je len úplne samozrejmé, že by to malo byť úplne všade na územiach pod označením národný park alebo chránené krajinné územie. Nakoľko to tak nie je, a záujmy obchodníkov a ťažiarov, ktorí vidia po celý život len hromadiace sa bankovky prevažujú, lesy na Slovensku nenávratne ubúdajú. Hoci obchodnícka lobby s drevom sa pomocou kadejakých čudných štatistík snaží verejnosť presvedčiť, že počet lesov stúpa, opak je pravdou. Na prvom rade sú u nich len prachy a čím viac prachov a najviac prachov. Touto onániou sa tieto darebné nenažrané obchodnícke typy (často sa nazývajúce aj ochranármi lesa) ukájajú po celý život. Nič iné ich nezaujíma a príroda najmenej. Žiaľ podobný vývoj je možné badať v celej spoločnosti, nielen na úseku obchodovania s drevom. ()

cheyene

Každý, kdo někdy navštívil Vysoké Tatry a oblíbil si tyto nejmenší velehory světa, musí být při sledování Balážova dokumentu nadšený. Pro většinu návštěvníků Tater jde o počin, jenž umožní nahlédnout do života hor z pohledu, který je zpravidla běžným očím skryt. ()

Hrabka

Pěkný dokument o slovenských velehorách, nicméně až tak mě nezaujal, abych mohl dát nejvyšší hodnocení. ()

nascendi

Úžasný dokument, ktorý bez mentorovania ukazuje, ako zložitý organizmus lesa s jeho obyvateľmi funguje, pokiaľ do jeho života nezasahujú tie chamtivé, nenažraté hovädá, ktoré sa považujú za vrchol evolučného vývoja druhov. Nádherné zábery, citlivý komentár, dobrá hudba - takýto skvelý dokument mohli nakrútiť iba ozajstní nadšenci, ozajstní milovníci prírody, ktorým stačí tú krásu pozorovať a obdivovať bez toho aby klčovali všetko drevené a strieľali všetko živé, čo je speňažiteľné. Som rád, že ešte na Slovensku existujú miesta, kam sa zatiaľ nedostali, i keď sa obávam, že nejde o trvalý stav. Bolo by fajn aby platili slová z filmu, že stromy prichádzajú a odchádzajú, ale les zostáva. Aby les v tejto prirodzenej podobe nezostal zachovaný iba v niekoľkých filmoch. ()

Marze

Viděl jsem v pražském kině Pilotů na festivalu Kavárny na živo. Hezké lyrické záběry přírody a zvířat. ()

Autogram

Prečo by nemohol vzniknúť špičkový prírodopisný dokument aj u nás doma. Dokonca to nepokazila ani podpora štátnych peňazí z fondov ministerstva kultúry, čo sa často stáva. Tvorcovia navštívili miesta patriace k najviac zachovalým pred zásahmi človeka a ukázali nám najmä medvede v ich prirodzenom prostredí. Druhým hlavným hrdinom je borovica limba, ktorá spája všetky druhy do spoločného záujmu o jej výživné plody. Dokument sa podujal aj na ťažkú úlohu presvedčiť verejnosť o nesprávnosti akýchkoľvek zásahov do divokej prírody, kde každé aj zdanlivo veľké vymieranie jedného druhu stromov má svoj zmysel a bude len dočasným obdobím pred ich víťazoslávnym návratom. Podobne ako smrť starého jeleňa má veľký význam pre iné druhy, ktorým zabezpečí prežitie, čo je zobrazené s až nezvyklou otvorenosťou. –––– Stromy prichádzajú a odchádzajú, ale les zostáva. ()

Zagros

Slovenskou přírodu mám rád a poměrně často ji navštěvuji, proto mě dokument Nesmrtelný les velmi potěšil. Řemeslně nelze nic vytknout a obsahově jde o vcelku typický dokument o přírodě. Nesmrtelný les je výjimečný tím, že jde o divokou přírodu, kterou máme doslova na dosah ruky. Je skvělé vidět podobně úchvatné záběry a uvědomovat si, že jsem ta místa navštívil. To nejkrásnější na dokumentu ovšem je jeho poselství... Příroda si vždy poradí sama a jakákoli regulace a snaha o pomoc od člověka většinou přírodě škodí. Stačí být ohleduplný, chovat se tak, abychom neškodili životnímu prostředí a co nejméně do přírody zasahovat. ()

agassi68

Erik Baláž sa stáva Davidom Attenboroghom slovenského prírodopisného dokumentu. Medvede na množstvo spôsobov. Hneď by som si dal limbové oriešky :) ()

boo-boo

Z Nesmrteľného lesa je cítiť, že autori sú nadšenci, majú pre les cit, lokalitu majú prechodenú a hrozne ich to celé bavilo. Práve vďaka tomu dokázali urobiť takýto autentický dokument, ktorý si vystačí s minimom výkladu bez suchopárnych vzdelávacích rečí. ()

eMko

Nádherný, dych berúci dokument o slovenskej prírode spod Kriváňa. Vďaka Erikovi Balážovi a jeho tímu sa prenesiete na miesta, ktoré ešte človek nestihol zničiť. Kde lesu vládnu majestátne limby a príroda sa riadi podľa svojich pravidiel. ()

petisek

Pre mňa doteraz najmilší film o slovenskej prírode, aký som videl. Veľká poklona tvorcom za autentické zábery zo života tatranských medveďov a priblíženie života nesmrteľného lesa Vysokých Tatier. Film, ktorý by mali premietať na školách, aby sme si viac vážili svoje prírodné bohatstvo a chránili dávny prales, plný rozmanitých foriem života. ()

rigby

Uvítal bych více záběrů lesa, majestátních stromů, skal... Zkrátka neživé přírody. Ale pohled na medvěda na špičce borovice je také úchvatný. ()

Richard768

Vynikajúce, až neuveriteľné zábery doprevádzané peknou hudbou. Všetko dobre zladené do jedného celku so zreteľným vzdelávacím zámerom. Trošku je cítiť ideologický podmaz o prírode bez človeka, s čím by som si dovolil nie celkom súhlasiť. ()