Nehynoucí sláva

The True Glory

Dokumentární / Válečný

Velká Británie / USA, 1945, 87 min

William Alwyn

I když černobílý, přesto tento dokument barvitě popisuje spojeneckou ofenzívu od vylodění v Normandii za přispění cenných komentářů přímých účastníků bitvy. Výpovědi a krátké komentáře pěšáků, paragánů, letců, námořníků, sester, ale i novářů a pracovníků v týlu jsou přidanou hodnotou tohoto kvalitního dokumentu... Nezbylo mi než opět potichu v teple na gauči vzdát hold a díky všem těm, kteří se zasloužili o to, že tu teď můžu sedět, svobodně dýchat, mít na klíně laptop a plýtvat virtuálním prostorem na čsfd.cz.(20.1.2016)

Procházka západní Evropou, která začala v Normandii a skončila na Labi. Procházka při níž všechny národy bily a hnaly před sebou ten, který zešílel. Přestože byl nepřítel silný, bystrý a lstivý, vítězství Spojence minout nemohlo. Špička v oboru americké propagandy, která již není namířena vysloveně proti Německu, nýbrž má za úkol stmelit západní svět a pomalu ho připravit na válku další, byť jen studenou. Z vojenského hlediska silně neuspořádané, i když je připomenuta řada poněkud opomíjenějších operací (dobytí Cherbourgu či nizozemských přístavů). Hodně zajímavé muselo být vybírat výpovědi účastníků tak, aby celek vypadal tak, jak má - jen doufám, že nevypovídali podle scénáře. Jedna malá chybka, která se vloudila - jaktože Američané vešli do zcela vybombardovaného Kolína, vždyť film před hodinkou tvrdil, že se bombardovaly jen továrny? No, někdo si nedával pozor.(Nemyslím ty americké letecké svazy.)(24.7.2005)

Dokumentární film byl natočený těsně po válce po patronací ministerstev války Velké Británie a USA. Proto jsem očekával propagandistický obrázek psaný perem vítězů. Jaký to omyl! Byl jsem příjemně překvapen střídmostí filmu. Spojenci byli jenom lidé a německé vojáky nikdo nedémonizoval, Německo nebylo zostuzováno. Velký rozdíl oproti propagandám z východu (kterých jsme si v minulosti užili dost). Popis války se jinak omezuje na západní frontu přibližně od invaze až po první dny míru - s velmi vyváženým komentářem výsledku války. Samotný dokument pozůstává výhradně z autentických záběrů a z autentických zážitků účastníků. Jedním z průvodců není nikdo jiný než samotný generál Eisenhover. Velice zahřeje i dvounásobná zmínka o Čechoslovácích (v řadách RAF a u Dankerque).(4.1.2007)

Působivý oscarový dokument založený na autentických snímcích válečných operací v západní Evropě oněch 337 dnů od invaze v Normandii do kapitulace Německa. Výtečné komentáře tvoří vybrané výpovědi řadových účastníků bojů. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=_zWutnjp5kU(4.7.2011)

Dokument natočený bezprostredne po skončení vojny podáva obrazy a výpovede priamych účastníkov tak, ako sa stali. Tým sa nemôžu pochváliť neskoršie filmy, keď už nastúpili vykladači histórie. Ani tento dokument sa nevyhol pátosu, ale tentokrát bol úplne na mieste. –––– Když se řekne pláž, představuju si něco hezkého. Piknik, jedlo, holky v plavkách. –––– Přišli jsme až k Metz. Pak nám začala docházet munice. To bylo vážné. Nikoho přece nezabiješ proviantem. –––– Čtvrtili jsme Třetí říši jak vánočního krocana. –––– Vítězi náleží kořist. Ale jakápak kořist? Jen šance vybudovat svobodný svět.(8.5.2019)