Goya en Burdeos

• Itálie

Goya

Goya in Bordeaux

Španělsko / Itálie, 1999, 106 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $635,361Tržby Celosvetovo $-(4.6.2009)

Porážka kravy – purpurovo červené, ešte teplé mäso rozseknutého tela vnútrajšku sa premieňa na hlavu slávneho maliara. Ten prežíva záver života vo vyhnanstve. Možno šlo o symbol snahy národu umením sprostredkovať krásu života, zničenej v pretlaku tvorivej nutnosti vypovedať vo svojich dielach o hrôzach, ktoré sužovali rodné Španielsko. Šokantný úvod lemuje jedno z posledných diel slávneho režiséra Carlosa Sauru. Sčasti chaotické dielo, raz viac, raz menej vydarene popisujúce životné epizódy a horúčkovitú, zväčša nočnú tvorbu známeho umelca. Nedostatky zachraňuje kamera, verne zachytávajúca farebné odtienky Goyových diel. Atmosféra, ladenie deja, tiene a sfarbenie obrazu zodpovedá jednotlivým tvorivým obdobiam výtvarníka, o ktorom spisovateľ André Malraux vyhlásil, že ním začína moderné umenie. Francisco Rabal, po väčšinu času na plátne exceluje v postave hluchého maliara, ktorý trpel touto chorobou zhruba od svojej štyridsiatky a všetky vízie počuteľného sveta a milovanej španielskej hudby a tanca s klopkajúcimi opätkami si vytváral iba pomocou imaginácie. Zaujímavý film, ktorý možno odporučiť všetkým interesujúcim sa o výtvarno a rovnako záujemcom o život a dielo Francisca Goyu.(16.11.2004)

• mat.ilda

Očekávaně artové zhmotnění představ znalců a obdivovatelů Goyova života, shrnuté do útržkovité symboliky před rozevírající se náručí smrti... Zkrátit vzdálenost, kterou jsme se s účinkem míjeli, se nezdařilo už ani nesporně působivému oživlému obrazu občanské války s kombinací vznešených smyčců... Jen mně tak přišlo do hlavy - ještě že svou neuměleckou duší neprožívám stejně jako Goya politiku doby, v níž žiji, vyhnu se tak míhání siluet u mého smrtelného lože - to by byly teprve přízraky!(19.6.2014)

Trošku jiný Goya, než jsem očekával. Je to spíše taková směs vzpomínek tohoto světoznáméno malíře, na sklonku jeho života. Největším kladem je zcela jistě podmanivá hudba, výtvarná stránka a také přesvědčivý výkon Francisco Rabala. Lepší trojka.(19.1.2015)

Tak jako si malíř vyhrává se svým dílem, tak neskutečně si hraje i Carlos Saura..nepopsatelné pocity vyvolá zejména jeho práce se světlem, hudbou a Goyovy výjevy..(31.1.2011)

Goyovy obrazy přenesené a rozpohybované na filmovém plátně. Lahůdka!(15.11.2010)

• d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 1999 - nominácia na Grand Prix des Amériques, Najväčší umelecký prínos (Carlos Saura), Cena ekumenickej poroty(20.2.2010)

Vyborny film od Carlosa Sauru /Cria Cuervos, Flamenco/ o Franciskovi Gojovi /1746 - 1828/. Francisco Rabal v roli Goyu je vyborny a cely film sa nesie v duchu spomienok. 80 %(8.10.2016)

Režisér Saura pojal životopisný film o Goyovi skrz jeho uměleckou stránku a běsy, které ji doprovázely. Jedná se v tak, v tomto případě, o ty pravé "Goyovy přízraky".(28.7.2012)

Máte rádi obrazy španělského malíře Goyi? Znáte dopodrobna všechny jeho životní peripetie? Potom je Goya v Bordeaux filmem přímo pro Vás. Film je směsicí vzpomínek, obrazů a snů/halucinací slavného kritika lidské hlouposti, autora slavných Capricios ("Spánek rozumu plodí příšery!") Zážitek podporují zajímavě provedená prostředí, výborné herecké výkony, nádherná hudba... Mnoho sekvencí je přímo převzato z jeho obrazů, které takto "ožívají" a dotvářejí jedinečnou atmosféru filmu. Myslím, že velice věrně a s notnou dávkou empatie je vystižena samotná povaha "posledního ze starých mistrů" a zároveň "otce moderního malířství" i pohnutá doba, ve které žil, která zvláště ve Španělsku nebyla na boje, zrady a zvraty chudá.(20.10.2007)

Zatímco s Goyou začalo moderní malířství tenhle film žádny zlom v dějinách filmu nejspíš nepřinese. Silně stylizované a manýristické připominající filmy Petera Greenewaye nebo Dereka Jarmana. Bohužel Jarmanův Caravaggio to není a i ten Goya Miloše Formana byl zpracován lépe.(21.11.2017)

• Rathe

Většinou mě životopisné filmy vezmou za srdce. Vezmou mě na šílenou jízdu, kterou si užívám od začátku až do konce. A pak na film ještě několik hodin musím myslet. Zde se mi to ale z nevím jakých důvodů nestalo. Film naprosto nudný. Asi jsem kulturní barbar no.(9.2.2017)