• Austrálie

Dokumentární / Akční / Drama

Nový Zéland, 2017, 92 min

Roger Donaldson

Předloha:

Matthew Metcalfe (povídka), Glenn Standring (povídka)

Matthew Metcalfe

David Long

Matthew Metcalfe

Tenhle pán mi nepřímo dost změnil život, takže jsem se po dlouhé době odhodlal do kina. Ale ač moji kolegové (neznalí příliš historie F1) z toho byli nadšení, já měl spíše smíšené pocity. Jak tomu bývá u "moderních" dokumentů, hlavní důraz je na emoce (neříkám že to nefunguje) a chybí jakýkoli nadhled. Když na začátku ukazují smrtelnou havárii von Tripse, tak se ani neobtěžují zmínit jeho jméno, smrtelné havárie Bandiniho a Clarka nejsou zmíněny vůbec. Stejně tak chybí technické detaily a pozadí přechodu na Cosworth DFV, který udělal McLaren (a další stáje) konečně konkurenceschopné. Co se týče rozhovorů s osobnostmi, to vychází tak na půl. Fajn že je tu Amon, Gurney (těsně před smrtí :,-( ), Andretti, ale největší žijící legenda Sir Jackie Stewart se tu jen mihne, Moss a Surtees (také těsně před smrtí) bohužel chybí úplně, naproti tomu daleko méně zajímavých rozhovorů s mechaniky je tu až moc. Dokument je tak daleko víc určený široké veřejnosti než fandům F1. No i tak je to o dvě úrovně lepší než propagandistický Senna. 72%(11.6.2017)

McLaren byl určit zajímavou osobností a zanechal po sobě odkaz, který ho výrazně přerostl. Dokumentární snímek o něm podává zajímavá fakta, ale nikoli nic, co by se nedalo dohledat. Moc se mi pak nelíbilo, jak je to vytvořeno jako smutný příběh, který má být na konci dojemný. To bylo na mě trochu moc. Za mě průměr.(28.5.2017)

Strhující životní příběh Bruce McLarena, který mapuje jeho životní pouť za pomoci retrospektivních záběrů, které jsou proloženy dobovými fotkami a rozhovory s jeho nejbližšími z řad rodiny a kolegů. Dokument tedy v této rovině funguje přesně tak jak se od něj očekává, avšak lehce zamrzí finále snímku, které až příliš násilně "protlačuje" emoční stránku. Až na tento detail je McLaren působivým a skvěle zpracovaným dokumentem, který širší veřejnosti poodhaluje roušku tajemství ze života tohoto průkopníka moderního motorsportu.(25.8.2017)

F1 má, jak je vidět, zajímavých příběhů na skladě pořád dost. O Bruceovi jsem nevěděl zhola nic, takže jsem si to užil asi i díky tomu parádně. Menší výhrady snad jen k formě. Někdy stačí prostě fotka a pár slov k tomu, nepotřebuju vidět hranou scénku na téma, jak to asi tehdy vypadalo.(30.1.2018)

Povedené i když trochu filmově stylizované. Skvěle se doplňuje s dokumentem Grand Prix: The Killer Years. (12.9.2017)