Cahuenga

Krátkometrážní / Sci-Fi
Česko, 2017, 35 min

Cahuenga je majitel erotické videopůjčovny v pomalu umírajícím městě. Ulice ovládají mutanti a násilnické gangy, ale Cahuenga stále sní o zdánlivě ztracené budoucnosti. Jednoho dne nachází záhadné dítě a končící svět ho začíná pohlcovat. (Bio Oko)

honajz2

Já to trochu nadhodnotím, vzhledem k tomu, že to natočil někdo, komu v té době bylo 17 a nemá vlivné známé jako David Balda, proto tady toho režiséra vlastně nikdo moc nezná. Ale k filmu - moc se mi líbila kamera, spousta záběrů byla natočená opravdu obstojně, dále zde byla dobře vybraná hudba a na celkem ušli herci. Dokonce to mělo i nějakou atmosféru a celkem slušnou. Příběh to taky nemělo špatný, ale jedině v tom případě, kdyby se ten film nerozebíral do detailů. A tady přichází největší problém. Spousta otázek tu totiž zůstane nezodpovězena, přitom by mě jak diváka odpovědi na ně zajímaly - Co ve skutečnosti byla ta holka zač? Kdo ji vytvořil, proč a proč ji chce zničit?Jak můžou lidi zaplatit letenku, když se v té budoucnosti skoro nedají sehnat žádné peníze a banky krachují? A ti mutanti, jak se tam objevili, jak vznikli? Co se stalo se světem, že je v takové události, ve které je? A těch otázek by bylo víc, ale tyhle jsou nejzákladnější. A pak je tu jeden detail, který si koleduje o zparodování - hlavní hrdina, Cahuenga, v každé scéně, ve které je vidět, vždycky (ale fakt v každé) kouří cigaretu nebo si je zrovna zapaluje. Takhle to prostě působí, jako kdyby kouřil 24/7 bez přestávky a když už to tam bylo podesáté, už jsem se tomu prostě musel smát. Jinak ale ten film není špatný, jen to chtělo hodně zamakat na scénáři a vymyslet pořádně funkční svět. Slabé 3* ()

kriplozoik

Celý tenhle filmeček funguje, jen když divák konstantně odpouští jeho tvůrci jeho nedostatky. Možná pro někoho působí jako dobrý film, ale je to jenom jeho náznak. plusy: pěkný nápad ("půjčený" ze Stranger Things a určitě pěkně dlouhé řady ostatních), cením (ne úplně dotaženou) snahu o atmosféru, barevné podání, hudba a hudební režie, skvělý herecký projev hlavního hrdiny i holky; osobně neznám český film podobný tomuto minusy: zlouhavost - stopáž roztažená do nudy; chyby a díry v příběhu, nedotaženosti a nedomyšlenosti, skečovitost - mnoho věcí je nedotažených do konce. Režisér určitě na svůj věk nějaký talent má; v tomhle svém dílku ředil akci "lyrickými" momenty s hudbou, až naředil něco, na co se nikdo podruhé už nepodívá. Pavlíka rozhodně nechci zatracovat, příště by měl ale ještě víc zapracovat na příběhu - ještě víc vyladit scénář (například není vysvětlený vztah dvou hlavních postav k sobě; je tam několik Deus ex machina momentů, atd.), snažit se všímat si kontinuity (např. jedna postava je střelena do nohy a těžce kulhá, pak o pár hodin později chodí normálně), dostat z herců ty nejlepší výkony (dva hlavní herci jsou skvělí, ostatní vedle nich působí všelijak), naučil se, že vyprávět lze třeba i kompozicí kamery (ta byla dle mě podprůměrná, několikrát se střihem zachraňovalo pravidlo osy), a tak dále a tak dále. ()