Tančírna

Tančiareň

Le Bal

Historický / Muzikál / Taneční

Itálie / Francie / Alžírsko, 1983, 109 min

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film. . . . . Zlatý Medvěd - výběr(30.6.2004)

Dlouho jsme kolem toho filmu jen tak chodil a dělal že ho na gauči nevidím. K tanci totiž nemám až takovou důvěru. Ne, že by se mě tanec nelíbil, ostatně nočních kaberetů na Václavském náměstí a v přilehlých ulicích jsme s klukama vymetli bezpočet a třeba tanec prsaté Vendy u tyče byla přímo taneční balada. Jenže jakmile má tanec vyjadřovat nějaký příběh či sdělení je zle. Většinou totiž pozoruju baleťákovi vycpaný koule v uplých bílých elasťácích a nebo naprosto nechápu co to skákání do výšky a otočky na jedné noze mají vyjádřit. Navíc když jsem viděl začátek filmu, vybavily se mě vzpomínky na mé pokusy o tanec na diskotéce pro starší táborníky v Ledči. Vždycky, když se šli ostatní kluci připravovat do sprch a házet na sebe tuny gelu a dvě tuny různých vůní, já hrál ještě fotbal s mladšíma táborníkama na škváře v domění, že když budu špinavej a spocenej nebudu muset na diskotéku. Bohužel tyhle diskotéky byly sice nepovinný, ale když někdo nepřišel měl pak celej zbytek táboru kratší večerku. Holky dopadly ještě hůř, ty dokonce nesměly odmítnou žádost kluka o tanec, což bylo, ale pro mě velký plus. No, šel jsem na diskotéku rovnou ze škvárovýho hřiště a fakt jsem se mezi převoněnýma klukama vyjímal. Pak přišla klučíčí volenka a já se rozeběhl samozřejmě k nejhezčí holce tábora, bohužel se mnou ještě tři další kluci, jednomu jsem stačil podrazit nohy ještě při běhu k samičce, ale další dva k ní doběhli se mnou. Vznikla tak situace, kterou bytostně nesnáším, totiž, když oxiduje kolem holky, kterou chci já, ještě nějakej jinej parchant. Okamažitě jsem s obouma vyvolal potyčku ve které jsem oba soky celkem slušně pohaněl. Bohužel nejkrásnější holka tábora mě řekla, že jsem ubožák a bylo po srandě, ale ani tyto krušné vzpomínky na mou tančírnu nezbránily, abych si tu filmovou tančírnu pořádně užil. Úmění v kombinaci s originalitou totiž málo kdy dokážu odolat, ale vždycky umím ocenit ! Sledovat tančírnu je skvělý zážitek mnohem, mnohem lepší než ten můj na táboře v Ledči.(8.8.2008)

Neuvěřitelný film , nepadne tam ani slovo a přesto sem zírala bez dechu celých 109 minut. Historie vyjádřená tancem , opravdu dobré.(8.4.2005)

Historie - hudba - tanec - divadlo - film... . . . Doslova šarmantní kvintesence půlstoletí francouzské (ale vlastně i jakési všeevropské) kulturně společenské zkušenosti a lidských typů, povah a emocí v necelých dvou hodinách nadčasově symbolické, bezslovně doslovné, brilantně pantomimické panoptikálně artistní hříčky... . . . G e n i á l n í ! ! ! . . . Nač více slov... ;-o(26.11.2005)

Krásná čistá věc, aneb jak na parketu jedné tančírny popsat celé moderní dějiny, pohrát si s neustále se opakujícími archetypy, popsal sílu hudby a význam tance a nakonec se vysmát moderní zdegenerované společnosti... Jediná výtka je k délce... Krátil bych...(3.11.2010)

O síle vyprávění filmovým obrazem...(19.10.2009)

Artová záležitost pro fajnšmekry, kteří si dokážou vychutnat film beze slov, navíc odehrávající se v jediné místnosti, kde jen dekorace a převleky herců spolu s jejich mimikou připomínají měnící se společenskou atmosféru a ubíhající desetiletí. Divák může sledovat 30. léta a období levicové koalice proti francouzským fašistům, porážku Francie a následnou okupaci, osvobození Američany, příchod rockenrollu a uvolněné atmosféry bohatnoucí konzumní společnosti, koloniální války, nástup rasismu a mnohé jiné. Snímek je náročnější na pozornost a vyžaduje cit pro tuhle pozoruhodnou hru s divákovou fantazií. Celkový dojem: 90 %.(30.5.2011)

Humor, který mě baví.(21.1.2016)

Á dva tři - skvělý dva tři, á dva tři - film dva tři.(8.3.2012)

Naprostý meister stick. Bylo by jalové cokoliv popisovat, vyzdvihovat, zdůrazňovat. Je to naprosto ojedinělé dílo svého druhu, které je nutno vidět, aby mohlo být doceněno.(4.7.2011)

• WANDRWALL

Vhodné asi pro zasvěcenější, co mají k tomuhle druhu prezentace tance blízko.(11.11.2010)

• nascendi

Mimoriadne náročný film. Musel som vynaložiť veľké úsilie pri zisťovaní, čím zaujal ostatných, spravidla nadšených, divákov. Aj tak som to nezistil. Moja nechápavosť však nemá nič spoločné s tým, že sám tancujem iba v spoločensky nevyhnutných prípadoch, a aj to nerád. Neprekážala mi ani absencia slov, veď v kreslených vtipoch mi takisto neprekáža. Aj hudbu z filmu poznám. Len stále nechápem, čím ma mala táto hudobno-tanečná prechádzka niekoľkými desaťročiami, sprostredkovaná bizarnými postavičkami, nadchnúť. A na precítenie "intenzívneho pocitu ubiehajúceho času", ako sa o ňom píše v upútavke, nepotrebujem v mojom veku žiaden film.(6.11.2009)

I když je Tančírna nezpochybnitelně inspirována snímkem Jedni a druzí, jde naprosto vlastní cestou, cestou plnou nápadů a holdu síle filmového vyprávění. Kdo nerozliší jednotlivé epizody podle hudebního motivu, může se orientovat dle oděvu a chování postav. /// Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(11.4.2015)

Celý čas som nevedela spustiť oči z prítomných hercov a z toho, čo celý čas predvádzali. Originálny prierez históriou, kde ani tak nešlo o tanec. Skvelé! (Filmová výzva 2016 - hanagi) a Videné v rámci Season Challenge Tour vol. 2 (11.11.2016)

V hlavnej úlohe je predovšetkým hudba a tanec. Na pozadí historických udalostí sme svedkami malých príbehov "tanečníkov" v rozpatí desiatok rokov. Je neuveriteľné, že to trvalo toľko rokov, aby som sa v tomuto filmu dostal.(6.1.2017)

Bezeslovný, nostalgií prodchnutý film, který na závěr dokazuje, jak se s léty některé věci nemění.(22.9.2009)

Je to taková mozaika, zachycující vývoj tance, hudby, módy, dějin i nálad ve společnosti v kostce. Forma bez dialogů klade obrovské nároky na scénář, kterej je v pravdě geniální a stylem kopíruje vizuální stránku filmů té které doby. Na ploše jedné písně Scola dokázal zachytit tolik detailů i vykreslit osudy tanečníků, že mě to až do konce filmu nepřestávalo překvapovat. Prostě se tam na mnoha úrovních pořád něco děje, i když herci jen tancují. Nejvíc mě pobavila diskotéka na konci :-) Naprostej vrchol nevkusu ve všech ohledech. Jen mě mrzí, že jsem moc nechytal souvislosti, protože historie není mou silnou stránkou. To je jedinej důvod, proč u mě tančírna nedosáhla na pátou hvězdičku. A ještě poznámka na závěr. Tančírna není muzikál, ale hudební film.(19.10.2009)

• ARI50

Co to mělo byt čt ze svojí nudnou show bože utrpení.(9.10.2018)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 3.11.1989 (2.1.2012)(2.1.2012)

Trochu náročnější na sledování, ale úžasné. A nejsmutnější je tančírna, ve které se netančí.(23.1.2016)

<< předchozí 1 2 3 4 5