poster

Sama

 • angličtina

  Alone

Dokumentární / Drama

Česko, 2017, 64 min

Režie:

Otakar Faifr

Scénář:

Otakar Faifr

Kamera:

Otakar Faifr
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (18)

 • xxmartinxx
  ***

  Luba Skořepová hodinu telefonuje. Vlastně je překvapivé, že to dává smysl a ten film říká celkem sugestivně to, co chce.(29.12.2017)

 • troufalka
  ****

  Jak to mám ve zvyku, před filmem si nic nezjišťuji. Nic jsem předem nečetla a posadila se do sedadla s tím, že se dívám na dokument o Lubě Skořepové. Obsah mě poněkud zaskočil, chvíli trvalo, než jsem pochopila, že to byl záměr. Pro někoho to může být škojící, pro jiného hodně pravdivá výpověď o konci člověka, zde umocněná skutečností, že jde o známou herečku. Kdo chce zavírat oči, může odejít ze sálu nebo vypnout televizi.(22.9.2017)

 • Pepinec
  ***

  V hlavě se mi mrcasí slova jako originální, smutné, úsměvné, trapné i potřebné. Žádný souvis to ale zatím nemá, na mě tenhle dokument zapůsobil jako nudle s mákem; vůbec netuším, co jsem to právě pozřel a jaký to pro mě má význam. Ani paní Skořepová mě nepřesvědčila o tom, že je život černobílý. Uvidíme, co budu říkat za 63 let.(7.11.2017)

 • Slarque
  ****

  Divácky nepříjemné nakouknutí do oblasti samoty starého člověka. Úvodní blesky fotografů při derniéře v Národním divadle ostře kontrastují s reálným nezájmem kohokoli o starou herečku. A přesně tento stav nám režisér dává nahlédnout omezením natáčecího prostoru pouze na její byt.(5.1.2019)

 • Marthos
  ****

  Zhruba hodinový monolog Luby Skořepové, dvaadevadesátileté herečky, která nedokáže být sama a vyhledává každou, byť sebemenší příležitost, jak znovu přesvědčit o svém talentu, o tom, že ještě má co nabídnout a čím překvapit. Filmová kamera se v tomto až neobvykle osobním, intimním pohledu stala svědkem zoufalého zápolení s časem, s neúprosným stářím. Ještě dlouho po skončení zůstává v paměti tísnivý pocit, že lidský život je tak neudržitelně křehký.(31.3.2020)

 • Marze
  ****

  Není to dokumentární portrét, lale „hraná“ role umělkyně. Monodrama. Osamělá herečka, kterou nikdo nepotřebuje. Ljuba tím chtěla upozornit na osamělost stáří. V telefonních hovorech střídá mazlivost, vemlouvavost, neodbytnost, citové vydírání „Máte nějaký nový texty?“. A kolegyni, se kterou zkouší, lichotí „Hezky to děláš“, načež si soukromě uleví: „Baba jedna! Je to mrcha, průměrná, já jsem lepší!“ Kameru si „v roli“ Skořepová pustila hodně blízko k tělu. Třebaže se situace zjevně aranžovaly, působí autenticky. Těká mezi nepořádkem své domácnosti, ztěžka kleká a vstává při vytírání podlahy, kuchtí na plynu podivné směsi a při mytí nádobí objeví, že na dně hrnce ještě něco zbylo – „Jéžiš, to je brouk“. Pro mě je snímek napínavý a archivní materiály zase novátorské. Jde z nich nostalgie mládí.(1.9.2020)

 • chelseaman22
  ***

  Sama je šíleně depresivním filmem o staré ženě, která překročením svého produktivního věku přestala zajímat své okolí, a přirozeně to špatně nese. Divák si během náhledu na tuto ženu říká, že kdyby sám dosáhl tohoto bodu, raději by svlažil hrdlo čističem na WC. 59 %(27.1.2020)

 • sator
  ***

  Neschopnost odejít, neschopnost být sama...být sám a starý není pro sraby... Ale mnoho se o herečce nedozvíte...(3.1.2019)

 • honajz2
  *****

  Film o stáří. A pořádně naturalisticky, bez žádného ulehčování. Jako jo, dalo by se polemizovat, jestli "zápletka" byla podle reality, co jsem ale hledal, tak Luba Skořepová opravdu napsala v roce 2011 (v 88 letech!) divadelní hru, která se skutečně odehrála a opravdu v ní hrají jen dvě ženy, včetně ní samotné, což teda klobouk dolů. Ovšem to hlavní, co chtěl dokument říct, je to, že člověk by neměl na příbuzné ve stáří zapomínat a že to stáří rozhodně není příjemná záležitost, obzvlášť, když jste sami a svět na vás téměř zapomněl. Luba Skořepová chce i přes svůj věk pořád hrát, ale všechno je to v tomhle věku těžší a těžší. Hlavně ale ten film ukazuje realitu stárnutí, a to v každé scéně, v každém detailu (když třeba Luba Skořepová vezme mobil do ruky a drží ho obráceně, atd., těch scén je fakt mnoho) a i když se to celé odehrává jen v jednom bytě, i tak to ani na moment nenudí a má to neskutečnou sílu (a kdyby to celé skončilo nějakým záznamem z představení a pohledem na to, kolik diváků přišlo, tak by mě to asi emočně odrovnalo, ať by to skončilo jakkoli...). Možná jen té hudby mohlo být míň, ale jinak nemám nic, co bych vytýkal. Překvapivě dost silný dokument se sympatickou stopáží a asi je to i nejsilnější český dokument, jaký jsem kdy viděl. Btw, skvělej plakát. 5*(19.2.2020)

 • rivah
  ***

  Na konci režisérka uvádí, že film si sama herečka přála, aby upozornila na osamělost ve stáří. Smutná podívaná.(22.11.2020)

 • Hrabovo
  ***

  Luba Skořepová sice souhlasila s natočením dokumentu a snad i viděla produkt sestříhaný, nicméně se nemohu ubránit dojmu, že bylo zneužito její situace staré opuštěné herečky, která se zoufale snaží dál žít prací, že jsme se spolu s autorem dokumentu vloupali do její vnitřní i vnější nouze. Že se jaksi nepatří nakukovat jí do nemytých hrnců, nepořádku bytu, ťapkání v jedné ponožce. Být odhalena do vnitřní i vnější nahoty, abychom viděli, že stáří může být prožíváno jako smutné a lítostivé???(12.1.2019)

 • pájap
  **

  Protivná baba(4.1.2019)

 • Hanka_M
  ****

  Výborný dokument s bezva nápadem, jak celý portrét uchopit. Přitom taková maličkost a vystačí na hodinový dokument. Je to pravdivé a naprosto přítomné. I kdyby tam byla jakákoliv jiná herečka, nebo vůbec žena, poselství dokumentu je jasné a výsledek povedený. Těším se až poběží v ČT!(14.10.2017)

 • Benigni
  ****

  Dramaturgicky zcela vyvážený dokument bez hluchých míst a s jasným posláním. Pointa skvělá a společenský dopad větší, než celovečerní hraný film. Kratší stopáž sympatická, práce s kamerou velmi naturalistická, jakoby připomínala homevideo neobyčejného životního svědectví. Skvělý počin s báječnou hlavní představitelkou. Jistě si zaslouží nominaci. Žádné umění nebylo potřeba.(23.10.2017)

 • verunecek
  ***

  to ze je to o staří to všichni víme, ale je to hlavně o vrtochách staré dámy, ktera je slavná herečka, jako mlada si prý vysnila ze bude jednou sama a bude si moct delat co bude chtit...no tak se ji to na stara kolena vyplnilo, ale mozna se ani moc nedivim proč, v jejim byte to vypada jako nekde na skladcea smrdi to uz ze záběrů, hrůza... nikde pro ni nemaji roli a ona nema peníze na zaplaceni podnajmu... nema děti, jen nejakeho synovce ktery se s ni vyfotil na jeji smrtelne posteli a fotky prodal do bulvaru, hyenismus:-/ film bych přirovnala k dílu lesk a bída kurtizán, ale v tomto pripade je to lesk a bída herečky. Tak dopadne zivot v osamoceni, kdyz mela slavu, jako by se upsala dablu a za ten nadherny zivot, se pak trapi sama... film je to smutny, někdy trapný, děsivý, a někdy i odsuzující...a zároveň si říkám byl to scénář-fikce, nebo pravda...?(2.1.2019)

 • Takaru
  ***

  Pro celkové vyznění dokumentu bych potřeboval nahlédnout tak trochu za kameru, respektive do mysli scénáristovi, a stejně tak paní Skořepové. Nejsem si totiž vůbec jistý, jak moc je film zinscenovaný nebo jestli je zcela syrový, spontánní, především ze strany hlavní protagonistky. Ať tak nebo tak, nepříliš veselá podivaná na to, jak někteří lidé odchází z našeho světa opuštění a osamělí. To je totiž něco, co se naší společnosti stále nedaří efektivně, zároveň ale také citlivě a důstojně řešit. A bohužel někdy mám i silně nepříjemný pocit, že se o to v podstatě ani nesnažíme. V tomto ohledu je nejdůležitější začít sám u sebe a svých blízkých. 70%(5.1.2019)

 • benedikt28
  **

  Dvě za Lubu, jinak děs!!! Největší zklamání je, když asi po půl hodině prokoukneš, že je to celé zinscenované a žádné představení se ve skutečnosti nechystá...(5.1.2019)

 • farinelli77
  ****

  Česká televize se opravdu vytáhla! Nenašla pro tento očekávaný dokument, a zároveň rozloučení s paní Ljubou, lepší čas než den po Novém roce v půl čtvrté, kdy je většina lidí ještě v práci. Bravo! Na můj dotaz mi odpověděla, že kdo ho chtěl vidět, mohl si ho dva týdny zdarma přehrát na jejich webu... (WTF?!) Zřejmě nové praktiky v ČT... Na prime time mají nárok již jen vybrané "celebrity".(13.1.2019)