Spoorloos

• Francie L'Homme qui voulait savoir (více)

Mladý zamilovaný párik z Holandska, Rex a Saskia, sa rozhodne stráviť svoju dovolenku vo Francúzsku. Obyčajná cesta autom sa však zmení v peklo v momente, keď dvojica po prekročení francúzskych hraníc zastane na miestnej benzínovej pumpe. Saskia odbehla po občerstvenie, ale späť sa už nevrátila. Zúfalý Rex sa snaží chytiť každej maličkosti, ale nič nevedie k úspechu. No nevzdáva sa. Po Saskii pátra aj po nekonečných troch rokoch. Na všetko bude mať možno odpoveď Raymond Lemorne. Muž, ktorý stojí za tajomným únosom. Je Rex pripravený prijať desivú pravdu? (Tomco)

J*A*S*M

Zajímavý a velice "evropský" dramatický thriller. Jediný závažný problém jsem měl s nemastnými, neslanými herci a jejich rolemi. Ty postavy se mi prostě zdají divně napsané - což je ale ve starších evropských temně laděných filmech naprosto běžným jevem. O normálního člověka v nich nezakopnete. Režisér si dost pohrává s atmosférou (chvilku moc dobrá, pak se něco stane, a je pryč), místo toho, aby se zapracovalo na svižnosti snímku, tvoří se radši postavám pochybná psychologie... Nemůžu říct, že by mi to vyloženě sedlo. 7/10 ()

Pohrobek

Bohužel jsem tenhle mrazivý thriller zhlédl až po jeho známějším americkém remaku Záhadné zmizení s Bridgesem a Sutherlandem, takže jsem věděl, o co asi tak půjde - stejně se však jedná o čistší, stylovější a atmosféričtější záležitost než remake samotného Sluizera. ()

emma53

George už si tě nedám, protože tohle mně úplně stačilo . Šla jsem do Spoorloos s tím, že je mysteriózní, ale ne takhle utahaný, kde jsem si stihla pomalu udělat všechny domácí práce a s naprosto nesympatickými herci, pouze s jedinou, která zmizí hned na začátku. Chybělo tomu snad všechno, co bych od takového filmu normálně očekávala a ani mě tím pádem neláká vidět remake. Škoda, ale já dneska nad dvojku nepůjdu ani omylem. ()

movie

Hodně originální euro-thriller. Z mnoha scén by se dalo vytěžit mnohem víc, třeba scéna z benzínky by mohla být mnohem klasutrofobičtější atd. Gene Bervoets je asi to nejlepší, co SPOORLOOS nabízí herecky (v mnoha momentech se mi vybavilo JCVD) a za nekompromisní konec dávám o jednu hvězdičku navíc. ()

EdaS

Nenápadné, ale silně zneklidňující drama (moc thrilleru či hororu jsem tam fakt nenašel) o ztrátě blízké osoby a vyrovnávání se s tím na straně jedné a pohled na překvapivě obyčejný život "takového normálního" vraha na straně druhé. ()

dobytek

Pěkná ukázka toho, jak se dá film zkurvit tim, že se "obohatí" o hollywoodskej konec. Remake jsem už viděl, takže jsem dopředu věděl, co se bude odehrávat a chvílema jsem se i trochu nudil. On je totiž remake prakticky doslovná kopie. Opravdu jsem nečekal, že si filmy budou tak strašně podobný i v naprostejch detailech. Takže jestli jste už viděli známější remake, tak vám originál nachystá překvapení až úplně na konci. Tenhle film teda doporučuju hlavně lidem, co remake neviděli. ()

Shit

Já mam vždycky problém s tim, že když vidim jako první remake a až poté původní film, tak ten původní, i když je třeba líp natočnej, se mi už tolik nelíbí a to je problém i u Vanishing, neustále jsem měl před očima daleko svižnější reamke s vynikajícím Bridgesem a tohle mi už nepřišlo nikterak napinavý a Gene Bervoets oproti Bridgesovi mi přišel poloviční. Nicméně tohle potěší alespoň jiným koncem a takovou realistickou atmosférou ()

Morien

(1001) Mám ráda, jak už se tak mezi námi perverty říká, příběhy ze života. Ještě, že se cizí jazyky, zejména germánské a románské, učím sledováním filmů doma na gauči a ne putováním po autentických místech. Pouze jednomu jazyku jsem se na učila místně, ale také jsem se mu musela rychle odnaučit, protože už mi nebude znovu dopřán. Ale to jsem trochu odbočila od tématu. JÁ TEN FILM ŽERU! A protože už teď umím psát srdíčka do komentářů, tak až takhle: ♥♥♥ ()

choze

Thrillerem bych to úplně nenazýval, protože tu prakticky absentují napínavé situace, spíš mysteriózním dramatem, kde celou dobu visí ve vzduchu otázka/záhada, co se stalo, a hrdina je pro odpověď ochoten obětovat vše. A spolu s hrdinou sledujeme i člověka, který jednoduchou odpověď celou dobu zná... Atmosféru to místy má, výraznou koncovku taky, ale že by mě to nějak extra bavilo nebo sejmulo se říct nedá. Ale zvláštní film to je. ()

Kryšpín

Začínám si všímat, že Nizozemsko má výborné režiséry, které by si zasloužili zůstat v podvědomí diváků. George Sluizer, původně dokumentarista narežíroval perfektní silniční thriller, který stojí fakticky za to. ()

TheRaven

Jeden z mála vzácných příkladů, kdy originál zaostává za remakem. Herecky, atmosférou, plností děje. A lepší závěr ve Spoorloos už celkový dojem nezachrání. ()

Radko

Po pozretí ma napadla pesnička Vráťu Brabenca, kde spieva: "Občane, přišli jsme Ti uříznout hlavu. Jsme slušný lidi, tátové vod rodin, máme doporučení, iks let v diplomatickejch službách...". A asi tak ako daná pieseň, ma oslovil aj taký trochu nasilu artový psycháč, pracujúci s jednoduchou príhodou a dumavo-dlhoročným odhaľovaním pozadia jej príčin a následkov. Čiže tak celkom fajn, ale nie úplne. ()

*CARNIFEX*

Zásadný problém nastal hneď v úvode, kedy je dokonale potlačená veškerá logika konania postáv. Od tohto momentu som sa už viezol na vlne, ktorú mi ani omylom nebolo zapotreby, pričom čím viac išiel snímok príbehovo vpred, tým viac mi prišiel absurdnejší. Neviem, prišlo mi to celé dejovo úplne “jebnuté” .. ()

filmfanouch

Nizozemský thriller Spoorloos z roku 1988 je adaptací románu The Golden Egg od Tima Krabbého. Jde o jeden z těch filmů, který je tak trochu zastíněn americkou předělávkou, která vznikla v roce 1993 a zahráli si v ní Jeff Bridges a Kiefer Sutherland a to i přesto, že kvality americké předělávky nejsou všeobecně kdovíjak přijaté velmi kladně. Je to škoda, protože původní Spoorloos za pozornost určitě stojí.   Režisér a scenárista filmu George Sluizer se k Krabbému románu dostal původním Krabbéovým povoláním novináře, který se specializoval především na články o tvorbě filmů v USA. Sam Krabbé se scénáře chopil společně se Sluizerem a i přes lehké konflikty ohledně vedení vyprávění společně sepsali scénář, který se od knižní předlohy liší ve dvou zásadních faktorech, jinak ovšem díky Krabbéově spoluúčasti víceméně věrná adaptace. A především skutečně povedený thriller.   Spoorloos nestaví na tajemnu identity pachatele hlavního zločiny. Velmi rychle vlastně odhalí všechny karty a postavě únosce se věnuje a vykresluje jí. Celkově má Spoorloos výraznou a nezvyklou strukturu vyprávění a i přes zdánlivé odkrytí všech trumfů dokáže za pochodu nadále budovat atmosféru a v závěru přijít s vynikajícím vyvrcholením.   Spoorloos rozhodně není nepředvídatelná záležitost. I kvůli rychlému odkrytí trumfů vlastně nedokáže šokovat naplno a o mysteriózní atmosféru přeci jen tak trochu překáží. Což ovšem neshazuje fakt, že v rámci toho filmu napětí skutečně funguje a konec skutečně dokáže vyvolat pocity děsu. V průběhu se ze Spoorloos čím dál tím více stává děsivá sonda do duše sériového vraha, která hodně těží též z fantastického střihu Sluizera a Lin Friedman.   Atmosférické, silně zneklidňující a především skutečně působivé. Sluizerovo Spoorloos je neprávem zapadlý thriller, který je minimálně zajímavou sondou. Celé je to rozhodně velmi kvalitní a i přes pár výhrad jde o ukázku toho, že i v Nizozemsku vznikají skutečně zajímavé věci...... ()

pornogrind

Komentář může obsahovat spoiler. Tak mám za sebou další filmovej počin kterej byl uveden v knize 101 hororů které musíte vidět než zemřete.  A i tentokrát dost dobře nechápu proč byl tenhle film do knihy zařazen. Za mě byl snímek pomalej, utahanej, unylej, bez napětí, bez atmosféry a neoslovily mě ani herecký výkony. Navíc jestli tohle má být šokující konec, tak nevím. Každýmu přece muselo být hned jasný že je Saskie mrtvá. NE, tohle je prostě hodně slabý.V podstatě to u mě nevyvolalo sebemenší emoce. ()

Goldbeater

Po dlouhé době se mi stal Spoorloos filmem, po jehož zhlédnutí jsem zůstal sedět s otevřenými ústy. Jde o velice zvláštně natočený thriller, který zapůsobí hlavně svým rafinovaným scénářem a ponurou atmosférou, která je zčásti budována výbornou hudbou a zvláštně osamělými evropskými lokacemi. Perlou filmu je hlavně skvěle napsaná postava psychopatického Raymonda Lemorna, kterého si zahrál Bernard - Pierre Donnadieu a kterému Jeff Bridges docela šlape v americkém remaku na paty, i když originál je nedostižný. Ačkoli film plyne zdánlivě nevinně a pomalu, závěr by se dal přirovnat k jedné z největších nočních můr stříbrného plátna. Kdyby jen Lemorne nesmrkal. ()

Anderton

Holandský triler, zaradený medzi sto najdôležitejších hororov histórie (prečo zrovna hororov?) je zaujímavý tým, že divák sa počas jeho deja zaoberá motívmi a psychológiou dvoch hlavných postáv a snahou o ich pochopenie. Je to príjemná zmena oproti kriminálnej šablóne, keď môže byť motív známy, alebo máme viacerých podozrivých a po zvyšok deja hľadáme vraha, poprípade obeť zločinu. Aj keď sa nám tieto motívy podarí odhaliť, nie je jednoduché ich pochopiť, ale potom nútia diváka sa zamyslieť nad tým, čo by robili najmä v prípade hlavnej postavy oni (dúfam, že s tou zápornou sa nikto nestotožnil). Záporná postava je ale zaujímavejšia, dozvedáme sa o nej postupne útržkovité informácie a rozmýšlame, ktoré z nich môžu mať s jeho činmi niečo spoločné a kde pramení jej sociopatizmus. Príbeh je výborne vypointovaný, dá zmysel niektorým motívom, ktoré sa v priebehu deja objavia a divák nemá na konci pocit, že by bolo vo filme niečo zbytočne naviac. Film o tom, čo je v živote skutočne dôležité a ako hlboko sa môže zavŕtať chrobák v hlave. ()