Mafie

Bezúhonný vrah

Goodbye Kiss, The

Krimi

Itálie, 2006, 107 min

Od Mafie jsem nečekala prakticky nic, možná něco jako tradičního prostě s "rodinou" a tak, ale ten název samotný "Mafie" trošku klame. Hlavní hrdina filmu, Giorgio, není žádný Tony Montana a není to ani žádný Jacques Mesrine a vůbec není to nikdo podstatný, za to je ale vyčůranej jak díra do sněhu, jenže stejně vyčůranej je i policejní komisař Anedda, který ho donutí aby mu Giorgio dělal informátora. To je tak v kostce začátek filmu, protože první půlhodina je zmateně táhlá a bezcílná, i když semtam rozjíždí nějaké klasické gangsterské motivy, ale nikdy je nedotáhne do konce, takže se film opravdu stává pořádným filmem až někdy od 35. minuty což zrovna na zábavě nepřidá. A od té 35. minuty to má zase dvě rozdílné poloviny :). Ta první je napínavá a ta druhá je taková podivně padlá na hlavu. Vůbec celá hlavní postava je takovej prostě šmejd a na tom stojí všechny tři třetiny filmu. Giorgio prostě není sympaťák, i když se tak může tvářit a nedovedu si představit kdo by s ním na konci filmu ještě mohl sympatizovat nebo jako vůbec mít pochopení pro jeho motivy. Ne že by byly nějak děsně tajemné, na to Giorgio zas tak chytrej není, ale prostě celé jeho chování je odsouzeníhodné a poslední scéna je jak cynicky černohumorná facka všem slušným lidem :), ale na druhou stranu to bohužel není nic odtrženého od té opravdové reality. Každopádně první třetina mimózní, druhá napínavá a třetí s nějakou závěrečnou myšlenkou ale jinak docela nuda. Prostě neucelené a tak nějak bezcílné a pokud chtěl autor divákům sdělit jen to co jim pověděl tou poslední scénou, tak to šlo udělat i líp.(21.2.2011)

Vždy som veľmi potešený, keď zistím, že po rizikovom vybratí filmu nemusím ten výber ľutovať. Takisto aj pri tomto filme s nič neevokujúcim a plytkým názvom sa mi dostal nakoniec do rúk kvalitný snímok z gangsterského prostredia od zručnej talianskej produkcie. Vidno, kde majú mafiánske praktiky svoje korene. Dochádza aj ku konfrontovaniu s americkou formou zobrazenia podsvetia a musím povedať, že pokiaľ by sa v takom veľkom objeme točilo v európskych pomeroch, bol by som viac spokojný. Príbeh prakticky neprináša nijaké inovatívne náhľady na túto stranu mince, o to viac sú reálnejší herci a tým aj celkový príbeh. 75%.(29.11.2007)

Celý jsem to čekal naprosto jiný a on z toho byl guláš a to doslova.Přesto nevím proč,ale právě proto,že to bylo takhle natočený,tak to mělo příchuť v pravdě zajímavou.Scenář nedokáže držet při sobě,jakoby režisér chtěl natočit svojí vizi,ale nevěděl jak se hejbnout z místa.Což vo to,postavy jsou tu skvělé a samozřejmě Placido je už záruka.Jako chlapa určitě upoutala Isabella Ferrari.No asi takhle.O mafii to tak úplně není,ale dá se to tak nazvat.On doopravdy ten začátek se zbytečně kouše do zadele,než konečně oba hlavní aktéři dostanou a hlavně Placido svůj prostor.Najednou ta nezávislá chemie jak nejde úplně na ruku,tak má něco do sebe.Celkově je zde prostě jakýsi rukopis,jak je film natočen.Trochu zvyku ve střizích a je člověk jako doma,nic co by mě hrozně štvalo.Bohužel místama děj vážně trčí ve směsi zbytečné a konec je fakt zabitej,ale doslova.Jsem tedy ještě neviděl aby romantika končila v konci filmu.Bohužel tenhle nepořádek se mohl udělat mnohem lépe a nějaká posloupnost děje by určitě neškodila,jinak spokojen na horší čtýřu.(20.7.2017)

• farmnf

Shakeus to vystihl. Úplně špatné to není, není to ale dobré a vlastně proč se na to koukat. žádné poselství to nenese, jen popis situace jednoho zkurveného hajzla, který se ničeho neštítí. Pak popis situace druhého zkurveného hajzla, který je ještě zkurvenější než ten hajzl první. K čemu takový film? Hajzlů mám kolem sebe habaděj, zatím nikoho nezabili, ne proto, že jsou to menší hajzlové ale proto, že jsou zbabělí.(15.12.2011)

FIlm o tom, že hajzel ostane vždy len hajzlom...Michele Soavi mi utkvel v pamäti ako tvorca Delirie - tak trochu (dosť) úchylného slasheru, ktorý si človek pamätá aj po rokoch. Tento krát sa vydal serióznejšou cestou a podarilo sa mu natočiť až prekvapujúco realisitckú a občas riadne drsnú krimi drámu, ktorá sa neserie a politická korektnosť je jej ukradnutá. Každá postava je tu vlastne prototypom anti-hrdinu, s veľmi pekne a zaujímavo vykreslenými charaktermi. Všetko funguje ako má a to aj po formálnej stránke, Soavi sa pohral aj s kamerovými filtrami, všetko účelne a v prospech deja. Príjemné prekvapenie... Btw, netreba sa nechať odradiť/zlákať absolútne debilným názvom filmu v češtine/slovenčine.(21.11.2010)