V Číně jedí psy

V Číne jedia psov

In China They Eat Dogs

Akční / Komedie / Krimi

Dánsko, 1999, 91 min

Bankovní úředník Arvid se stane svědkem přepadení, a shodou náhod se mu podaří lupiče zneškodnit. Druhý den jej navštíví manželka lupiče, a oznámí mu, že ukradené peníze měly být na adopci, protože se jim nedaří počít dítě. Arvid se rozhodne jim pomoci, a proto přemluví svého bratra Harald, bývalého kriminálníka, o pomoc s krádeží peněz i osvobození lupiče z vězení. Harald ještě do celé akce zapojí tři spolupracovníky z restaurace, kterou vlastní a společně vymyslí odvážný plán. Ne vždy ale vše vychází tak jak je naplánováno... Není to tak dávno, co jsem se tu rozepisoval o severské kinematografii, a je zde další podobný případ - tentokrát z dánských filmových vod. Film mne nalákal už docela zajímavým (byť nesouvisejícím) názvem, ale jsem tomu rád, protože jsem se skvěle bavil skoro od první minuty, až do závěrečných vteřin (samotný, trochu mysteriózní závěr mne možná pobavil daleko více, než zbytek filmu). Spousta černého humoru (semtam leckdy až na hraně), hlavně ve scénách s pomocným kuchařem Vukem, jehož skonání nakonec nastartuje krvavou řež ke konci filmu. Pár výtek bych měl k hereckému obsazení - neb hlavní hrdina vypadá, že by ani mouše neublížil, a pak mi trochu neseděli představitelé ruské mafie, ale kdo je dokonalý, nechť hodí kamenem, že ano...(28.12.2013)

Všude jsem četl, že se mám těšit na brutálním humorem nabitou komedii..a ono nic. Teda prvních dvacet minut nic..ale pak to přišlo! :) Je opravdu morbidní smát se z plna hrdla tomu, že někoho zastřelí..stydím se..přesto si stojím za svým! Nebýt již zmiňovaného pomalejšího začátku, tak by hvězdiček bylo pět.(26.1.2006)

• Morloth

Pro mne osobně velké zklamání. Krom toho, že film nabízí příjemnou dávku bizarní absurdity, mne nikterak neoslovil. Po herecké stránce nikterak chytlavé, po té filmařské hodně nízkorozpočtové (což mínus není), ale často zbytečně amatérské (i když výbuchy automobilů mne bavily). Co mi na snímku nejvíce vadilo byla absence výraznějšího tempa a značná absence humoru.(9.5.2010)

"Smrt k zblití." Výborná dánska tragikomická gangsterka, plná čierneho humoru o tom, ako môže hrdinstvo niekedy poriadne zavariť. Parádne vtipy a hlášky, Kim Bodnia a jeho drsný kukuč správneho badguya (vlastne by sa to dalo brať ako humornejšia verzia Refnovho Pushera, ale Olsen s Jensenom sa netaja inšpiráciou aj z filmov Q.T.), over-the-top akciu a typický severský realistický feeling. Všetko korunuje geniálny záver, v ktorom akcia aj humor dosahujú vrchol. Len škoda, že celok je miestami tak suchý. 80%(12.5.2014)

Všechny přátele čtyřnohých štěkajících chlupáčů bych chtěla ubezpečit, že žádní psí miláčkové určení ke konzumaci na jakýkoli způsob se v tomhle pozoruhodném snímku nevyskytují. Zato je tady v hojné míře přítomen nesmělý a citlivý bankovní úředník s osobitým smyslem pro spravedlnost, který se - patrně pod tíhou rozchodu s přítelkyní - rozhodne, že bude konat "správné věci" ... nebo dobré skutky, chcete-li. Na(ne)štěstí má zkušeného a světa znalého bratra, který mu zcela nezištně pomáhá. A jak je známo, i docela maličký kamínek může dát do pohybu ohromnou ničivou lavinu, která s sebou bere všechno, co se jí postaví do cesty. Poněkud brutální černá komedie se skvělou (a svým způsobem taktéž brutální) pointou, určená zejména pro otrlejší jedince.(10.8.2010)