Dopis do Ameriky

Bulharsko / Nizozemsko / Maďarsko, 2001, 90 min

Rossitsa Valkanova

Scénografie:

Kes Bonnet

Krásný poetický film o střetu dvou světů. Rozhodně lepší než Cesta z města - která byla v mnoha místech vyumělkovaně vtipná. Tento film mě vzal za srdce. Po shlédnutí sem měl chuť prodat všechen svůj majetek a jít bydlet do lesa. Opravdu krásný zážitek. Vřele doporučuji měštákům.(28.4.2004)

• d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 2001 - nominácia na Grand Prix des Amériques(18.2.2010)

Som rád, že som svojim hlasom mohol posunúť tento film do červenej kategórie. Naozaj poetické spracovanie, málo známej bulharskej kinematografie ako aj odľahlých kútov tejto príjemnej krajiny. Záverečná pieseň ma presvedčila o piatich hviezdičkách.(7.7.2009)

V dnešním moderním, přetechnizovaném světě to jen volá po návratu k tradicím. Hlavnímu hrdinovy Ivanovi (Phillip Avramov) se tato možnost nabízí v podobě anabáze při níž hledá původní text písně, která by mohla dle starých tradic pomoci jeho zraněnému kamarádovi Kamenovi (Peter Antonov). Ten odcestoval do Ameriky jakožto divadelní režisér. Původem pochází však z jedné zapadlé vesničky, kam se právě vydává Ivan. V tomto snímku, který má částěčně dokumentární charakter, se setkáme s dualitou dnešního světa. Moderní město, které se neliší od měst směrem na západ vs. starosvětská vesnička, kde čas se zastavil. Konfrontace několika světů a kultur: bulharského města (odkud pochází Ivan), bulharské vesničky (odkud pochází Kamen), americké megapole New Yorku (kde žije Kamen) a japonského ritu (v podobě Kamenova učitele). Nezáleží na rozdílnosti kultur, ale na schopnosti porozumění. Polodokumentární film jehož minimalismus pozitivně zaráží.(18.10.2015)