Když mi to babička pustila, čekal jsem nějakou shit komouškou komedii. Místo toho jsem dostal brilantně mrazivý thriller plný temnoty, mlhy a brilantní akce. Nikdy bych neřekl, že Karel Kachyňa něco takového natočil. Takže jsem byl hodně překvapený a hlavně vyjevený, když jsem viděl mladého Radovana Lukavského v roli takového mazáka, jakým byl v tomhle filmu. Říkám jen: škoda, že naše kinematografie nemá víc takových snímků. To bych se za ní pak nemusel tolik stydět.(20.3.2010)

• Enšpígl

Ano, souhlasím, že film je neskutečně kvalitně natočen. Zejména atmosféra neuvěřitelným způsobem pomáhá snímku na napětí a dramatičnosti. Skvělým způsobem zde zahrál zejména Radovan Lukavský a jeho pes. Po filmové stránce nemám naprosto žádný problém. Bohužel zcela jasně zde nejde jen o filmovou stránku. Ano, je pravda, že Král Šumavy pašoval do naší země agenty, ale když se řekne A, musí se říct i B. Tentýž Král Šumavy, totiž také pomohl mnoha českým občanům v cestě za svobodou při útěku z totalitního státu. A byla to právě pohraniční stráž, která střílela občany své vlastní země jako králíky, jen proto, že už dál nechtěli snášet komunistický teror, který neumožňoval lidem v Československu ani svobodně opustit vlastní zem. Z tohoto důvodu mě napínavá a dobrodružná óda na naše baječné a statečné pohraničníky na západní hranici Československa hoří jak papír politý benzinem.(22.3.2010)

Legendární strhující thriller s ponurou Šumavskou atmosférou a výtečnými hereckými výkony v čele s Radovanem Lukavským a Jiřím Valou. Film je sice trochu ideologicky zabravený, ovšem v žádném případě se nejedná o propagandu či překrucování hostorie (jako v případě "Majora Zemana"). Nejde ani o oslavu pohraničníků. Je tu pouze bláto, kulky a na obou stranách lidé, kteří se narodili na nešťastné planetě. 85%.(19.8.2005)

Hodnotím tento film odproštěn od jeho ideologické stránky (musím ještě podotknout, že i ta je zde jenom částečná. Když se člověk na film podívá pořádně, doba je v něm znázorněna jako drsná v depresivní šedi, což podle mě soudruhům příliš nenahrávlo). V tom případě musím objetivně říci, že je to mistrný kousek, který si pět hvězdiček rozhodně zaslouží. Opravdu nechápu zde některé hodnotitele. To nemáte trochu filmového vnímání? Podívejte se na některé snímky Bořivoje Zemana, či Jiřího Sequence, ať víte, co je propagandistickej či agitační film.(26.3.2008)

Černobílá kamera dotváří ponurost filmu. Pravdivý příběh o poválečném prostředí na hranicích odehrávající se na Šumavě. Drsné podnebí, drsní lidé. Převaděči proti pohraničníkům. Na Šumavě ( a nejen tam) byli převaděči v každé době. Každá doba měla své hrdiny. Ať už to byli pohraničníci, převaděči nebo lidi, co chtěli jít za svobodou. Karel Kachyňa předvedl výbornou práci. Radovan Lukavský je nezapomenutelný.(26.11.2008)

• - V době uvedení film zhlédly rekordní čtyři milióny diváků. (Silencia90)

• - V čase 52:07 si lze všimnout, že mrtvá postava v záběru, kdy jí padá hlava na bok, hýbe očima. (annasosanna)

• - Herečka Jiřina Švorcová, představitelka prodavačky Marie Rysové, měla s hercem Jiřím Valou, který si zahrál Karla Zemana, poměr. Pak jí ho ale přebrala její tehdejší nejlepší kamarádka herečka Jiřina Jirásková. (Lynette)