Yi bo la bing du

Hong Kong, 1996, 98 min

Herman Yau

Chun-Hung Mak

Jing Wong

Film, z ktorého sálajú tony zloby, nenávisti, skazenosti, extrémneho násilia a sexuálnej perverzie. Film, ktorý bohužiaľ nemožno odsúdiť čoby lacný provokatívny brak, pretože je sofistikovane napísaný, umne zrežírovaný, dynamicky zostrihaný, skvelo zahraný, nepredvídateľný a ani na sekundu nenudí. Dnes uznávaný herec Anthony Wong (INFERNAL AFFAIRS) tu dôveryhodne zahral absolútne zverského vraha a sexuálneho devianta, ktorý by nemal problém poliať benzínom a zapáliť malé dievčatko, ktorému práve pred očami zabil rodičov (úvodná scéna, nastolujúca climax pre ďalšie dianie). Snímka ho sprevádza čoby "natural born killera" a v jeho konaní prekračuje hranice tej najzvrhlejšej fantázie. Čo je však najhoršie, nijako zvlášť ho neglorifikuje ani nesúdi. Táto nestrannosť filmu, miestami skĺzajúca až ku 'komike' pre veľmi úzke publikum, je semeniskom tak intenzívneho chorobného feelingu, akým sa môže pýšiť len málo filmov. Autorovi tohto scenára by som sa veru vyhol na kilometre... Motív vírusu Eboly, ktorej sa náš "hrdina" stane nositeľom, prichádza na scénu až v druhej polovici a len umocňuje a prehlbuje stiesnenosť a hnusotu deprimovanej atmosféry. Striktne neodporúčam citlivejším a neskúseným divákom.(5.9.2005)

Pozoruhodná CAT III, v ktorej režisér Herman Yau znovu (a nie naposledy) vsadil všetko na svojho dvorného herca Anthonyho Wonga. A urobil dobre, nakoľko práve Wongov herecký výkon je nosným pilierom filmu. Jediné čo mi tu trochu prekážalo, boli občasné nevhodné snahy o odľahčenie príbehu a výkyvy v charaktere ústrednej postavy Kaia, ktorý niekedy pôsobil ako slabomyseľný kretén a inokedy naopak vykazoval známky inteligencie a rafinovanosti.(5.1.2018)

Dont Eat the "African" Burgers! Společně s Red to Kill za mě nejlepší Hongkongský Cat 3 shocker s nezapomenutelným Anthony Wongem, který zde předvádí opět neskutečně šílený, sick výkon!! Film je slušně krvavý, nepříjemně sledovatelný, znepokojivý a má výborný nápad, takhle má HK CAT 3 vypadat! Doporučuji. 75%(25.6.2014)

• Fr

„DOKTORE... ON A JÁ JSME DNESKA NAVŠTÍVILI KMEN. TI LIDÉ BYLI VELMI NEMOCNÍ, NĚKTEŘÍ UMŘELI HROZNOU SMRTÍ. MOHLI HO NAKAZIT?…“ /// Příběhově zvrácený, trhlý herecky a poplatný roku výroby. Tím myslím, že všem připadá normální, když si to dva dementi (jasně, vím, že maj bejt jako normální…) přiserou do Africký vísky, kde to „žije“ ebolou a kupujou vepře (prase, vole…). Nejlepší je, když ten pitomec začne píchat ebolou skolenou domorodou ženštinu (jasan, pudům neporučíš…). Těch keců a kreténismu! Dost se tady šuká (dejte děcka spát…) a taky (což je důležitější) vraždí. Příběh je trapnej, nebaví mě – spíš sere. Virus se šíří, ale vo to tady nejde. Jde vo toho idiota. Tož, taková trapárna… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nejlíp se udělám do svíčkový (pravý). 2.) Zjistím, proč nežrat ve žluťácký restauraci. 3.) Thx za titule ,,Hladass“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(11.5.2015)

Moje třetí setkání s "ultimou" hongkongského exploitation horroru a naprosto excelentním hercem Anthony Wongem. Pvní setkání, které mne totálně uzemnilo byl film The Untold Story, druhým pak Love to Kill. Ebola byla třetí. Musím uznat, že po neskutečně šokujícím "The Untold Story" jsem čekal o něco větší nářez a v podstatě si trochu oddechl, když jsem od začátku filmu cítil, že tvůrci (stejní, kteří vytvořili o něco staršího "bratříčka" "Untold") zřejmě nezajdou tentokrát už tak daleko. Některé scény jsou z počátku podobné a skoro shodné, hlavně scény v restauraci. Každopádně ... Ebola si jde vlastním směrem a film mne mile překvapil, že není natolik tématicky a žánrově křížený. Anthony Wong ve všech svých třech extrémních brutálních filmech ztvárnil psychopatické hovada a to tak excelentně, jako nikdy nikdo v historii filmu před ním ani po něm... Neuvěřitelné však je, že v každém filmu pojal svoji roli a osobnost maniaka úplně jinak. Takže tady se setkáváme s hnusným, slizským otloukánkem, který má IQ tak 80 a jeho hlášky prostě do filmu patří ... Ano, takoví lidé skutečně existují... Jeho role je excelentní a vyvážená. A stejně tak celý film, ačkoliv pro běžného diváka těžko stravitelný a odporný, je vypovídajícím dílkem o lidském zlu, perverzi a symbolika šíření zla v podobě nemoci ebola je zde neuvěřitelně geniálně nastavená. V této druhé části filmu jsem vzpomenul na výborný kultovní Cronenbergův RABID a pozdější například 28 týdnů .... Wongova postava šíří zlo, hnus a perverzi všemi možnými způsoby a na všech možných rovinách ... Podle mne má film svůj vypovídající význam, je excelentně zahraný (za tohle bych dal Wongovi Oscara...), má úžasnou atmosféru a geniální hudbu. Není zdaleka tolik samoúčelně násilný a šokující jako "The Untold Story", ovšem dokonalosti "Love to Kill" nedosahuje ... Srovnání těchto filmů se vyloženě nabízí, pokud člověk shlédne jeden, musí shlédnout i zbylé dva ... je to taková známá CAT III kategorie hongkongských úchyláren, něco jako trilogie, kde jednotlivé filmy spolu nemají naprosto nic společného, kromě excelujícího Wonga ... Film je pouze pro silné nervy a žaludky!!!(28.5.2008)

• - Veškeré vydané verze tohoto extrémně násilného a brutálního filmu prý byly v některých svých částech cenzory vystříhány. Údajně neexistuje oficiální verze, která by byla cenzory nedotčena. Film byl původně mnohem více násilný a brutální. Necenzurovanou verzi vlastní pouze režisér sám, ale má zakázáno ji kdekoliv produkovat... (Flipnic)