(2x) Zase jeden nádherný film Karla Kachyni, který nepostrádá osobitou poetiku, zajímavou uměleckou stylizaci (mimo jiné opět hra s barvama) i humor... aneb malá ukázka, že i z obyčejného rodinného příběhu lze udělat výborný film. Kouzlo tomu navíc dodává mladičká Jaroslava Schallerová (možná naše nejkrásnější herečka 70.let vůbec) a pěkné lidové písničky v podání Bukanýřů, zaranžované mírně do bigbítu, ve kterých vyznívá nádherný hlas Hanky Buštíkové.(5.2.2017)

• dobytek

Rozvedená matka má dceru, rozvedenej fotr má syna a tahle čtveřice se tak nějak spáruje. Vzhledem k tomu, že to natočil Kachyňa, mě docela překvapilo, že dceři nebylo 11 let a nedala to dohromady s tim fotrem. Kachyňa tentokrát svoje pedofilní choutky v sobě potlačil a do hlavní role obsadil docela pěknou týnejdžerku (J. Schallerová), což asi většina z nás normálnějších ocení víc, než ty Kachyňovy holčičky, co ještě nemaj ani prsa. Jinak ten film jsem nějak nepobral. Je to taková umělecká pičovina. Chvíli je to modrý, chvíli zelený, chvíli žlutý, pak černobílý, pak barevný. Pořád tam někdo má nějaký halucinace nebo co. A když tam Kaiser skáče na míči, vzpomněl jsem si na tohle. Jinak Kaiser má sice účes jako debil, ale i když to byl jeho debut, tak jako jeden z mála v celym filmu něco zahrál.(6.8.2011)

• vypravěč

Kachyňova Láska mě dávno zklamala, ale po létech oceňuji vedle půvabu její patiny ten místy výstižně vyjádřený "prudký a bezdůvodný běh / jakého je schopna jenom láska," jak to napsal Konstantin Biebl, "podél zazděných oken starého gotického domu / zachycená v křišťál na zpoceném čele / podél vlhkých a špinavých vrat / počmáraných hebrejštinou hrajících si dětí".(26.7.2016)

Úvodní úvaha o lásce - "Rozhodně nejsme generace Romeů a Julií spíše Hamletů..ale co s Ofélií?". Frustrující a všudypřítomná písnička Lásko bože lásko snad ve všech podobách a obměnách. Film zachránilo tehdejší osobité herectví Kaisera a Krause. Moc se mi líbila část, kde studenti gymnázia recitovali různé básně a promítali celkem zajímavé obrázky ve kterých barevnost hrála velikou roli. Dost mě pobavila scéna kde hopsají Kaiser a Jaroslava Schallerová na míčích s oušky-nikdy by mě ani nenapadlo,že je to už z tehdejší doby.(15.11.2012)

Kachyňa je mistr na pocity a vztahy vyjádřené filmově, někdy to však přetáhne. Tady se herecky docela trefil do známých herců a Schallerová potěší svým půvabem a Kaiser svým mládím. Dva současně se rozvíjející vztahy v kontrastu je těžké téma a Kachyňa si s tím poradil celkem dobře, i když občas přílišné experimentování s barvami a představami hraničí až s kýčem a klišé, celkově je to na podívání rozhodně příjemný snímek bez výraznějšího závěru. Hodnocení: 60 %(5.11.2012)