poster

Pád

 • USA

  Fall, The

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Drama

Česko / Kanada, 1999, 15 min

Režie:

Aurel Klimt

Předloha:

Daniil Kharms (povídka)

Hrají:

Anne Day-Jones

Producenti:

Michal Havlík
(další profese)
 • zputnik
  *****

  Aurel Klimt se při práci na svém (oficiálním) filmovém debutu nechal inspirovat dvěmi povídkami významného ruského autora Daniila Charmse (VYPADÁVAJÍCÍ STAŘENY a PÁD). Vzniklo výjimečné dílo, které trefně vystihuje atmosféru, kterou ve svých povídkách Daniil Charms popisuje - absurdita, strach, „profízlovanost“ společnosti etc. Zpracování postav, domů, moskevských ulic i samotné Moskvy je na vysoké (profesionální) úrovni. Celá - tíživá - atmosféra je také skvěle vystižena převládajícími ponurými barvami.(16.9.2003)

 • TomasKotlant
  ****

  Trochu netradiční, ale krásně absurdní se slušně vytvořenou atmosférou. Dobře využitá hudba. Jenom se mohlo ještě trošku více tlačit na pilu. Co se týče pohledu na dílo jako na adaptaci, tak atmosféra je vystižena slušně, akorát mi přišlo, že násilné a dekadentní stránky Charmsovy tvorby jsou zde až příliš zdůrazňovány na úkor upřímné, poetické a lahodící absurdity. *** Ve zkratce: A on visí ve vlastním těle, které čeká až duše dopadne na dno oceánu.(23.4.2011)

 • LadyEsik
  ****

  Kdybych znala knihy od spisovatele, jehož povídka je předlohou pro tento snímek, jistě by se mi líbil víc. Ruský spisovatel Daniil Charms píše prý absurdní povídky, což tento snímek potvrzuje. Děly se tam absurdní věci. Rusko i atmosféra byla však ve snímku vykreslena dokonale. Použitím správné hudby, šedého nádechu, potemnění(1.1.2013)

 • gudaulin
  *****

  Z marasmu polistopadového úpadku animované tvorby se sem tam vynoří malý klenot. Čtvrthodinový Pád dokáže o absurditě komunismu sdělit víc než dvouhodinový hraný film. Atmosférická absurdita, ze které mrazí. Po zhlédnutí musí být jasné, proč musel Charms skončit tak smutným způsobem. Podobní lidé v diktaturách obvykle přirozenou smrtí neumírají. Výborný loutkový kraťas plný černého humoru. Celkový dojem: 90 %.(27.1.2013)

 • Radko
  *****

  Kombinácia špecifickej absurdnej poetiky, ktorá akoby z okna vypadla atmosfére poviedok ruského spisovateľa Daniila Charmsa s hrubozrne ponurým humorom (vrcholom sú mŕtve stareny flegmaticky napichávané na hnojárenské vidly a nahadzované na voz s odpadom). Všeobecná atmosféra zmaru a ničoty nad šedivým mestom, s všadeprítomnou apatiou a alkoholizmom, v skvostnom bábkovom krátkometrážnom filme talentovaného českého režiséra Aurela Klimta, ktorého každý nový film je Udalosť s veľkým U.(22.2.2006)