Malá mořská víla

Little Sea Nymph

(neoficiální název)

Pohádka / Dobrodružný

Československo, 1976, 84 min

Malá morská víla je u mňa presne ten istý prípad, ako Posledný jednorožec. Oba filmy som videl po desaťročiach a pri jednotlivých scénach som si vybavoval, ako som ich videl prvý krát. Je to nesporne veľké plus, najmä pri filmoch, ktoré ste mali ako deti radi. Veľmi svojský a osobitý Kachyňov vizuálny štýl zvolený pre Vílu na látku presne pasuje, ale podobný rozprávkový štýl myslím dotiahli do dokonalosti Hledík v Treťom šarkanovi a Hollý v Soľ nad zlato. Je otázne, či hodina a pol nie je trochu priveľa, či by film nebol dramaturgicky viac zvládnutý pri kratšej stopáži. Takto som mal pocit, že občas dej nahradzovali krásne obrázky. Ďalším plusom je, že si nielen spomínate na zábery, ktoré vám utkveli v pamäti v detstve, ale aj na to, ako vám čítala rozprávku mama, keď ste mali päť rokov. Neviem, či toto platí aj pre mládež, vyrastajúcu od 90. rokov.(2.6.2014)

Původně jsem chtěl pohádku přímo zdrtit, ale poté jsem pochopil, že to vlastně pohádka v pravém smyslu není. Tedy alespoň ne taková, na které jsme zvyklí. Žádná veselost, žádný optimismus, ale čirá deprese po celou dobu filmu. Závěr pak vše korunuje. Ale ono to tak skutečně bylo Andersenem napsáno a to si zaslouží minimálně průměrné hodnocení za držení se žánru.(25.12.2017)

Když pominu, že se jedná o chladný, smutný, tragický příběh (takový opak Snu noci svatojánské) :) tak je tu docela zajímavě podán rozdíl v atmosféře mezi "modrozeleným mořským světem" a "slunným pozemským". Takže se dá říct, že barevně je laděn jen do dvou směrů. Ačkoli tady nedojde na žádné velkolepé podvodní záběry ve stylu Vodníka z Kytice, tak v žádném okamžiku diváka nenechává na pochybách, ve kterém "světě" se právě nachází(21.11.2003)

Na mňa táto skoro a neprávom zabudnutá (s tajomne melancholickou atmosférou natočená) rozprávka očarila rovnako v detstve ako i dnes. Možno atmosféra na niekoho pôsobí depresívne. Ale kvalita spracovania (spomalené zábery medzi skalami a výtvarne krásne masky:-) známej Andersenovej rozprávky má čo povedať aj pre dospelého či odvážim sa tvrdiť filmovo náročnejšieho diváka. Bravo pán Andersen a pán Kachyňa!(12.3.2009)

Ano, Miroslava není Libuše, ale zde by ani starší z dua Šafránkovic více nezmohla. Pohádka má svou zvláštní tajemnou poetiku, jak už to ovšem bývá u všech pohádek Hanse Christiana Andersena. A to, že je smutná, neznamená, že se nejedná pohádku, i děti si přece musí uvědomit, že realita bývá někdy jiná a ne vše končí šťastnou svatbou. Perfektní je zde hudba génia Zdeňka Lišky, půvabné jsou exteriéry, a herecky nejvíce zaujme Radovan Lukavský v roli mořského krále. A Miroslava se pro roli malé mořské víly hodila perfektně, přestože jinak není nějak extra dobrá herečka. Ovšem její smutné oči byly pro tuto roli to pravé...(20.1.2014)

• - Libuše Šafránková během natáčení otěhotněla. (Amneris)

• - Jedná se o jedinou pohádku, kterou kdy režisér Karel Kachyňa natočil. (M.B)

• - V britském vydavatelství Finders Keepers vychází soundtracku – Malá mořská víla - The Little Mermaid (composed by Zdeněk Liška; vocals by Lenka Kořínková). (prkalil)