Gang zlodejov po lúpeži unesie auto aj s vodičom. Cestou vezmú rukojemníčku a snažia sa dostať do bezpečia. Vodič sa musí vyrovnať so zlou situáciou, v ktorej sa s rukojemníčkou nachádzajú... (matriosa)

Lima

Film zajímavý hlavně ze dvou důvodů – je to jeden ze základních inspiračních zdrojů Quentina Tarantina a pak proto, že se ani trochu nepodobá předchozím filmům Maria Bavy, je tu spíše cítit vliv jeho syna Lamberta. Proto se na atmosféru tady nehraje, spíše na stálý strach dvou unesených lidí ze smrti a blíže než k poliziotteschi žánru to má k čistokrevnému exploitation. A to hlavně díky prasárničkám dvoumetrového George Eastmana (scéna, kdy nutí před očima zloduchů ženu močit ve stoje je až fyzicky nepříjemná), explicitní násilí až na jednu jedinou scénu zde není, spíše psychický teror, pramenící z verbálního napadání a neustálého strachu dvou unesených, že se jich bandité později násilím zbaví. Stísněnou náladu navozuje i fakt, že zhruba sedmdesát procent stopáže kamera neopustí vnitřek auta, závěrečná nečekaná pointa je vynikající, ale jinak to větší otisk do divákovi duše neudělá. Předchozí Bavovy filmy se mi líbily více. ()

Matty

Ve světle Bavových opulentních hororových oper je uplatnění nízkonákladové „tělesné“ estetiky (oškliví, špinaví, zlí, a v detailu) v jeho prvním a jediném thrilleru dvojnásob překvapující (přesnější žánrové zařazení by mohlo být třeba carjacking poliziottesco). Film sice bývá zmiňován jako možný inspirační zdroj pro Gaunery (ačkoli měl oficiální americkou premiéru teprve roku 1998), sám ale zřejmě čerpal inspiraci z amerických feel bad filmů, především z The Last House on the Left (zločinecká banda s jediným racionálně uvažujícím členem, močení pod nátlakem). Bava však jde ve znemožňování identifikace s oběťmi, z nichž si nejvíce psychického i fyzického teroru typicky „užijí“ ženy, ještě dál než Craven (a ještě dál, než šel sám ve svých giallo). Přímočaré řetězení zbytečného násilí, psychopatických projevů a bizarních dialogů završuje extrémně cynický (a celý film zpětně o další vrstvy obohacující) zvrat na samém konci, hořké vyjádření celospolečenské nálady v Itálii 70. let. Namísto stupňování napětí je tenze v klaustrofobním prostoru jednoho auta udržována nepřetržitě, takže jenom čekáme, kdo udělá jakou magořinu. Potěší, že „bavovské“ záběrové kompozice tentokrát neslouží jen potěše oka, ale také k vyjádření rozložení sil, včetně náznaků, že ani oběti nejsou zcela bezbranné. Minimálně v tomto ohledu jde – navzdory exploatační lacinosti, zdání jednorozměrnosti a vysoké nepravděpodobnosti některých situací (neprobuditelné dítě) – o snímek propracovanější než ty, které Bavu proslavily primárně. 70% ()

Karlos80

Excelentní, velmi realistický, exploitation eurocrimi/thriller (oblíbeného "TALIÁNSKÉHO" 70's subžánru poliziotteschi). Skvělý začátek, nečekaně zvratový konec, super honička v poli, zvučný a nezapomenutelný Ciprianiho hudební doprovod. Neříkám, že film ve své době nezaujal, to musela být přímo pecka, dnes s odstupem času, film místy působil už poněkud legračně a zastarale, v samotném žánru však stále jedna z 5 absolutních špiček, která posloužila mnoha jiným tvůrcům jako zdárná předloha pro své filmy (viz. třeba Quentin Tarantino-Pulp Fiction). Trio maniaků ("Běsní psi") byli od režisérů Bavů vybrány skutečně velmi dobře, jejich charaktery skvěle vykresleny (zejména psychicky labilní a neovladatelný Trentadue, ten si roli evidentně užíval a fanoušci Eastmana si zde přijdou skutečně na své, tohle je jeho jedna ze dvou nejlepších rolí). Film však podle mě postrádal nějaký větší spojovací článek, měl však dobrou přímo klaustrofobickou atmosféru, i když snad po celou dobu se prakticky jede jen v autě a mluví a mluví, vyhrožuje, napadá, s vulgaritou a násilím si tvůrci opravdu moc hlavu nedělali. Po této stránce je film opravdu hodně brutální. Po nějaké době to vše působí občas pěkně únavné, zvláště ve spojitosti s temperamentní italštinou:-) Prvotina Lamberta Bavy a jeden z posledních snímků od Maria Bavy (který se jednoznačně vymykal všemu co doposavaď tento mistr hrůzy natočil). Ode mně nakonec ale i tak dostává za 5*. Každá minuta filmu je pro všechny pasažéry v autě skutečně životu nebezpečná a téměř vyčerpávajicí. Podobné filmy: "Autosop rosso sangue apodo", "Violent Professionals" nebo "Reservoir Dogs" atd. ()

Slasher

Taková středně exploitační (spíš to na mě působilo jako nějaké krimi) story o lupičích na útěku a jejich obětech - rukojmích, co sebrali po cestě. Hlavní trojku tvoří upocený kápo a dva upocení smradoši - a jo, ti oba stojí za to, zvlášť George 'ANTROPOPHAGUS' Eastman. Děj ubíhá celkem příjemně, na druhou stranu žádná znamenitá zábava to taky není, přičemž tak úplně jsem neskousknul pár kiksů v chování obětí. Nějaké větší násilnosti nečekejte, jde spíše o psychický teror. Chce to vžít se do mysli obou stran, gaunerů i obětí, po téhle stránce mi to přišlo zajímavé. Jinak ale RABID DOGS neberu jako něco více pamětihodného, líbil se mi spíše podobný HITCH HIKE. ()

emma53

Já bych v téhle krimošce nehledala nějakou hloubku, ale to, jak nám to natřeli na konci stojí určitě za mrknutí oka. A celkově se to mírně vymyká tehdejšímu trendu zpracování. Takže zamhouřit oči při momentech, kdy si budete myslet, že to stejně skončí tak a tak a možná vás to překvapí jako mě. ()

Flipnic

Absolutní špička vrcholu 70.kových italských explotation-thrilerů!! Opravdu neuvěřitelná pecka, která již v úvodu diváka naladí svojí hudbou a sytými barvami při titulcích a ukázkami z filmu (prostě starý dobrý grindhouse...), pak rozjede docela rychlé a divoké tempo, aby po 15ti minutách ještě víc přidala a držela diváka v napětí až do samotného konce, který byl pro mne tak extrémně šokující, že jsem nevěděl, že jestli se mám smát nebo brečet ... Úžasné herecké výkony, vše se vlastně odehrává cestou autem, které řídí obyčejný chlapík s malým nemocným spícím dítětem zabaleným v dece. Do auta mu naskočí 3 totálně šílená hovada, která zrovna ukradla tašku s penězi, zabili při útěku v garážích dívku nožem a druhou vzali do aute jako rukojmí. Neuvěřitelná hra nervů, hádek, proseb, vyjebávek, násilí a brutality od začátku do konce. Opravdu úžasný thriller, který stářím jenom "pookřál". Všichni zúčastnění podávají perfektní herecké výkony, každý si zde opravdu odehraje svoje. Každá z postav má jinou osobnost, jiný přístup, jiné zájmy, do toho je v autě strašné vedro, nemocné dítě ... Atmosféra se dá krájet, partička se pořád dostává do problémů s někým z venku, musí nabrat benzín, nakoupit ... V tom všem pak každý střeží ty ostatní nejbystřejším zrakem, nikdo nikomu nevěří, atd. ,atd. .. Film je dost podobný méně rozšířenému a také geniálnímu filmu Autostop Rosso Sangue (1977). Tady se dočkáme méně sexuálního násilí, ale naprosto "naprdelsedacího" závěru ... Jinak samozřejmě je to dle mého názoru reakce na kultovníThe Last House on the Left (1972), podobně jako desítky jiných explotation thrillerů, jenže tady kriminálníci vtrhnou do automobilu, nikoliv do domu. Jednu z hlavních rolí si zde zahrál i výborný George Eastman, který se jako vždy s ničím moc nepáře ... Naprosto skvělé, doporučuji!! ()

movie

Mírné zklamání. Celkem originální zápletka, leč Bavové si vybrali několik až příliš přehrávajících herců a hereček, kteří svými křiklavými výkony dost ruší jakýkoliv pokus o atmosféru a Cucciolla a Poli těžko dokážou utáhnout celý film (špatný je například i George Eastman). Ani z technického hlediska žádný zázrak (bodání nožem nebo zásah střelou jsou točeny tak, aby se muselo provádět co nejmíň efektů, krev je nepřirozeně růžová a lá naředěný kečup etc.). Pokud milujete italské thrillery, možná si příjdete na své. ()

Bloody13

Mario Bava dal svému synkovi Lambertovi možnost přiučit se v odvětví režie, a přizval si ho k natáčení tohoto silničního thrilleru. Snímek z odnože exploitation si bere to nejlepší z Cravenova debutu, jen les a chatu vyměnil za auto a benzínky. Trojice nebezpečných zlodějů a vrahů ohrožuje při svém útěku ve voze mladou ženu a staršího řidiče a dítětem. Jedná se hlavně o psychologický teror a šílený tlak ze strany špinavých grázlů, kterým kraluje psychopatický zvrhlík George "Antropophagus" Eastman. Sexuální násilí se tu skoro nevyskytuje, a když už, tak pouze okrajově. O krvi a brutalitě to také není. Film má naštěstí rychlý nástup a přesto, že se v něm hodně žvaní, až do překvapivého finále vás nepustí. Rodince Bavů se tenhle thriller docela povedl, Lamberto se tedy osamostatnil a rozjel si vlastní kariéru... ()

TheRaven

Parádní exploatace s výtečnou hudbou, charaktery i zápletkou a bez zbytečných kudrlinek. Bava ani tentokrát nezklamal. ()

Radko

Uzatvorený vnútorný priestor osobného auta ako hlavné dejisko príbehu plného emočných výbuchov, drsného ponižovania, bezohľadného násilia a prekvapivého konca. Všetko v duchu popevku "Únosy, únosy ach tie únosy" spievaného v rytme refrénu piesne Beáty Dubasovej "Účesy": účesy, účesy, ach tie účesy". Sprievodná elektronická hudba k filmu sa hodí skôr k obrázkom z nedeľného výletu do mesta ako k dramatickej útekovej scéne. Talianska thrillerová bizarnosť, ktorá emócie veľmi nevybičuje. Zaslúženú pozornosť však vzbudí konaním postáv, ovládaných nervami, podráždenými, okrem situácie samotnej, aj dusivým teplom v uzatvorenom priestore uprostred leta a napätým súžením sa, ako to celé dopadne. 79% ()

darkrobyk

Po delší době jsem spokojen se solidním thrillerem. Syrový psychologický snímek sází na konfliktní situace hlavních postav. Násilí není otevřené, jak bývá u italských filmů zvykem, ale nijak se s ním nešetří. Ubodání, zastřelení, podříznutí, ponižování, znásilnění. Jelikož má film dobrou atmosféru, ani mi nevadilo, že gore efekty byly staženy na minimum. Jasný důkaz, že to jde i bez krvavých fontán, vyhřezlých vnitřností a utrhaných hlav. Větší část se odehrává v autě. Skupina zlodějů přinutí řidiče, vezoucího nemocné dítě, aby je společně s ženou - rukojmím odvezl z města. První konflikty na sebe nenechají dlouho čekat a divák si není jistý, kdo začne umírat jako první. A co s rozvernou a nepříjemně ukecanou řidičkou, která se sama pozve do téhle společnosti? Řešení bylo logické... Cynické zakončení snímku příjemně překvapilo. Ano, svět občas není to nejlepší místo k životu... ()

Paldini

Drsná hra na kočku a myš mezi partičkou všehoschopných lupičů a jejich rukojmího - chladnokrevného šoféra, který nehne během celého filmu brvou a pomaličku nervově labilní rabiáty zpracovává, aby jen mohl zachránit svého nemocného syna, který je v autě rovněž přítomen. A tato cesta lemována krví nevinných jest... A ten závěr - krásně vypointovaný a příběh hned dostává nový rozměr a vysvětluje motivace a chování některých postav (schválně trochu mlžím, nechte se překvapit). A jen opravím rykarda - nejedná se o taxík, je to normální auto, které se dostane penězchtivým uličníkům do rány. ()

pornogrind

Tak tomuto filmu nemám opravdu co vytknout.Rozjede se hned od úvodních titulků a nepoleví až dokonce.V podstatě film o šesti hercích,kteří bez problémů tenhle film utáhli.Převážná část filmu se odehrává v autě.Takže na malém prostoru fámózní herecké výkony.Drsné exploitační peklo se skvělým koncem.Ikdyž pro mě zas né až tak překvapivým.Od půlky jsem začal něco tušit.Ale i tak paráda a naprostá spokojenost.Tady není co řešit.DOPORUČUJU. ()

giallo

Nedoceněný žánrový klenot Maria Bavy. 96 minut brutální adrenalinové jízdy, u které s každou vteřinou stoupá napětí a houstne atmosféra. A George Eastman je pro mě dokonalou třešničkou na tomhle delikátním dortu. Chrochty chrocht. ()

Kothy

Další italský snímek s dost pokroucenou morálkou. Sledujeme nekonečnou cestu tří lupičů, řidiče a jedné rukojmí po Itálii. Po cestě se stávají dost hnusné věci a rukojmí to nemá jednoduché. Lupiči jsou vážně hovada a s ničím se nemažou. Zabít člověka pro ně není překážka. Nezbývá jim tedy než poslouchat příkazy a doufat, že vše přežijí. Kdo se nakonec dožije finále? Konec mě dost překvapil, protože odhalí hodně nečekaný zvrat. Stojí za vidění. "Je to jen majonéza." ()

PetrPan

Sick, dirty and mean! Těm, kteří četli má doporučení po zhlédnutí téhle bezohledné a nekompromisní pecky, se omlouvám, ale ta tři anglická slova Cani arrabbiati vystihují naprosto dokonale a netřeba nic dodávat. Snad jen, že zážitek dokonale umocňuje všudypřítomný hudební motiv. ()

Tomco

velmi zaujimavy thriller s vlaznou zapletkou, ubohymi technickymi trikmi (kvoli obdobiu kedy film vznikol pochopitelné) a celkom necakanym rozuzlenim..to vsak k vyssiemu hodnoteniu nestaci, toboz nie, ked musite cely film pocuvat krik talianskych hercov...inak dobre. ()

Flego

Drsná jazda o rukojemníkoch v aute, ktorých ohrozuje trojica zlodejov... Na tom by nebolo nič objavného, ak by to "Bava - klan" nenatočili priam klaustrofobicky. Napätie sa dá krájať, dvaja z troch grázlov sú dokonale šibnutí a dá sa od nich očakávať čokoľvek a do toho sa mieša dobrá Ciprianiho hudba. O záverečnej pointe sa ani netreba zmieňovať... je úžasná. ()