Il Padre d'Italia

Paolo je introvertný mladý muž, ktorý pracuje v obchode a snaží sa porozumieť svojmu vnútru a vyrovnať sa s vlastnou identitou. Náhodou sa zoznámi s tehotnou Miou a to je začiatok ich cesty naprieč Talianskom, na ktorú sa spolu vydajú nájsť otca Miinho dieťaťa. (RTVS)

Aljak

Podľa popisu to znelo zaujímavo a epicky, no napokon mi to prišlo také oveľa komornejšie ako by som si prial. Miestami som mal z toho pocit akoby sledujem Pretty Woman, aspoň tie charaktery postáv mi pripomenuli práve tú kultovú dvojicu. Ale napriek relatívne zaujímavej téme a námetu to zostalo také nerozvinuté. Páčil sa mi miestami filozofický rozmer filmu s niekoľkými vnútornými monológmi Paola, ale inak mi to ako celok prišlo naozaj mdlé a nevýrazné... ()

kolemjdouc

autoři se ani nesnažili nějak diváka násilím zaujmout.Rozdílný výkon obou klíčových herců je zřejmě ani nepálil.Paolo působil přirozeně ale Mia přehrávala až hrůza.Intelektuálové zde nic pro sebe nenajdou ale je to jeden z mála filmů při kterých si užijete čas s kávou anebo se po něm dobře usíná a nemáte po něm divoké sny.Dnes (30.11.2022)jsem film viděla potřetí a vždy ve mě zanechal hlubší dojem než poprvé.Toho chlapa mi fakt bylo líto!Máma ho opustila , co čert nechtěl ani sexualitu mu osud nenadělil zrovna echt,potkal tu nejhloupější holku pod sluncem navíc těhotnou bůhví s kým,opustil ho partner... dostal od života fest naloženo.Silný příběh.S citlivou kamerou= práce se světlem,poctivou režií.I když Mia mi lezla na nervy stále stejně.,kvituji výběr herců. ()

Anderton

Paola začne priťahovať neznáma tehotná žena, ktorá sa spočiatku a nielen spočiatku chová akosi podivne, povedzme že ako krava, to citujem film, ale napriek tomu jeho sympatie k slečne paradoxne ešte narastajú. Prečo sa tak veci majú a aké má taliansky dvojník Novaka Djokoviča motivácie, sa dozvieme v srdcervúcom závere. Osobne som sa do jeho postavy vcítiť nedokázal, ale dokážem si predstaviť, že Otec Itálie môže pre mnoho citlivých duší znamenať silný emocionálny zážitok. To ale iba v prípade, že film niekde, napríklad v televízii, narazia. Stratou času bude iba pre málokoho, aj keď ho silnejšie zobrazené osudy nezasiahnu. ()

PTuranyi

Zaujímavá osobná dráma s prvkami roadmovie, v ktorej hlavný hrdina Paolo rieši vlastne hlbokú filozofickú otázku svojej homosexuálnej identity. Je problém a zároveň dôvod stroskotania jeho vzťahu je v jeho odmietnutí mať dieťa ako niečoho pre homosexuála neprirodzeného. Ťažko sa mi vžívalo do jeho kože a aj jeho rozchod s Máriom na diskotéke mi prišiel divný. Na druhej strane ako človeku vychovanému v sirotinci rozumiem, že jeho rodičovský problém mohol prameniť aj odtiaľ. Produkcia je dobrá, ale filmu chýba trochu tempo a dobrú atmosféru sa darí vytvoriť len v snových scénach. Herecky to nie je nič výnimočné. Predstaviteľ Paola sa celkom snaží a celkom mu to ide, avšak Isabella Ragonese nie je veľmi presvedčivá. ()

Arsenal83

"Prirodzené je, že deti môžu robiť muž a žena. Nie muž a muž. Keby to príroda chcela, umožňoval by nám to. Tak na čo ísť proti nej?" Argument od homosexuála. Na chvíľu to pochopil, potom trocha zmenil štýl. Homosexuál, ktorý sa stal na chvíľu heterákom, ale zistí, že so ženami to je ozaj ťažké, čo vie ale každý muž bez ohľadu na orientáciu. Film analyzuje sebaidentitu a otázku rodičovstva nehetero rodičov, má filozofické poňatie, záver trochu mätúci, kde ostávam stále v stanovisku, že homosexuál môže byť dobrým otcom. Ale dvaja otcovia neexistujú. ()

• Film sa natáčal v Turíne, Settimo Torinese, Neapole a Reggio di Calabria (Taliansko). Obdobie natáčania trvalo od mája do júna 2016. (Arsenal83)