Dark - Série 1 (série)

Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní

Německo, 2017, 8 h 22 min (Minutáž: 45–57 min)

Baran bo Odar

Ben Frost

Anna König, Louis Hofmann, Maja Schöne, Oliver Masucci, Angela Winkler, Jördis Triebel, Daan Lennard Liebrenz, Lisa Vicari, Moritz Jahn, Stephan Kampwirth, Paul Lux, Karoline Eichhorn, Gina Stiebitz, Deborah Kaufmann, Tatja Seibt, Hermann Beyer, Peter Benedict, Jennipher Antoni, Nils Brunkhorst, Leopold Hornung, Tom Jahn, Walter Kreye, Sebastian Rudolph, Mieke Schymura, Andreas Pietschmann, Christian Steyer, Ludger Bökelmann, Nele Trebs, Cornelia Lippert, Anne Ratte-Polle, Stephanie Amarell, Christian Pätzold, Julika Jenkins, Ella Lee, Peter Schneider, Felix Kramer, Michael Mendl, Thomas Arnold, Luc Feit, Tara Fischer, Hannes Wegener, Carlotta von Falkenhayn, Lena Dörrie, Eva Maria Jost, Anton Rubtsov, Nina Weniger, Mark Waschke, Barbara Philipp, Denis Schmidt, Sammy Scheuritzel, Franz Hartwig, Sebastian Hülk, Cordelia Wege, Anatole Taubman, Joshio Marlon, Arnd Klawitter, Gwendolyn Göbel, Luise Heyer, Lena Urzendowsky, Nino Böhlau, Florian Panzner, Henning Peker, Antje Traue, Roland Wolf, Béla Gabor Lenz, Lisa Kreuzer, Valentin Oppermann, Lea van Acken, Leon Lukas Blaschke, Lydia Maria Makrides, Shani Atias, Tom Philipp, Lea Willkowsky

Dark s1 je parádní mystériozní pecka, navíc atmosférou krásně ponurá, přesný casting (hlavně v tom, jak pak dospělí vypadají v dětství :) A i když jsem se dost často nechytal, a potřeboval bych k tomu policejní nástěnku, abych si ujasnil vztahy, tak to se mnou zamávalo asi stejně jako svého času s2 Pozůstalých. 10/10(29.6.2020)

Dark je brán jako německé Stranger Things. Jakoby ano, je zde spousta podobností, ale rozdílností natolik převažuje, že se to nedá nijak srovnávat. Už jenom tím, že Dark je v tomto ohledu mnohem sofistikovanější a zároveň to pro mě kvůli tomu činí problém. Neříkám, že nezvládám těžší příběhy, ale pokud se máte orientovat v několika časových liniích v jedné časové linii a poté tam přibudou další dvě a vlastně ke konci i čtvrtá, tak je toho docela dost. Možná i proto jsem se do seriálu nedokázal nijak ponořit více, už jenom protože jsem si na postavy nestačil nijak zvyknout, orientovat se plně v tom kdo je kdo a co víc seriál jsem vlastně nijak extra nepochopil. Ovšem, nejsem tak blbý, abych nechápal o co přibližně šlo, ale bylo toho na mě tolik, že se plně ztrácím a dělá mi to problém v tom hodnotit to, jestli se mi seriál nějak líbil nebo ne. Určitě se ze zvědavosti podívám na další sérii, protože podle mě je toho spousta, co dodělávat a dojíždět, ale jinak moc nevím. Hlavně tím, že toto dílo je i německé nastavuje to laťku někam jinam a má to kvůli tomu i jinou atmosféru. U Stranger Things šlo primárně o to, že děj byste pochopili aniž byste nechtěli, protože byl jednoduchý a zároveň poutavý. Dark byste mohli nepochopit, i kdyby jste se úmorně snažili, dělá ho to tím zajímavější a propracovanější, ale tím si nezíská každého. A to je asi největší škoda.(17.2.2018)

Vzhľadom k tomu, že seriál Dark bol vyrobený pre nemecký Netflix tak ma úroveň seriálu veľmi príjemne prekvapila. Prepojenie troch dimenzií troch rôznych rokov v 33 ročných odstupoch bolo rovnako dobre zamotané ako vzťahy medzi postavami. Najväčším plusom však bolo zobrazenie prostredia daných rokov a nakoľko nezaostali ani herci treba povedať, že Dark patrí do zoznamu lepších seriálov a prekonal aj Castle Rock. Po viacerých recenziach k seriálu si rozhodne pozriem aj Stranger things, nakoľko odporúčanie od filmového znalca som na daný seriál už dostal a samotný Dark zvýšil môj záujem, pretože ponúkol niečo nové.(30.11.2018)

Vnějšková podobnost se Stranger Things (odkazy na 80.leta, děti v ohrožení, elektrárna) německému Netflixu pomáhá ve vzbuzení zájmu. Ale zatímco Stranger Things jsem, hlavně kvůli hysterické Wynoně Ryder během první serie vzdal, Dark mě zaujal - funguje a směřuje totiž jinak a jinam. Mysteriozní atmosféra, působivá hudba (až na ty smyčce:)), vcelku zajímavé postavy a děj, který umožnuje ohýbat serii do různých směrů (bude z toho něco na způsob Kinga? bude z toho Twin Peaks? - no, to zas ne:)) jsou schopny připravit odpočinkový zážitek v sympaticky velké míře. První serie se navíc neustále zlepšuje a u osmého, devátého dílu graduje.(4.9.2020)

Aneb pakliže jste pofiderně předpokládali, že víte absolutně vše o variabilitě cestování v čase, tato tuhou atmosférou nasáklá netflixovská kuriozita vymykající se relativitě mainstreamu z fašistické produkce vás uvede v těžký omyl. Ovšem orientovat se bezchybně v jednotlivých členech čtyř různých rodokmenů je téměř nemožné - a tohle je přesně důvod, proč si seriál nezískal mý empatie. 83%(29.2.2020)

• - V epizodě hraje písnička „Enter One“ od anglické písničkářky Sol Seppy. (Doomcourier)

• - V epizodě zazní píseň „Wishing Well“ od hudební skupiny Stomper. (Doomcourier)

• - V závěru epizody je použita skladba „Familiar“ od Agnes Obel. (Kokosak91)