Dark

• Německo Dark
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Série(3) / Epizody(26)

uiu

Po velkém "hajpu", který seriál přinesl, jsem se rozhodla, že se tedy na něj taky podívám. Neříkám, že je špatný, je neuvěřitelné, že i německá produkce se dostane do popředí všech těch amerických blockbusterů, ale právě asi to mi nejvíc vadilo. To, že není "německý", ale celý look je poameričtěný, aby zaujal to amerikanizované publikum, které je zvyklé na ten jeden a samý koncept. Ale OK. Pak je tu druhá věc - fanoušci Stephena Kinga jistě potvrdí, jak moc celý seriál připomíná IT - prolínání mladších a starších já hlavních protagonistů, zlo, co se probouzí každých 33 let a když se s tím setkali v 16, tak znovu jako dospělí.A pak tu je ten aspekt cestování v čase, alternativní reality, který zas jako by z oka vypadli jinému dílu Stephena Kinga Castle Rock. Takže seriál je hodně povedený, tajemný a napínavý, ale při sledování jsem se spíš ušklíbala, že takovou zápletku už jsem viděla. PS: Jsem jediná, koho vůbec nezajímala dějová linka s Jonasem a Marthou, ale nejvíc si oblíbila Ulricha, Charlotte a vlastně všechny dospělé postavy? ()

Zek

Kombinace návratu do budoucnosti a stalker, ou je. Musím se přiznat, že jsem ze začátku měl problém s tím kdo je kdo, protože je tu hrozně moc postav, které jsou vám představeny ve třech různých dobách. Ovšem, časem vše do sebe perfektně zapadalo a bylo výborně i vysvětleno co se s každým v dané době i stalo. Do konce druhé série mě seriál hrozně bavil, ale když přišla třetí série a místo cestování v čase se podíváme i do paralelního světa(což zrovna ve filmech moc rád nemám), tak jsem začal v tom mít tak obrovský chaos, že mě seriál přestal i bavit. ()

MishKonn

Dobré. Klobouk dolů soudruhům z NDR, jak dokáží audiovizuálem konkurovat špičce zámořské produkce. Zdá se, že se Netflix s podporou činil. I samotný námět je velmi zajímavý, a zcela náhodně při sledování po Chernobylu působí jako jeho fantasy spin-off. I hudba se nese v podobném duchu. Jediné, čeho se obávám, je symptom seriálu Lost. První série sama o sobě nefunguje příběhově zcela vůbec. Druhá série již leccos vysvětlila, ale bohužel se do králičí nory ponořujeme stále hlouběji a v tolika směrech, že se bojím, že tvůrci pomalu ztratí schopnost to jakkoliv uspokojivě vyřešit a zakončit. ()

nevermore

Musím říct, že jsem byl zpětně překvapenej, že jsem první sérii dal 5***** po tom, co jsem viděl sérii druhou. Ta je u mě za 2**. Výborná zajímavá první byla skrečována tou následující, kdy si každej už rajzuje v čase, jak se mu zlíbí. Každá postava furt někam chodí, s nikým nemluví, neodpovídá na otázky. Vůbec nikdo v tom seriálu není sympatickej a každé jednotlivé vycestování postavy, vlastně děj vůbec nikam neposune. Takže se mi na konci druhé série stalo to, co je u seriálu nejhorší, když se vám stane. Začalo mi být úplně jedno, co bude dál, jak to dopadne, jaké bude vyústění (Něco jako kdysi Lost - Ztraceni). Vidím, že se plánuje série 3. - ok už beze mě. I simply don't care. ()

fabecc1222

Už dlouho tu nebyl tak propracovaný seriál, u kterého je od začátku do konce vidět, že tvůrci měli jednotlivé dílčí krůčky pěkně připravené a vymyšlené už od prvopočátku, a nevymýšleli si tak jednotlivé dějové zvraty za pochodu, jak je tomu u většiny seriálů. Pokud jste hledali nástupce Lynchova Twin Peaks, tak jste zde správně, protože ho dostanete na 100%. Kašlete na všechny komiksáky a hláškující opilce, tohle je ta pravá filmařina (serialiřina), o které by se mělo co nejvíce mluvit, a co by si měla zasloužit hlavní publicitu. Na jedno shlédnutí určitě nelze pochytit všechno, co se v seriálu stalo, a pro to správné docenění je určitě třeba vidět seriál nejméně 2x (možná i 3x). Konečně se tak zas po letech ukázal seriál, který diváka ihned po finále bude nutit si ho pustit hned od začátku. ()

BROKEN_

“To, co víme, je jen kapka. To, co nevíme, je oceán“. Dark má pravděpodobně nejgeniálnější příběh, který si Němečtí tvůrci promysleli od začátku do konce. To co ze začátku vypadá jako pouhá hra o cestování v čase, končí velkým paradoxem. Nejúžasnější na tom je fakt, že to dává smysl a že divák sleduje nejpromyšlenější šachovou partii v dějinách seriálů/filmů. Od technické stránky, hereckých výkonů, hudby, dialogů, až po menší detaily je Dark mistrovské dílo. Klaním se před těmito tvůrci. Mají ode mě obrovský respekt. 9,5/10. Plný počet si šetřím, až na druhé zhlédnutí :-) ()

vyfuk

1. série: Dark je brán jako německé Stranger Things. Jakoby ano, je zde spousta podobností, ale rozdílností natolik převažuje, že se to nedá nijak srovnávat. Už jenom tím, že Dark je v tomto ohledu mnohem sofistikovanější a zároveň to pro mě kvůli tomu činí problém. Neříkám, že nezvládám těžší příběhy, ale pokud se máte orientovat v několika časových liniích v jedné časové linii a poté tam přibudou další dvě a vlastně ke konci i čtvrtá, tak je toho docela dost. Možná i proto jsem se do seriálu nedokázal nijak ponořit více, už jenom protože jsem si na postavy nestačil nijak zvyknout, orientovat se plně v tom kdo je kdo a co víc seriál jsem vlastně nijak extra nepochopil. Ovšem, nejsem tak blbý, abych nechápal o co přibližně šlo, ale bylo toho na mě tolik, že se plně ztrácím a dělá mi to problém v tom hodnotit to, jestli se mi seriál nějak líbil nebo ne. Určitě se ze zvědavosti podívám na další sérii, protože podle mě je toho spousta, co dodělávat a dojíždět, ale jinak moc nevím. Hlavně tím, že toto dílo je i německé nastavuje to laťku někam jinam a má to kvůli tomu i jinou atmosféru. U Stranger Things šlo primárně o to, že děj byste pochopili aniž byste nechtěli, protože byl jednoduchý a zároveň poutavý. Dark byste mohli nepochopit, i kdyby jste se úmorně snažili, dělá ho to tím zajímavější a propracovanější, ale tím si nezíská každého. A to je asi největší škoda. 2. série: Ono se asi nedá nic konstatovat uceleně. Seriál je jako můj komentář. Pokud sledujete něco totálně chaotického nemůžete si v tom udělat pořádek ani za nic. Ale tady je hodně silný rozdíl v tom, že tento chaos má naprostý ordnung. Je téměř nemožné pochopit všechno. Je téměř nemožné mít jasný systém jenom z jednoho zhlédnutí a nepopsání si osmdesáti poznámek ke každé epizodě. Ale na rozdíl od mnoha věcí tomuto podobných, zde víte, že i když je to naprostá magořina, tak je to ale plně logická a neuvěřitelně sofistikovaná magořina. K tomu samozřejmě nechybí nejeden mind fuck, který působí zcela přirozeně a opravdu silně. Hold se nesmíte přestat automaticky ztrácet. Tohle není show na odpočinek po noční hoňce. Na konci sice trochu zklame další zamotání, ale jsem schopen plně věřit, že pokud třetí série bude poslední, tak je vše stejně promyšlené a sofistikované. Protože každá věc má svůj konec. A zde by mohl přijít hodně tvrdě. Jinak obecně se nedá mluvit o žádné katastrofě. Naopak. 3. série Dá se to vůbec popsat? Já myslím, že ne. Těžko se to popisuje. Seriál totiž nikdy nebyl jednoduchý. A s každou sérií to bylo jen a jen horší. Teď to není výjimka. Poslední série je těžká. Velmi. Už jenom z principu, že ani já nechápu asi ani 30 % z toho, co bych měl. Dokonce i když se dívám na dvaceti minutové video, která má vše vysvětlit, chápu asi jen 40 nebo 50. Moc jsem si nepolepšil. Lidé se mohou ptát, proč tedy tak pozitivní hodnocení. Jednoduše a subjektivně. Pocit. Pro ten pocit jasné kalkulace příběhu a směru. Přesné vědění tvůrců seriálu, kteří věděli, že seriál bude mít nějaké přibližné tři sezóny, že seriál se bude ubírat nějakým směrem... prostě jednoduché. Ale vlastně velmi složité. Přeci jen seriál si servítky nebere. A což o to, je nutno to celé vidět od začátku do konce třeba dvakrát, abychom mohli říct, že nějak víme a tušíme. Normálně by to bylo odsouzeníhodné a nepřijatelné. Ale tady na vás dýchá promyšlenost. Kvalitní filmařina především. Vymazlení obrazového detailu, který vytváří silný celek. V celku chápu silnou kritiku, ale poté záleží na svědomí, kdy tito lidé hodnotili různé bludy, které i ke kvalitě zpracování měli daleko asi jako Babiš k pravdě. () (méně) (více)

Jaro.Krafcik

Čo čakať od nemeckého netflixu mi mohol povedať len overený filmový fanúšik, ktorý seriál videl predomnou. Dobre zvládnutá atmosféra a vynikajúca hudobná stránka neposunuli seriál ďalej ako do priemeru, niečo tomu jednoducho chýbalo. Aj keď postava Mikkela je zvládnutia dobre. Zrejme si pozriem aj druhú sériu. Ale zaradim ju na zoznam až po takisto chystanej novej serii stranger things. Verim že druha séria bude v budúcnosti lepšia. 3* ()

cpt.Lynch

Skvělé tajemno, až hororovo se postupně přelévá v solidní mindfuck. Druhá série už jen mind fuck a kvalita jde lehce dolu. Skvěle to funguje i jako drama. Mezilidské vztahy na německém maloměstě ztvárněny špičkově. Skvělí herci a casting. Někdy je třeba přejít, některé nelogismy a někdy je složité se zorientovat v postavách. 4,5* ()

Madlene

...hmmmm, zatím bez hodnocení, jen s komentářem. S kamarádem jsme se shodli, že je to prostě německé. Dokonalé, čisté, do detailů přesné...a to je možná ten problém. Atmosféra je tak dokonalá, až to trochu zavání, závěr první epizody hodně tlačil na pilu. Ještě tomu ale určitě dám šanci.... Myslím, že Home Simpson by k tomu řekl, že je to: "Eeeeeeeeeeeeeee..." ()

VAC0

Zřejmě jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. Hudba, scénář, vizuál, němčina, výběr herců, propracovanost - všechno do sebe zapadlo, jak nejlépe mohlo. Obří hlubokosklon. ()

P1tr

Němci se vytáhli a potěšili zajímavým mysteriózním seriálem, který rozehrává zajímavý příběh, který se sice celkem táhne, ale jelikož je svět prezentován zajímavě a detailně a klade důraz na postavy, rádi pomalejší tempo skousnete. Ačkoliv Dark vychází ze zajímavé sci-fi premisy, nevěnuje jí kupodivu příliš prostoru z očekávaného nadpřirozeného úhlu a zajímá se hlavně o lidskou stránku věci, tedy postavy a jejich vypořádávání se s efekty nalezení tajemného průchodu časem, což mi sice hlavně ze začátku lehce vadilo, ale jakmile jsem přistoupil na pravidla hry, pochopil jsem, že se jedná o dobré rozhodnutí, které Dark odlišuje od konkurence. ()

zsn

🔝🔝🔝 Jeden z nejlepších seriálů, které můžete vidět. Jiná dimenze, jiný děj. Přesto spojitost. TBT a ano - tak trochu německé Stranger Things. Z Olivera jsem hotovson. Těším se na #2. ()

DeathTheKid

Audiovizuálně velmi uspokojivé, příběhově mysteriózní a zajímavé. Herci jedou slušné bomby pecky, ale je jich tam mrda, protože seriál má snad 358 dějových linií a na každou má vlastního herce, takže se můžete snadno ztratit v tom, kdo je kdo a kdo je čí potomek a kdo je zase, do prdele, tenhle týpek?! Momentálně uvažuji nad 3 a 4 hvězdičkami. Proč? Protože na konci každého dokoukaného dílu si řeknu cca tohle: "Hmm, to bylo fajn, dostal jsem odpověď na jednu otázku. Ale proč přibylo 846 125 dalších otázek, kurva?!" Takže asi tak. Stále mám pocit, jako by nikdo z postav děj netvořil, ale jenom jím proplouvá a hlavním tahounem zamotaného příběhového uzlu je pomyslný vypravěč/režisér. Němčina naprosto v pohodě a urval bych koule lidem, co to nekoukají v originálu. I holkám. Ok, dokoukáno a musím říct, že ze závěru seriálu mám pocit jako z Legiona, takže moc fajn. ()

Masrii

Ze začátku jsem byl naprosto ztracen v množství postav, které nám Dark představil. S průběhem první série se postupně některé věci začaly vysvětlovat ve 3 časových rovinách až do skvělého finále, po kterém mi zůstala pusa otevřená ještě dlouho. Druhá série přinesla další časové linky a já si říkal, že to už se tvůrci museli zbláznit, že to nikdy nemůže dávat smysl, přicházely další a další otázky a odpovědí jen velmi málo. A konec nás zase nechal čumět na Marthu z jiné dimenze, čímž se všechno ještě více zkomplikovalo. Co mě na Darku štve je většina třetí série, kde se děj posouvá neuvěřitelně pomalu a většinu času na sebe postavy jenom koukají, říkají, že jim je to líto a že nechtěli, aby se nic z toho stalo. Samozřejmě i během toho jsme se dost dozvěděli, ale potom přišly poslední dvě epizody. Každý díl se předtím odehrával během jednoho dne a v předposledním díle jsme se najednou dozvěděli téměř všechny události, které nastaly mezi těmi 33-letými skoky a které jsou základními kameny pro celý příběh. V závěru potom k mému překvapení všechno dávalo smysl, ačkoliv ještě před 2 díly jsem byl kompletně mimo. Proto i přes moje výhrady k začátku třetí série musím dát plné hodnocení, jelikož bych nikdy nečekal, že se jim povede tak zamotaný děj rozmotat a musím uznat, že vymyslet něco takového chce opravdu velkého génia. Rozhodně žádný seriál pro nenáročné diváky a pokud na to není dost pozornosti, tak spousta věcí unikne. 90% ()

netahlo

Nemci ukazali jak se maji delat mysteriozni serialy! Smekam az na zem. Sice jsem musel vynalozit hodne usili, protoze je to opravdu serial, ktery vyzaduje neustale soustredeni, ale stalo to za to. A hudebni doprovod naprosto genialni! ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě