Lisa a ďábel

(neoficiální název)
  • Itálie Lisa e il diavolo (více)

Problémy nevinné a smyslné Lisy (Elke Sommer) začínají, když neustále naráží na zlověstného chlapíka Leandra (Telly Savalas), který se potlouká okolím s figurínou muže, jehož zabila. Naneštěstí pro ni, její skrývání před Leandrem končí v zámku psychopatické rodiny, nad nímž vládne smrt. To vše je prokládáno příběhem o exorcismu, ve kterém se kněz (Robert Alda) snaží pomoci posedlé Lise převzít opět kontrolu nad realitou. (noelcoward73)

darkrobyk

„Nedotýkej se jí. Je to duch. V téhle vile už léta nikdo nežije." Snové mysteriozní drama s dynamickou výtvarnou kamerou, důrazem na barvy a skvělou hudbou předkládá příběh Lisy, která se ztratí při návštěvě města. Nakonec ji sveze vůz, jenž cestou potká, ale ten kvůli poruše motoru musí záhy zastavit u starobylé vily. Syn hraběnky pozve dál Lisu, manželský pár i řidiče automobilu. Jakmile se za Lisou zavřou těžké dveře, promění se vše v noční můru. Vila, noční zahrada, mlha, dům pro hosty, záhadný sluha mající vizáž jako Ďábel z fresky, již si ve městě Lisa prohlížela, a pach smrti. Max, syn hraběnky, je k Lise velmi pozorný, jenže pod usměvavou slupkou se skrývá někdo úplně jiný. Dusná atmosféra, pomalejší tempo, zlověstná znamení. A pak se dostaví smrt s kosou a začnou žně. Největší překvapení na Lisu i diváka čeká na samotném konci, i když v jisté chvíli pojme leckdo tušení, jak se vše vyvine. Dnes spíše pro okrajového diváka a milovníka divných italských filmů 60. - 80. let. Krásná Elke Sommerová, neméně půvabná Sylva Koscina a italská superstar Alida Valliová v roli hraběnky. Viděna verze bez exorcismu. ()

JohnnyD

Bavova ultimatívna podivnosť. Debilné postsynchrony, parádna artová kamera, hudba ako zo spaghetti westernov, skvelá atmosféra a dej, ktorý nedáva hlavu ani pätu. Celkom ma to bavilo, ale v rámci talianskych hororov je to síce solídny ale stále iba štandard. ()

pornogrind

Popravdě jsem ani netušil, že má tenhle film dvě verze. Mnou viděná verze neobsahovala nic co by se mělo týkat exorcismu. Samotné vraždy mi nepřišly nijak originální ani drsné. Tahle verze vsázela spíš na napětí a ponurou atmosféru. Ať tak či tak. Mario Bava má na svým kontě daleko lepší zářezy. Tohle byl jen koukatelnej průměr s obstojně hrajícím " Kojak(em) ". ()

erl

Pomalý, snový a tak trochu jiný atmosferický snímek na jehož náladu divák přistoupí, pak bude hluboce odměněn. Elke Sommer tajemná a okouzlující a Savalas ďábelský a vtipný. Rozhodně nic pro vyznavače mainstreamu a tupých vyvražďovaček. ()

corpsy

Okázalá nuda. Také niečo som od Maria Bavu snáď ani nečakal. Bol som naozaj rád, že som sa vôbec prekusal na záver snímku. Hodnotím pôvodnú Bavovu verziu a nie americký producentský zostrih obsahujúci exorcismus. ()

Astaroth12

Strašne divný film, bez logicky mysliacich postav, ale hlavne nevludnými postavami. Film mal veľmi pomalí rozbeh, ale ako začali vraždy, ktoré zaujali či efektnosťou alebo drsnosťou, a práve v tej dobe začalo silnieť napätie a aj atmosféra bola depresívno ponurá. Dá sa povedať,že film vstal z mŕtvych lebo 30 minút bol súci mu napariť odpad, ale ako to začalo vrieť aj moje filmové chúťky začali byť spokojné. Naozaj som nečakal až tak rozdielne polovice filmu, lebo pri tej prvej som chcel ponadávať na všetko vo filme a prišla 2 polovica filmu a hla bolo všetko, tak ako som si prial. A pointu pán režisér vymyslel dokonale, Bravoo Majstre!!!!!!!!!!!!!!!! ()

kaylin

„Lisa e il diavolo“ rozhodně nepatří k tomu vyloženě nejlepšímu, co Bava natočil, ale přesto je to snímek, který je hodný pozornosti, mimo jiné i proto jak je zvláštní. Telly Savalas je ale se svým lízátkem docela démonický a jeho postava funguje. Elka Sommer mi přišla trochu toporná, ale stejně je to hlavně kamera, hudba a výprava, které tvoří atmosféru tohoto zvláštního filmu. ()

Kangax

Hodnotiť tento Bavov film, znamená hodnotiť vlastne až dva filmy. Ten prvý pôvodný, reprezentuje skutočný autorský zámer Maria Bavu, jeho víziu, na ktorú však nemohol dlho nájsť žiadneho distribútora, ktorý by ho bol ochotný uviesť do kín. Až po úmornom, až zúfalom hľadaní a vyjednávaní nakoniec Bava súhlasil s výrazným prerobením filmu podľa "kravaťákov" a do kín išla oveľa komerčnejšia verzia. Tá je "obohatená" hlavne o scény s posadnutím Lisy a následným vymietaním diabla kňazom - exorcistom. Film tak dostal v USA aj nový, dosť nevhodný názov The House of Exorcism. Bol to jednoznačný zámer, zviesť sa na vtedy obrovskom úspechu filmu Exorcista. To že to vôbec do filmu nepasuje, už nového distribútora nezaujímalo. Takisto bolo pod jeho tlakom pridaných oveľa viacej sexuálnych scén a nahoty, hoci Bava sa im chcel teraz vyhnúť, totiž taktiež do ponurej a pracne budovanej atmosféry príliš nepasovaly... Ste v cudzom dome, kde straší, je plný strašidelných figurín a budete si sexovať akoby sa nechumelilo? No neviem, ja isto nie.. Rovnako tiež anglickí dabéri mimo kamery neustále kecali a tak anglická verzia má oveľa viacej rozhovorov. Tam kde Bava veril inteligencii diváka a vystačil si s obrazom, tam sa zrazu muselo vysvetľovať a vykecávať ako pre blbých. Jednoznačne siahnite po pôvodnej verzii, jaj keď jej osud je tak trochu smutný, lebo bola uvedená až po Bavovej smrti, a aj pôvodné talianske audio sa zachovalo trochu poškodené. Pôvodná verzia M. Bavu - štyri hviezdičky, producentská (najznámejšia) horko-ťažko tri... ()

IceQueen

Hlavná linka príbehu spočíva v tom, ako sa dvaja chlapi naťahujú o jednu zmätenú ženu a občas nie je jasné, kto zo zúčastnených žije a kto je duch alebo halucinácia. Romantický film s prvkami hororu a zábermi na obnažené hrudníky. Ak chcete exorcizmus, pustite si La casa dell’esorcismo. ()

gumli

Film má hodne podobnosti z filmom The Exorcist.Ale nie je taký dobrý.Sú dve verzie filmu,druhá je alternatívna s kňazom.Mario Bava má hodne lepšie filmy.Ťažko sa to hodnotí,videl som obe verzie.V jednej z nich je oveľa viac sexuálneho násilia,aj bežného násilia,veľa ženskej aj mužskej nahoty.Elke Sommer v hlavnej úlohe hraje dobré,aj keď už je staršia,ale je príšerne,ba až odpudzujúco oblečená.Ale film pôsobí veľmi mätúco,druhá verzia už menej.Je tam všetko možné,od incestu matka-syn až po nekrofiliu.Nechýba tam stará románska víla v španielskej dedine,labyrinty chodieb,dusivá atmosféra,ale niečo tomu chýba. ()

G04T

Vynikající halucinogenní atmosférickej horor z dílny Maria Bavy! Lekačky fungujou VÝBORNĚ! Romantika kombinovaná s brutalitou - to uměli jen Italové. Exorcismus tam nebyl žádnej, takže jsem viděl tu jinou verzi, ale mě to vůbec nevadí! Bravo Bavo! ()

Elessar.

Nuž tak si Bava zase vyrazil na hmlisté gotické hradíky a panské sídla, oproti Baron of Blood, neviem príliš se to nepovedlo, ale aj tak má niečo ponúknúť. Na prvý pohľad to vyzerá ako Psycho skrížené s Rodinou Addamsovcov a možno trochu mystérie. Psychopatická rodinka, snové zábery, to všetko k tomu žánru nejako patrí. Ale z takých tých Bavových historických "báchoriek"  také poslabšie, no vizuál sa musí nechať :) ()