poster

Lisa e il diavolo

 • Španělsko

  El diablo se lleva los muertos

 • Velká Británie

  Lisa and the Devil

Horor / Mysteriózní

Itálie / Západní Německo / Španělsko, 1973, 95 min

Režie:

Mario Bava

Producenti:

Alfredo Leone

Střih:

Carlo Reali
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • pornogrind
  ***

  Popravdě jsem ani netušil, že má tenhle film dvě verze. Mnou viděná verze neobsahovala nic co by se mělo týkat exorcismu. Samotné vraždy mi nepřišly nijak originální ani drsné. Tahle verze vsázela spíš na napětí a ponurou atmosféru. Ať tak či tak. Mario Bava má na svým kontě daleko lepší zářezy. Tohle byl jen koukatelnej průměr s obstojně hrajícím " Kojak(em) ".(5.2.2018)

 • kaylin
  ***

  „Lisa e il diavolo“ rozhodně nepatří k tomu vyloženě nejlepšímu, co Bava natočil, ale přesto je to snímek, který je hodný pozornosti, mimo jiné i proto jak je zvláštní. Telly Savalas je ale se svým lízátkem docela démonický a jeho postava funguje. Elka Sommer mi přišla trochu toporná, ale stejně je to hlavně kamera, hudba a výprava, které tvoří atmosféru tohoto zvláštního filmu.(15.7.2017)

 • darkrobyk
  ****

  „Nedotýkej se jí. Je to duch. V téhle vile už léta nikdo nežije." Snové mysteriozní drama s dynamickou výtvarnou kamerou, důrazem na barvy a skvělou hudbou předkládá příběh Lisy, která se ztratí při návštěvě města. Nakonec ji sveze vůz, jenž cestou potká, ale ten kvůli poruše motoru musí záhy zastavit u starobylé vily. Syn hraběnky pozve dál Lisu, manželský pár i řidiče automobilu. Jakmile se za Lisou zavřou těžké dveře, promění se vše v noční můru. Vila, noční zahrada, mlha, dům pro hosty, záhadný sluha mající vizáž jako Ďábel z fresky, již si ve městě Lisa prohlížela, a pach smrti. Max, syn hraběnky, je k Lise velmi pozorný, jenže pod usměvavou slupkou se skrývá někdo úplně jiný. Dusná atmosféra, pomalejší tempo, zlověstná znamení. A pak se dostaví smrt s kosou a začnou žně. Největší překvapení na Lisu i diváka čeká na samotném konci, i když v jisté chvíli pojme leckdo tušení, jak se vše vyvine. Dnes spíše pro okrajového diváka a milovníka divných italských filmů 60. - 80. let. Krásná Elke Sommerová, neméně půvabná Sylva Koscina a italská superstar Alida Valliová v roli hraběnky. Viděna verze bez exorcismu.(1.8.2019)

 • Kangax
  ****

  Hodnotiť tento Bavov film, znamená hodnotiť vlastne až dva filmy. Ten prvý pôvodný, reprezentuje skutočný autorský zámer Maria Bavu, jeho víziu, na ktorú však nemohol dlho nájsť žiadneho distribútora, ktorý by ho bol ochotný uviesť do kín. Až po úmornom, až zúfalom hľadaní a vyjednávaní nakoniec Bava súhlasil s výrazným prerobením filmu podľa "kravaťákov" a do kín išla oveľa komerčnejšia verzia. Tá je "obohatená" hlavne o scény s posadnutím Lisy a následným vymietaním diabla kňazom - exorcistom. Film tak dostal v USA aj nový, dosť nevhodný názov The House of Exorcism. Bol to jednoznačný zámer, zviesť sa na vtedy obrovskom úspechu filmu Exorcista. To že to vôbec do filmu nepasuje, už nového distribútora nezaujímalo. Takisto bolo pod jeho tlakom pridaných oveľa viacej sexuálnych scén a nahoty, hoci Bava sa im chcel teraz vyhnúť, totiž taktiež do ponurej a pracne budovanej atmosféry príliš nepasovaly... Ste v cudzom dome, kde straší, je plný strašidelných figurín a budete si sexovať akoby sa nechumelilo? No neviem, ja isto nie.. Rovnako tiež anglickí dabéri mimo kamery neustále kecali a tak anglická verzia má oveľa viacej rozhovorov. Tam kde Bava veril inteligencii diváka a vystačil si s obrazom, tam sa zrazu muselo vysvetľovať a vykecávať ako pre blbých. Jednoznačne siahnite po pôvodnej verzii, jaj keď jej osud je tak trochu smutný, lebo bola uvedená až po Bavovej smrti, a aj pôvodné talianske audio sa zachovalo trochu poškodené. Pôvodná verzia M. Bavu - štyri hviezdičky, producentská (najznámejšia) horko-ťažko tri...(12.11.2013)

 • gumli
  ***

  Film má hodne podobnosti z filmom The Exorcist.Ale nie je taký dobrý.Sú dve verzie filmu,druhá je alternatívna s kňazom.Mario Bava má hodne lepšie filmy.Ťažko sa to hodnotí,videl som obe verzie.V jednej z nich je oveľa viac sexuálneho násilia,aj bežného násilia,veľa ženskej aj mužskej nahoty.Elke Sommer v hlavnej úlohe hraje dobré,aj keď už je staršia,ale je príšerne,ba až odpudzujúco oblečená.Ale film pôsobí veľmi mätúco,druhá verzia už menej.Je tam všetko možné,od incestu matka-syn až po nekrofiliu.Nechýba tam stará románska víla v španielskej dedine,labyrinty chodieb,dusivá atmosféra,ale niečo tomu chýba.(3.6.2009)

 • - Role Maxe (Alessio Orano) byla původně nabídnuta Anthony Perkinsovi. (Chatterer)

 • - Po úspěšných projekcích na festivalech se filmu nedařilo získat distributora. Nakonec byl snímek v zoufalém pokusu dostat film do kin razantně sestřihán a obohacen o scény s knězem a posedlou Lisou (Elke Sommer). Film byl pak v kinech uveden pod novým názvem House of Exorcism ve snaze profitovat na úspěchu hororu Vymítač ďábla (1973). Původní Bavyhi verze nebyla k vidění 10 let. Premiéry v televizi se pak dočkala až 2 roky po jeho smrti. (Docflash)

 • - Je možné všimnout si, že Leandro (Telly Salavas) má v ústech často lízátko. Důvodem je skutečnost, že jeho představitel Salavas přestal kouřit a měl jej jako náhražku. S lízátkem byla také spjována jeho populární postava inspektora Kojaka ze seriálu Kojak (od r. 1973) . (Docflash)