Lisa e il diavolo

• Španělsko

El diablo se lleva los muertos

Lisa and the Devil

Horor / Mysteriózní

Itálie / Západní Německo / Španělsko, 1973, 95 min

Mario Bava

Alfredo Leone

Carlo Reali

Film má hodne podobnosti z filmom The Exorcist.Ale nie je taký dobrý.Sú dve verzie filmu,druhá je alternatívna s kňazom.Mario Bava má hodne lepšie filmy.Ťažko sa to hodnotí,videl som obe verzie.V jednej z nich je oveľa viac sexuálneho násilia,aj bežného násilia,veľa ženskej aj mužskej nahoty.Elke Sommer v hlavnej úlohe hraje dobré,aj keď už je staršia,ale je príšerne,ba až odpudzujúco oblečená.Ale film pôsobí veľmi mätúco,druhá verzia už menej.Je tam všetko možné,od incestu matka-syn až po nekrofiliu.Nechýba tam stará románska víla v španielskej dedine,labyrinty chodieb,dusivá atmosféra,ale niečo tomu chýba.(3.6.2009)

Popravdě jsem ani netušil, že má tenhle film dvě verze. Mnou viděná verze neobsahovala nic co by se mělo týkat exorcismu. Samotné vraždy mi nepřišly nijak originální ani drsné. Tahle verze vsázela spíš na napětí a ponurou atmosféru. Ať tak či tak. Mario Bava má na svým kontě daleko lepší zářezy. Tohle byl jen koukatelnej průměr s obstojně hrajícím " Kojak(em) ".(5.2.2018)

„Lisa e il diavolo“ rozhodně nepatří k tomu vyloženě nejlepšímu, co Bava natočil, ale přesto je to snímek, který je hodný pozornosti, mimo jiné i proto jak je zvláštní. Telly Savalas je ale se svým lízátkem docela démonický a jeho postava funguje. Elka Sommer mi přišla trochu toporná, ale stejně je to hlavně kamera, hudba a výprava, které tvoří atmosféru tohoto zvláštního filmu.(15.7.2017)

Strašne divný film, bez logicky mysliacich postav, ale hlavne nevludnými postavami. Film mal veľmi pomalí rozbeh, ale ako začali vraždy, ktoré zaujali či efektnosťou alebo drsnosťou, a práve v tej dobe začalo silnieť napätie a aj atmosféra bola depresívno ponurá. Dá sa povedať,že film vstal z mŕtvych lebo 30 minút bol súci mu napariť odpad, ale ako to začalo vrieť aj moje filmové chúťky začali byť spokojné. Naozaj som nečakal až tak rozdielne polovice filmu, lebo pri tej prvej som chcel ponadávať na všetko vo filme a prišla 2 polovica filmu a hla bolo všetko, tak ako som si prial. A pointu pán režisér vymyslel dokonale, Bravoo Majstre!!!!!!!!!!!!!!!!(19.2.2015)

Hodnotiť tento Bavov film, znamená hodnotiť vlastne až dva filmy. Ten prvý pôvodný, reprezentuje skutočný autorský zámer Maria Bavu, jeho víziu, na ktorú však nemohol dlho nájsť žiadneho distribútora, ktorý by ho bol ochotný uviesť do kín. Až po úmornom, až zúfalom hľadaní a vyjednávaní nakoniec Bava súhlasil s výrazným prerobením filmu podľa "kravaťákov" a do kín išla oveľa komerčnejšia verzia. Tá je "obohatená" hlavne o scény s posadnutím Lisy a následným vymietaním diabla kňazom - exorcistom. Film tak dostal v USA aj nový, dosť nevhodný názov The House of Exorcism. Bol to jednoznačný zámer, zviesť sa na vtedy obrovskom úspechu filmu Exorcista. To že to vôbec do filmu nepasuje, už nového distribútora nezaujímalo. Takisto bolo pod jeho tlakom pridaných oveľa viacej sexuálnych scén a nahoty, hoci Bava sa im chcel teraz vyhnúť, totiž taktiež do ponurej a pracne budovanej atmosféry príliš nepasovaly... Ste v cudzom dome, kde straší, je plný strašidelných figurín a budete si sexovať akoby sa nechumelilo? No neviem, ja isto nie.. Rovnako tiež anglickí dabéri mimo kamery neustále kecali a tak anglická verzia má oveľa viacej rozhovorov. Tam kde Bava veril inteligencii diváka a vystačil si s obrazom, tam sa zrazu muselo vysvetľovať a vykecávať ako pre blbých. Jednoznačne siahnite po pôvodnej verzii, jaj keď jej osud je tak trochu smutný, lebo bola uvedená až po Bavovej smrti, a aj pôvodné talianske audio sa zachovalo trochu poškodené. Pôvodná verzia M. Bavu - štyri hviezdičky, producentská (najznámejšia) horko-ťažko tri...(12.11.2013)

• - Je možné všimnout si, že Leandro (Telly Salavas) má v ústech často lízátko. Důvodem je skutečnost, že jeho představitel Salavas přestal kouřit a měl jej jako náhražku. S lízátkem byla také spjována jeho populární postava inspektora Kojaka ze seriálu Kojak (od r. 1973) . (Docflash)

• - Ve filmu si zahrála také Kathy Leone, dcera producenta Alfreda Leone. Byla to její jediná filmová role. (Chatterer)

• - Po úspěšných projekcích na festivalech se filmu nedařilo získat distributora. Nakonec byl snímek v zoufalém pokusu dostat film do kin razantně sestřihán a obohacen o scény s knězem a posedlou Lisou (Elke Sommer). Film byl pak v kinech uveden pod novým názvem House of Exorcism ve snaze profitovat na úspěchu hororu Vymítač ďábla (1973). Původní Bavyhi verze nebyla k vidění 10 let. Premiéry v televizi se pak dočkala až 2 roky po jeho smrti. (Docflash)