Komentáře uživatelů k filmu (29)

 • Radko
  ***

  Riešenie krízy v nešťastnom manželstve v temnote (noire) medzi kravínmi a stajňami. Jednotný roľnícky osud nevyrovnaného macha bez schopnosti normálneho rozhovoru so ženami, sebareflexie a schopnosti povedať: "Prepáč". Ak bol niekto malomeštiak, ktorý si čosi rozmyslel, lebo mu útek do mesta nevyšiel ako si želal, tak to bol ten odpudzujúci, večne zamračený veterinár v podaní Lukavského. Nenadarmo sa často vraví, že najlepší lekári sú často ľudsky najväčšie špiny.(26.11.2012)

 • LiVentura
  **

  Nevýrazný tendenční začátek tvorby skvělého režiséra s jeho dvorním scénáristou..!(30.4.2019)

 • Marthos
  ****

  První společné setkání spisovatele a scénáristy Jana Procházky a režiséra Karla Kachyni lze obecně zařadit mezi nejvýznamnější události první poloviny šedesátých let. Legendární autorský tandem, který je podepsán pod více než desítkou pozoruhodných českých filmů, zakončenou trezorovým Uchem, nabýval zkušeností teprve s přibývajícími úspěchy, podmiňovanými osobitým přístupem k inscenovaným příběhům ze současnosti. V Poutech je to zatím spíše rozpačitá a nesmělá koketerie s dobou, v níž se odehrává konflikt manželské dvojice, postižené očekávatelnými klišé, ale na druhou stranu také vzdálené jakýchkoli iluzí. Filmu nejvíce prospělo jeho jakoby temné rámování a jistá syrovost, s níž jsou charakterizovány nejen titulní postavy, ale také prostředí kolem. Počasí, že by psa ven nevyhnal, bahno, déšť, spíše žádné než nějaké podmínky pro kvalitní veterinářskou praxi. Majestátní vila, přeplněná sklem, zrcadly, koberci a přepychem. Dávná láska z dětství, dnes čilá politická pracovnice versus rozmarná princezna ze zámku bez duše a charakteru. Těžké rozhodování a ještě těžší východiska. Poněkud zploštělé postavy získávají mnohem realističtější tvář zásluhou hereckého ztvárnění v čele s vynikajícím Radovanem Lukavským, Blankou Bohdanovou, Zdeňkem Štěpánkem, Luďkem Munzarem a dalšími. Postava hraná Jiřinou Švorcovu je jen jakousi černobílou siluetou, připomínající mnohem víc civilní povolání své představitelky, než ženu na rozcestí. Tím, co staví Kachyňův snímek mezi filmy, které by neměly být zapomenuty, je atmosféra, napětí a jistá stylizace do noir žánru.(20.4.2014)

 • jhrasko
  **

  "doufám, že najdeš živou vodu..."...škoda čítankových scenáristických klišé akoby napísaných pre Ženu za pultom...mrzia o to viac, že Radovan Lukavský je absolútne presný, áno, čoby hrdina sám o sebe áno (s nádychom noiru), propaganda a noir sa ale vedľa seba totálne bijú..(2.8.2012)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Moskva 1961 - nominácia na 1. cenu(16.9.2010)

 • Lischai
  ***

  Král Šumavy se zvěrolékařem a bez střílení.(24.11.2012)

 • gabin(a)
  ***

  Nejdřív jsem si říkala, to je ale přehlídka budovatelských klišé: nabarvená panička v rukavičkách, správná to maloměšťačka s buržoazním pejskem, hrdinný veterinář, který se ale hodlá zpronevěřit svým ideálům a to ani ne tak z lásky, jako kvůli rezignaci a pohodlnosti, uvědomělá Jířa Švorcová, co našemu hrdinovi otevře oči, prostí a dobří lidé na vesnici versus povýšená mamá-tchyně jak když vyšije. Ale když se setře ten prvoplánový pel, tak ono to zase tak vycucané z prstu úplně není a době poplatné už vůbec ne. Manželské krize a frustrace z nenaplnění životního snu tu byly jsou a budou vždycky. Dosaďme si klišé třeba made in USA v nepočítaně hollywoodských filmech, od solidních tragédií po tzv. romantické komedie: rozmazlená dceruška s papínkem v zádech, nabízející hrdinovi pohodlné přežívání v tatínkově trafice, prostá dívka z lidu, která hrdinu naučí, co jsou pravé hodnoty - většinou ho zavede do fastfoodu, a on najde své pravé místo. Ale na rozdíl od Hollywoodu ten Kachyňa tak černobílý nebyl a jeho postavy byly docela životné a konec filmu tím pádem taky. Atmosféra venkova, stájí a chlévů absolutně bravurně zprostředkovaná.(27.11.2012)

 • zette
  ****

  Tento film jsem chtel videt uz minimalne tri roky a jsem rad, ze ho CT zaradila do sveho vysilani. Vice nez staronovym vztahem veterinare se film zaobira kontrastem pohodlneho zivota v prepychu (vuci dobe vsak dost nejistemu) nebo zivota na "hnoji" s politicky agitovanou soudruzkou. Blance Bohdanove role panicek v mladi sedly dokonale (viz Romeo, Julie a tma), Lukavsky tradicne vyborny. Skoda, ze se film venuje vice praci veterinare nez jeho osobnimu zivotu.(24.11.2012)

 • Mylouch
  ***

  Hodnoty starého světa proti rozkoším světa nového (Švorcová a Bohdanová). To vše naplněné lidským osudem. Téma, které se symbolikou zdaleka neomezuje jen na etapu budování socialismu. Scénáristicky i provedením ještě trochu schematické, ale Procházkovy a Kachyňovy vrcholy ještě přijdou. Štěpánek ví, o čem hraje(24.11.2012)

 • dr.fish
  ***

  Oceňuji tu temnou atmosféru, pořád ve filmu prší, socialistické zemědělství se topí v blátě a obětaví kolchozníci se těší až bude jednou asfaltka. Panu veterináři se ale nechce tak dlouho čekat, na vesnici vyhořel jeho mladistvý elán. Připadá si zneužitý a nedoceněný, chtěl by do města, žít, užívat a ne dřít od rána do noci. Přichází večer a dlouhá noc, kdy se vše rozhodne. Filmový styl filmů let čtyřicátých, postavy málo plastické. Od filmu z roku 1961 bych už očekával víc, ale pořád jsou tu ti výborní herci, kteří to zachraňují. 65%(13.1.2017)

 • farmnf
  *****

  Velmi povedený Kachyňa! Budovaní socialismu tu ani nepostřehnete. Lukavský se oženil s barákem a na tehdejší dobu s nóbl rodinou. Ovšem moc to nefunguje. Chce to změnu. Na scéně se objevuje komunistka Švorcová. Překvapivě tu nementoruje o kulacích, Kachyňa z toho opět obratně vybruslil. Je to taková pěkná třicítka, která dovede zaujmout, ovšem živí se politikou, tedy komunismem. No a na závěr se podívejte sami. Je překvapivý a je velmi pravděpodobný, Inu Kachyňa, řekl by nebožtík Smoljak!(21.8.2010)

 • sator
  ***

  Na svou dobu spíš nadprůměr...(22.8.2012)

 • HonzaBez
  **

  Tak tento film mi prostě nesedl. Nesedly mi všechny ty tmavé scény, v nichž nebylo skoro vidět, co herci vlastně hrají. Nesedlo mě sledovat Jiřinu Švorcovou v roli dávné milé veterináře Jiřího, jak se ve finále nedokáže odpoutat od tehdejší socialistické morálky byť tím zabíjí jakoukoliv perspektivu jejich nového vztahu, po které Jiří tak touží. A nesedlo mě třeba i to sledovat snad 10 minutový porod kobyly. Celé to bylo na mě strašně moc pomalé a přitom jaksi bez života. Snad jedinou devizou filmu je herectví Radovana Lukavského. Nebýt něho nebylo by to z mé strany ani na ty 2 hvězdičky. Což se mi u Kachyni ještě nestalo...(2.5.2017)

 • PatoP
  ****

  Tmavý a pochmúrny film, v ktorom hlavný predstaviteľ Radovan Lukavský podal brilantný herecký výkon. Úloha veterinára bola ťažká a zložitá, ktovie či by dnešní mladí herci niečo také boli ochotní podstúpiť. Asi by im už nad scenárom krútilo nosom.(10.3.2010)

 • vitekpe
  ****

  Nerozhodny (skoro)zaporak Lukavsky, aristokraticky vyhlizejici krasna Bohdanova, a "FF z kravina" politicky angazovana Svorcova. Temne, znepokojujicici, uveritelne a do urcite miry i jaksi lyricke...Variace na tema milostneho trjuhelniku, tentokrat ze zivota zverolekare.. Kachyna je pan. 4+(16.12.2012)

 • lucascus
  **

  Takové české noir - ovšem z prostředí kravína. Takové ty napůl budovatelské filmy rády vše házejí do černé nebo bílé, kladu či záporu. Nemůžu si pomoct, ale kdybych byl v tom 1961 v kině, vybral bych si raději ty buržoázní paničky, než soudružku Švorcovou (takže jednání hlavní postavy je mi nelogické). Akorát tehdy bylo ještě normální dát přednost životu v kravíně, před životem v luxusní vile. Kdyby se tvůrci více zaměřili na samotný noir žánr a odprostili se od schématismu, mohl z toho být docela povedený film.(3.10.2014)

 • Autogram
  **

  Socialistické budovanie družstva musí dostať prednosť pred buržoáznymi predsudkami a názormi, to bolo asi aj motto doby, keď vznikal tento film. Dosť to poznať a dokonca aj milostný trojuholník sa tomu podriaďuje. Na Kachyňu pomerne nudný film bez emočného náboja, aspoň pre mňa. Ani tá operácia v kravíne nevyvolala žiadnu reakciu, a už vôbec nie záver. –––– Byl jsem právě promovaný blbec a Sylva pro mně byla princezna z jinýho světa. Doopravdy jinýho světa.(21.2.2016)

 • Fifer
  ***

  Je fakt, že oficiální text trochu přehaní, ale že byste tu budování socialismu vůbec nepostřehli, jak tvrdí uživatel Farmnf, to zase ne. A proto dávám tři hvězdy, protože konflikt je vlastně vyvolán uměle, družstvo chce, aby veterinář Jirka dřel od rána do noci. To, že hledá práci se snesitelnější pracovní dobou, je tu prezentováno jako jeho selhání, že se začíná kazit. Alespoň je vidět, jak je falešná celá ta ideologie, tváří se, že jim jde o člověka, ale přitom chtějí jenom člověka udřít za mizerný plat. Je to tu krásně vidět, Jirka je odborník, takže v podstatě nemá volno, zatímco vesnická cháska, která akorát kydá hnůj, se ho jménem dělnické třídy ještě nestydí kritizovat. Připomíná mi to moji známou lékařku, která taky 10 let za socialismu dřela jak kůň, domů se chodila jen vyspat a plat měla skoro stejný, jak kdejaký dělník, co se opíral o lopatu. Jirkova manželka je zde ona zlá představitelka buržoazie, pomiňme teď prosím fakt, že celý film má smyšlenou zápletku, protože se má odehrávat v roce 49 a přitom buržoazní rodina si dál bydlí ve své honosné vile. Ve skutečnosti už by jim ji strana dávno zabavila. Jirkova dávná láska Magda, je tu představitelka dobra, komunistka pracující do úmoru. Vrchní organizátorka slučování družstev, to znamená, že by to ve skutečnosti musela být strašná svině, která zavírá neposlušné sedláky ve vykonstruovaných procesech. Ale to jsem se trochu rozepsal, když budete ignorovat politickou rovinu příběhu, tak vám zůstane působivě natočené drama.(27.2.2012)

 • Chosef76
  ****

  Kachyňův snímek z počátku 60. let, který nepřekypuje budovatelstvím a hrdými výkřiky soudruhů, což mu určitě přidalo na kvalitě. Celkově temná atmosféra filmu plynoucí z niterného přemítání mladého veterináře, který bilancuje a zmítá se mezi alkohol. dýchánky v rodině, kam se přiženil a svoji starou láskou, kterou představuje uvědomělá soudružka již z " nového světa".(25.11.2012)

 • Pitryx
  *

  Nevím, zda ohodnotit herce, protože zápletka filmu je něco tak tupě banálního, že to snad ani není pravda. No, ale myslím, že pan Lukavský si to zaslouží. On ten stupidní scénář nepsal.(26.10.2015)

 • baxz
  ****

  Námět a scénář J.Procházka K.Kachyňa, kamera V.Huňka, hudba J.Srnka, k tomu výborní R.Lukavský, B.Bohdanová, Z.Štěpánek i další herci, ponurá atmosféra, bláto, déšť, tma, alkohol, to vše z toho dělá podařený film.(19.1.2010)

 • Phex
  ****

  Oficiální text distributora tak úplně nekoresponduje s obsahem. Tohle rozhodně není nějaká prvoplánovitá komančská propaganda. Ano hlavní hrdina veterinář (výborný Lukavský) sice upřednostní venkovský obvod před místem na jatkách v Gottwaldově a mohli by jsem z toho tedy cítit takový ten rudý ruralismus, ale to jsou spíš kulisy. Kulisy zajímavého realistického příběhu. ........jo a taky Jiřina Švorcová zde ještě celkem ujde jak vzhledem tak hereckým výkonem.(18.1.2012)

 • winstonik
  ***

  Kachyňa nepokazil film, ani keď musel.(25.11.2012)

 • caba
  ***

  Půlka filmu byla točené ve tmě !!(večer ,noc,tmavé stáje...)a to nemám ráda.Chtěla jsem to vypnout,ale vydržela jsem .Nakonec myšlenka filmu a herecké výkony nebyly špatné.(28.4.2016)

 • Jonatthan
  ****

  Výborný těžký tmavý deštivý film, který opravdu až smrdí všudypřítomným hnojem. Skvělé výkony všech zůčastněných. Kurňa, chtělo by to ale změnit ten "oficiální text distributora" - to je určitě krátkozraký blábol z hlavy toho Březiny co sestavil Lexikon českých filmů, tam je takových zaujatých názorů fůra...(28.6.2010)

 • Belsazar
  ****

  Všechno na světě jsou komplikace.(26.9.2016)

 • Grázl83
  **

  Temná atmosféra je zde spíše na obtíž, většina scén je velmi nepřehledná, herci nejsou skoro vidět.(27.2.2019)

 • Báďa
  ***

  Schématičnost, která na několika místech filmu prosakuje, je velmi dobře kompenzována dobrým scénářem režií a některými hereckými výkony (Lukavský, Bohdanová). Film řadím pro jeho stylovost k podobným snímkům té doby, jako jsou Škola otců, Zde jsou lvi nebo Velká samota. Uživatel "formelin" trefně píše "s lehkým nádechem Noiru". Dodávám: nejen lehce. Kachyňa je zřejmě nejvyváženější - co do kvality - český režisér.(21.10.2012)

 • gizi
  ***

  Začátek moc budovatelský, naštěstí se pak více rozjíždí normální lidský příběh, i když stále prosycen socialistickou atmosférou té doby. Hudba Srnky mi moc pod noc nejde, zde ale naštěstí nebyla nijak výrazná a nerušila - zapadala. Atmosféra deště a bláta nebyla moc povzbuzující, ovšem jeden záběr na sad po dešti po ránu byl moc pěkný. Celkově slabé Kachyňovo dílu - 65%, 26.11.12.(27.11.2012)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace